Na początku marca wpłynął do Sejmu prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej (po kilku latach pracy nad nim), który jak przypomina Krajowa Rada Konsultacyjna ds. Osób z Niepełnosprawnościami (KRK), wymaga daleko idących poprawek. Ich celem ma być zapewnienie zgodności projektu z wytycznymi Komentarza nr 5 Komitetu ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami do art. 19 Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Między innymi z tego powodu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jeszcze w styczniu br. deklarowało przygotowanie rządowego projektu ustawy o asystencji. Tymczasem pierwsze czytanie w Sejmie prezydenckiego projektu ustawy odbyło się dopiero w październiku, a rządowego projektu wciąż nie poznała opinia publiczna. Jak informował wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami Łukasz Krasoń, dalsze prace nad projektem zostały zatrzymane przez Ministerstwo Finansów. Przeczytaj także: Prezydencki projekt ustawy o asystencji do poprawy, rządowego wciąż nie ma
W sprawie asystencji brakuje skutecznych działań rządu
Andrzej Łosiewicz, zastępca dyrektora w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych na ubiegłotygodniowej sejmowej Komisji Polityki Senioralnej wskazał, że dopiero w tym tygodniu rządowym projektem o asystencji ma zająć się Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. KRK w apelu do premiera przypomina, że obietnica wprowadzenia systemowej usługi asystenta osobistego znalazła się zarówno w umowie koalicyjnej, „stu konkretach Koalicji Obywatelskiej” oraz postulatach wszystkich partii koalicyjnych i stała się istotnym elementem kampanii wyborczej.
– Jednak do tej pory rządowy projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami (projekt ustawy o AOON) nie znalazł się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów (...). Wobec braku skutecznych działań nad zapewnieniem ustawowych rozwiązań w zakresie asystencji osobistej, KRK wyraża ogromny niepokój o to, czy złożone przez Pana Premiera obietnice będę dotrzymane i Polska będzie realizować prawo do niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami – piszą przedstawiciele Rady.
Podkreślają także, że dotychczasowe działanie koalicji rządowej w obszarze niepełnosprawności jest fragmentaryczne, niesprawiedliwe społecznie i prowadzi do ryzyka dyskryminacji.
- Wprowadzenie bowiem dodatku dopełniającego dla wąskiej grupy osób z niepełnosprawnościami, choć z pewnością potrzebnego do podnoszenia jakości życia, pomija wiele osób, które tak samo potrzebują wsparcia i znajdują się w takiej samej trudnej sytuacji życiowej (np. osoby z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy lub nie posiadające żadnych uprawnień rentowych) – piszą do premiera Tuska.
3 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, środowisko planuje protest o godzinie 11 pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w sprawie uchwalenia ustawy o asystencji osobistej, zgodnej z Konwencją ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.