Jak wyjaśnia ministerstwo, podczas tworzenia projektu uwzględniono wykazy substancji czynnych wskazanych w liście krytycznych API (Aktywne Substancje Farmaceutyczne), opracowywanych przez Europejską Agencję Leków (EMA) oraz listę kluczowych API tworzonych na potrzeby Ministerstwa Rozwoju i Technologii (projekt produkcji API w Polsce). Wzięto pod uwagę krajowe uwarunkowania, w tym kryteria oceny krytyczności konkretnych substancji czynnych, odpowiednio dobrane i przystosowane do warunków krajowych, m. in. dostosowane do krajowych schematów leczenia, dostępności produktów leczniczych na rynku polskim, jak również średni miesięczny wolumen sprzedaży i informację o kategoriach dostępności produktów leczniczych w ramach poszczególnych substancji czynnych i kodów.
Uwzględniono także ocenę krytyczności pod względem klinicznym, dokonaną przez Konsultantów Krajowych z różnych dziedzin medycyny (z uwzględnieniem ilości dostępnych odpowiedników, alternatywnych terapii medycznych w danym wskazaniu, wpływu braku danego leku na zagrożenie życia lub zdrowia pacjentów) oraz opinię Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, uwzględniającą miejsca wytwarzania.
W związku z powyższym ministerstwo zwraca się z prośbą o przesyłanie uwag i opinii do przedstawionego projektu, Można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem maila - uwagi należy kierować na adres: uwagi.lekikrytyczne@mz.gov.pl w terminie do 10 grudnia br.
Jak podkreśla ministerstwo, wszystkie przesłane w terminie uwagi i opinie zostaną poddane analizie, w celu utworzenia finalnego kształtu pierwszej Krajowej Listy Leków Krytycznych. Uwagi zgłoszone po terminie nie będą uwzględniane.
Czytaj również: NIK: Część leków OTC nie powinna być wydawana bez recepty, warunki sprzedaży do poprawy
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.