Prawo.pl
W Danii od nowego roku maile z danymi wrażliwymi będą obowiązkowo szyfrowane. Ta informacja wywołała dyskusję, także w Polsce, kiedy i jak należy zabezpieczać korespondencję elektroniczną. Szyfrowania nie trzeba stosować zawsze, ale tylko tam, gdzie jest to konieczne - uważają eksperci.
Jolanta Ojczyk
30.11.2018
Prawo gospodarcze RODO
Mieszkańcy, którzy zgłaszają informację o możliwym negatywnym oddziaływaniu instalacji na środowisko nie są stroną toczącego się w tej sprawie postępowania. Jednakże nie wyklucza to ich udziału w sprawie, pod warunkiem wykazania przez nich indywidualnego interesu prawnego. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Dorian Lesner
30.11.2018
Administracja publiczna
Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający wobec Nowozelandczyka, byłego członka zarządu hali MTK, Bruce'a R. i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach. SN stwierdził, że dowody wskazują, iż wiedział o wadliwej konstrukcji dachu hali i był świadomy zagrożenia katastrofą, lecz jej nie przeciwdziałał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2018
Prawo karne Budownictwo
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 27 listopada uznał, że rosyjska praktyka zakazywania organizacji marszy i demonstracji środowisk LGBT stanowi naruszenie podstawowego prawa do zgromadzania się i zakazu dyskryminacji.
Katarzyna Warecka
29.11.2018
Administracja publiczna
Dopiero 13 grudnia br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyda wyrok w precedensowej sprawie odmowy wstępu na obrady Sejmu 9 maja 2018 r. indywidualnego obywatela. Jest to pierwsza taka sprawa w historii Sejmu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2018
Administracja publiczna
Odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenia OC może zostać wypłacone także, gdy pasażer otwierając drzwi uszkodzi sąsiedni pojazd. Pojęcie "ruch pojazdu" obejmuje bowiem również wsiadanie i wysiadanie z niego. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Ten korzystny dla pasażerów wyrok to ważna wskazówka dla ubezpieczycieli.
Jolanta Ojczyk
29.11.2018
Prawo cywilne Finanse
W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich obowiązujące przepisy nie chronią osób, które po decyzjach reprywatyzacyjnych, wydanych na terenie Warszawy, nie były w stanie płacić rażąco wysokich czynszów i zostały eksmitowane. Jak dodaje, ich sytuacji nie odwróci nawet uchylenie tych decyzji przez Komisję Weryfikacyjną, bo obowiązują prawomocne orzeczenia sądowe.
Patrycja Rojek-Socha
29.11.2018
Administracja publiczna
Co piąty z członków wojewódzkich komisji ds. błędów medycznych został powołany bez rzetelnej weryfikacji spełniania ustawowych wymogów, a nawet sprzecznie z obowiązującym prawem – podaje NIK. Izba podkreśla, że system pozasądowy orzekania o zdarzeniach medycznych prowadzony przez komisje nie zapewnia skutecznego dochodzenia odszkodowania
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
29.11.2018
Opieka zdrowotna
Wynikająca z artykułu 44. Prawa autorskiego możliwość podwyższenia określonego w umowie honorarium w związku z wyjątkowym sukcesem rynkowym produktu może mieć zastosowanie w głośnej sprawie Andrzeja Sapkowskiego - twierdzi prof. Ewa Nowińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ale zastrzega, że sprawa nie jest oczywista.
Krzysztof Sobczak
29.11.2018
Prawo gospodarcze
Świadomość, że łamią prawo i narażają się na niebezpieczeństwo mieli oboje uczestnicy wypadku. Jednak większą winę za upadek holowanej osoby ponosi kierowca skutera, choćby dlatego, że był pełnoletni i miał uprawnienia do kierowania pojazdami. Mógł i powinien zatem powstrzymać się od jazdy. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.
Marek Sondej
29.11.2018
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Jeśli sąd poweźmie wątpliwości, czy strona jest prawidłowo reprezentowana, to wezwie ją do przedstawienia dokumentów, które wykażą jej umocowanie. Takie dokumenty powinny być złożone w oryginale lub jako odpisy poświadczone za zgodność z oryginałem. Kserokopie są niewystarczające do nadania sprawie biegu - orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.
Aleksandra Partyk
29.11.2018
Polscy użytkownicy zyskają dodatkową możliwość odwołania się od decyzji o zablokowaniu konta na Facebooku. Umożliwi im to porozumienie, które resort cyfryzacji zawarł z tym portalem społecznościowym. Aplikacja do składania odwołań jest już prawie gotowa.
Monika Sewastianowicz
28.11.2018
Nowe technologie RODO
W razie śmierci uczestnika postępowania wieczystoksięgowego, sąd nie zawiesza postępowania - orzekł Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów. Dodał, że spadkobiercy byłego właściciela mogą złożyć powództwo o uzgodnienie księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.11.2018
Prawo cywilne
Do grona ekspertów warszawskiej kancelarii prawnej Argon Legal dołączyły dwie nowe osoby. Paulina Kopacz i Kamil Stanisławski będą wspierać zespół w zakresie najmu nieruchomości i asset management.
Patrycja Rojek-Socha
28.11.2018
Rynek
Działki rolne o powierzchni do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.
Jolanta Ojczyk
28.11.2018
Prawo cywilne Budownictwo
Zmuszanie konsumentów do zapłaty długu poprzez wywieranie na nich nacisku, który stanowi niedozwoloną agresywną praktykę rynkową, narusza prawo - stwierdził UOKiK. A jako przykład takich praktyk podaje m.in. odwiedzanie dłużników w domu oraz informowanie o tym ich rodziny i sąsiadów.
Krzysztof Sobczak
28.11.2018
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Umieszczanie skazanych w wieloosobowych celach zwiększa napięcie i stres - a to prowadzi do sytuacji konfliktowych, znęcania się fizycznego i psychicznego - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Apeluje do dyrektora Służby Więziennej o zlikwidowanie cel większych niż dziesięcioosobowe. Najgorsza sytuacja jest w areszcie śledczym w Białymstoku.
Patrycja Rojek-Socha
28.11.2018
Wymiar sprawiedliwości

WSA: Ubezwłasnowolniony bez kuratora skargi nie złoży

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę wniosła osoba częściowo ubezwłasnowolniona. Złożonego pisma nie poparł jednak kurator ustanowiony przez sąd do reprezentacji skarżącej. Tego rodzaju skarga nie mogła więc zostać rozpoznana z uwagi na brak zdolności procesowej skarżącej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Aleksandra Partyk
28.11.2018
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Sprawy umów o pracę zawieranych z kobietami w ciąży często znajdują swój finał w sądzie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kwestionuje je jako zawierane wyłącznie w celu uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Tak też ocenił jedną z takich spraw Sąd Apelacyjny w Łodzi.
Marek Sondej
27.11.2018
Emerytury i renty Prawo pracy
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 20 listopada br. uznał, że skazanie za znieważenie funkcjonariuszy policji osobę, która porównała działania operacyjne policjantów w czasie publicznego protestu do tortur, stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii.
Katarzyna Warecka
27.11.2018
Prawo karne Administracja publiczna
Sąd Najwyższy ogłosi 29 listopada br. wyrok w sprawie pięciu mężczyzn odpowiedzialnych za przyczynienie się do katastrofy katowickiej hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r., w której zginęło 65 osób, a 26 odniosło bardzo poważne rany.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.11.2018
Prawo karne Budownictwo
Lecznice od połowy 2019 r. na koniec każdego dnia roboczego mają do Funduszu przekazywać dane o pierwszym wolnym terminie. - By nie obciążać niepotrzebnie małych poradni i jednostek, które nie dysponują odpowiednim systemem informatycznym, dajemy dyrektorom oddziałów NFZ możliwość zwolnienia z tego obowiązku – podaje wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
27.11.2018
Opieka zdrowotna
Przedstawiciele największych organizacji lekarskich wezwali rząd do wycofania się z obligatoryjnego wprowadzenia e-zwolnień. Jednocześnie postanowili, że jeśli nie będzie reakcji, po 1 grudnia br. lekarze będą orzekać o niezdolności do pracy pacjentów na specjalnych drukach opracowanych przez siebie.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
27.11.2018
Opieka zdrowotna
W sytuacji rozwodu nie ma trwalszego i lepiej funkcjonującego rozwiązania niż wypracowane wspólnie porozumienie. Sprzyjający temu proces mediacji można rozpocząć w dowolnym momencie i nigdy nie jest on stratą czasu - twierdzi Katarzyna Stryjek, z Zespołu Mediatorów w Centrum Porozumień Prawnych w Gdyni.
Prawo.pl
27.11.2018
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi zamierza, wspólnie z miłośnikami kuchni polskiej, opracować „Kanon kuchni polskiej”/„Polskie dziedzictwo kulinarne”. - Chodzi o skodyfikowanie i określenie cech kuchni polskiej - deklaruje resort.
Krzysztof Sobczak
27.11.2018
Prawo gospodarcze
Operator TVN uczestniczył w przygotowaniu reportażu o obchodzeniu w Polsce rocznicy urodzin Hitlera. Do jego domu wkroczyła ABW, został wezwany do prokuratury gdzie miał usłyszeć zarzut dotyczący propagowania nazizmu. Ostatecznie śledczy poinformowali, że jest to przedwczesne - w ocenie RPO takie działania mogą mieć jednak efekt mrożący i zniechęcający.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2018
Prokuratura
Wprawdzie trwają jeszcze rozmowy częścią lekarzy rodzinnych ws. przedłużenia umów w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, ale pacjenci nie mają powodu do niepokoju – zapewnił w poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia.
Krzysztof Sobczak
26.11.2018
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Kuratorzy sądowi obawiają się, że projektowane zmiany mogą pozbawić ich możliwości decydowania o metodzie pracy - takie docierają do nich sygnały. Niepokój pogłębia dymisja naczelnika Wydziału Kurateli w Ministerstwie Sprawiedliwości Henryka Pawlaczyka, który miał gwarantować, że resort wsłucha się w ich potrzeby. Projekt ma w grudniu trafić do konsultacji publicznych.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Długotrwały proces przed sądem rodzinnym może naruszać dobro osobiste – więź ojca z synem. Żądając zadośćuczynienia trzeba jednak wykazać, że działania lub zaniechania sądów albo ich opieszałość była bezprawna - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Marek Sondej
26.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Osiągnęliśmy kompromis - kompromis najlepszy z możliwych dla Polski i dla Polaków - ocenił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w komentarzu podsumowującym niedzielny szczyt UE w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii . - Warto było skutecznie i merytorycznie negocjować - dodał premier.
Krzysztof Sobczak
25.11.2018
Prawo pracy