SN rozstrzygnie kiedy darowizna jest wliczana do spadku

Prawo cywilne

Czy darowiznę sprzed 10 lat wlicza się do rozliczenia zachowku? Czy spadkobiercą może być także potencjalny spadkobierca w ramach tego samego pokrewieństwa, który dochodziłby do spadku, gdyby pierwotny spadkobierca nie chciał lub nie mógł dziedziczyć? – na te pytanie odpowie Izba Cywilna Sądu Najwyższego z powodu rozbieżności w orzecznictwie.

18.03.2024

Hulajnogowe szaleństwa mogą mieć przykre skutki dla portfela

Prawo cywilne

Robi się cieplej i na drogi wyjeżdżają hulajnogi elektryczne oraz urządzenia transportu osobistego (UTO), a ich rosnąca w ruchu drogowym liczba, to także więcej szkód z udziałem takich pojazdów. Użytkownik hulajnogi elektrycznej odpowiada za szkody tak jak kierowca auta, czyli niezależnie od swojej winy. 

16.03.2024

Jak Sąd Najwyższy uzasadnia postanowienie o niewykonalności klauzuli arbitrażowej

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy w postanowieniu dotyczącym niewykonalności zapisu na sąd polubowny z powodu niemożności poniesienia kosztów postępowania arbitrażowego przez powoda podważył tradycyjne założenia instytucji arbitrażu. Jednakże, z uwagi na nowatorski charakter tej decyzji, niejasne jest, w jaki sposób sądy będą stosować wytyczne wypracowane przez Sąd Najwyższy w postanowieniu ani czy w ogóle będą je brać pod uwagę - piszą Paweł Bukiel i Vladyslav Semerynskyi, Squire Patton Boggs Warszawa.

12.03.2024

Sędzia Gudowski: Potrzebna nowa procedura cywilna, obecnego kodeksu nie da się poprawić

Prawo cywilne

W wyniku licznych, nieprzemyślanych zmian dokonanych w ciągu ostatnich ośmiu lat, kodeks postępowania cywilnego jest w stanie kompletnego rozkładu – uważa Jacek Gudowski, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku. I dodaje, że nie da się go naprawić, trzeba stworzyć nowy. Wskazuje, że święte zasady procesu sądowego, które naruszono, to m.in. kolegialność i jawność orzekania.

11.03.2024

SN: Skarga w sprawie usługi pre-paid odrzucona

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie przyjął do rozpoznania skargi kasacyjnej w sprawie niedozwolonej klauzuli w prawie telekomunikacyjnym. Mimo, że sąd w II instancji orzekał jednoosobowo, Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN zauważyła, że zaskarżony wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie został wydany przed 27 kwietnia 2023 r. Czyli zanim zaczęła obowiązywać uchwała Izby Pracy SN kwestionująca jednoosobowe składy "covidowe".

09.03.2024

SN: Apel o stosowanie wyroków TSUE nie powinien dyskwalifikować sędziego

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wątpliwości co do działalności publicznej i postawy kandydatki na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego nie mogą zadecydować o odrzuceniu jej kandydatury – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Jednostkowa sytuacja, nawet kontrowersyjna, nie powinna przeważyć nad całokształtem oceny doświadczenia zawodowego i oceny kwalifikacyjnej kandydatki.

08.03.2024

Termin przedawnienia roszczeń - zasady obliczania nie takie proste

Prawo cywilne

Termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednak o tej ogólnej reguły istnieje sporo wyjątków. Ważne są tu także zasady obliczania terminu przedawnienia. Warto o nich pamiętać - zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że upływ tego terminu zamyka drogę do egzekucji roszczenia.

06.03.2024

SN: Wartość nieruchomości przy skardze pauliańskiej

Prawo cywilne

Problem, czy zachodzi przesłanka pokrzywdzenia wierzyciela osobistego dotychczasowego właściciela nieruchomości obciążonej hipoteką, należy oceniać poprzez pryzmat możliwej do uzyskania wartości nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym. Takie zagadnienie rozstrzygnie Izba Cywilna Sądu Najwyższego w uchwale siedmiorga sędziów.

04.03.2024

Polisa niedopasowana do potrzeb turysty nie zawsze pomoże w razie tarapatów

Prawo cywilne Turystyka Ubezpieczenia

Odpowiednie wysokie sumy ubezpieczenia oraz zakres ochrony dopasowany do indywidualnych potrzeb każdej z wyjeżdżających osób i celu podróży to podstawa przy wyborze polisy turystycznej. O ile ubezpieczenie kosztów rezygnacji trzeba kupić jak najszybciej po zakupie imprezy turystycznej czy przelotu, to z zakupem ubezpieczenia na podróż nie trzeba się spieszyć.

02.03.2024

Robert Trzaskowski: Wspierane podejmowanie decyzji zamiast ubezwłasnowolnienia

Prawo cywilne Pacjent

Żaden z instrumentów, który ma zastąpić czy zająć miejsce ubezwłasnowolnienia, nie może pozbawiać osób z niepełnosprawnościami zdolności do czynności prawnych, ponieważ stanowi ona emanację podmiotowości człowieka. Kluczowa jest zatem realizacja woli osoby z niepełnosprawnością i jej preferencji – mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Robert Trzaskowski, adwokat prowadzący własną kancelarię adwokacką Business&Law.

01.03.2024

Rządowy projekt prawa autorskiego – w konsultacjach

Prawo cywilne

Trwają konsultacje społeczne nowelizacji prawa autorskiego. Jej celem jest wprowadzenie jednolitego rynku cyfrowego. Według krytyków to krok wstecz. Dyrektywa, na podstawie której powstała nowelizacja, nie zapewnia równowagi między ochroną posiadaczy praw a interesami obywateli Unii Europejskiej i unijnych przedsiębiorstw. Młodzi filmowcy z niedowierzaniem przyjęli propozycję o wykreśleniu najważniejszych przepisów o tantiemach z internetu.

25.02.2024

Mec. Copp: Za naruszenie dóbr osobistych pracodawcy w internecie można trafić do więzienia

Prawo karne Prawo cywilne Prawo pracy

Do podstawowych obowiązków pracownika należy m.in. dbałość o dobro zakładu pracy, co obejmuje również dobre imię i renomę pracodawcy. Pracownik zobowiązany jest również do lojalności wobec pracodawcy i powstrzymania się od zachowań mogących narażać go na utratę zaufania u osób trzecich. Obowiązki te ciążą na pracownikach również po godzinach pracy – pisze Anna Copp, adwokat.

24.02.2024

Skarga pauliańska po upadłości dłużnika na zakręcie

Prawo cywilne

Do dnia wydania uchwały Sądu Najwyższego było jasne, że pozew syndyka wyklucza jednostkowe powództwa wierzycieli. Obecnie, gdy okazało się, że powództwo wierzyciela nie jest sprawą dotyczącą masy upadłości (tak wskazano wprost w uzasadnieniu), nie jest nawet jasne, czy w systemie prawnym znajduje się reguła rozstrzygająca kolizję między tymi dwoma roszczeniami. Tym bardziej nie ma na razie mowy o tym, jak tę kolizję rozstrzygnąć - pisze Maciej Woźniak, radca pracy w Dziale Restrukturyzacji i Upadłości Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

22.02.2024

Mec. Copp: Demonstracyjna pogarda wobec pracownika to zniewaga

Prawo cywilne Prawo pracy BHP

Pracodawca obowiązany jest szanować godność i inne dobra osobiste pracownika, a więc np. zdrowie, wolność, cześć, swobodę sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnicę korespondencji, prywatność. Ciężkie naruszenie przez pracodawcę obowiązku dotyczącego poszanowania godności pracownika może być podstawą rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia – pisze Anna Copp, adwokat. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

22.02.2024

Czy w biznesie ugoda się opłaca?

Prawo cywilne

Istotą umowy ugody są wzajemne ustępstwa stron, które służą zakończeniu istniejącego lub mogącego powstać między nimi sporu. To świetny sposób m.in. na uniknięcie długich kolejek w sądach, które często powodują, iż przedsiębiorcy muszą tracić czas i zasoby na nawet wieloletnie procesy. Jednak zawarcie ugody opłaca się tylko wówczas, gdy obydwie strony faktycznie są gotowe na ustępstwa. Przynajmniej porównywalne z tym, co każda z nich realnie mogłaby osiągnąć przed sądem.

21.02.2024

SN: Ocena stanu umysłu testatora nie może uzasadniać skargi

Prawo cywilne

Jakiekolwiek pogorszenie funkcji umysłowych ze względu na wiek czy też przebyte choroby nie jest równoznaczne z zaistnieniem stanu wyłączającego świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Polemika z oceną psychofizycznego stanu testatora nie może znaleźć się w skardze kasacyjnej - dlatego Izba Cywilna SN odrzuciła wniosek uczestniczki postępowania.

21.02.2024

Prof. Pisuliński: Uporządkowanie procedury cywilnej pilnie potrzebne

Prawo cywilne

Kodeks cywilny, mimo że w tym roku skończy 60 lat, może jeszcze poczekać. Pilniejszą sprawą jest uporządkowanie procedury cywilnej, która po ogromniej liczbie zmian jest już regulacją niespójną i trudną do stosowania. Takie priorytety dla nowej komisji kodyfikacyjnej wskazuje serwisowi Prawo.pl prof. Jerzy Pisuliński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

21.02.2024

SN: Skarga kasacyjna o wynagrodzenie za służebność - odrzucona

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niedopuszczalne jest odrębne dochodzenie wynagrodzenia z tytułu ustanowienia służebności drogi koniecznej od samego ustanowienia. Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej osoby fizycznej w takiej sprawie prowadzonej z udziałem kilkorga innych osób. Skarga staje się dopuszczalna wyłącznie w razie przekroczenia wartości progowej, czyli 50 tysięcy złotych.

20.02.2024

SN: Przeproszenie za obraźliwe teksty miało charakter cenzury

Prawo cywilne

Parametry oświadczenia o przeproszeniu za naruszenie dóbr osobistych są nie do pogodzenia z wolnością słowa i wolnością prasy oraz z zakazem cenzury prewencyjnej - orzekł Sąd Najwyższy. Uwzględnił skargę kasacyjną wydawcy prasowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie z powództwa kobiety opisanej jako osoba, która nie płaci w sklepie za odzież.

19.02.2024

Poprawa jakości prawa jednym z ważniejszych wyzwań dla nowej władzy

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

W 2023 r. padły kolejne niechlubne rekordy w ilości tworzonego prawa. Po raz kolejny zwiększyła się liczba ogłoszonych nowych aktów prawnych – łącznie było ich aż 143 155. Przynajmniej raz zmieniono 31 968 aktów, co daje wzrost aż o 26,9 proc. w porównaniu do 2022 r. W żadnej dziedzinie prawa nie zabrakło też przykładów przepisów sprzecznych, niejasnych czy też luk prawnych, które wymagają pilnej poprawy. Wskazujemy je w raporcie "Poprawmy prawo".

15.02.2024