Projekt Lewicy zakładał ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Zgodziła się nań komisja gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny, jednocześnie jednak decydując się na wprowadzenie bardzo istotnych poprawek - nowe przepisy miałyby wejść w życie w przyszłym roku i pod warunkiem, że trzy niedziele przed Wigilią będą handlowe. Tę ostatnią wersję przyjął Sejm.
Wolna od pracy Wigilia – projekt trafił do komisji>>
Po poprawkach wbrew intencjom autorów
Posłowie Lewicy podczas środowego posiedzenia Sejmu podkreślali, że po wprowadzonych poprawkach projekt stracił zgodność z intencją jego autorów, którzy dążyli do ustanowienia dodatkowego dnia wolnego od pracy, a nie jego wymiany na dodatkowe niedziele handlowe. Przeciwko poprawkom komisji występowali posłowie PiS. Poseł PiS Jan Mosiński, prezentując stanowisko klubu, przypominał, że to dzięki PiS udało się ograniczyć handel w niedzielę oraz zredukować stosowanie tzw. umów śmieciowych. - Tymi zmianami wypowiadacie wojnę kobietom polskim i polskim rodzinom, bo to, co proponujecie, jest wyjątkowo szkodliwe. Po pierwsze - wprowadzenie trzeciej niedzieli w zamian za wolną Wigilię jest frymarczeniem nieprzyzwoitym, mało poważnym (...). Tutaj nie ma zgody ze strony PiS, aby na ten przepis się zgodzić. (...) Nie ma zgody na to, by zmuszać Polki i Polaków do dodatkowej pracy w niedzielę – mówił Mosiński. Zapowiedział także złożenie przez PiS poprawek do projektu.
Innego zdania była Koalicja Obywatelska, która poparła propozycję wypracowaną podczas posiedzenia komisji. - Rodziny zyskają więcej czasu na przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia, przedsiębiorcy zwiększoną elastyczność dzięki dodatkowej handlowej niedzieli, a klienci będą mogli spokojnie zrobić zakupy przedświąteczne bez zbędnych obaw – podkreślała Marek. Poseł Ryszard Petru (Polska2050-TD) argumentował, że uznanie już w 2024 r. Wigilii za dzień wolny od pracy oznaczałoby ogromne komplikacje dla biznesu. Zauważał, że vacatio legis wyniosłoby mniej niż 30 dni, co według niego uniemożliwiłoby przedsiębiorcom przygotowanie się do zmian. Petru dodawał, że Polska2050 popierała stanowisko sejmowych komisji. Podobne stanowisko wyrażał Mirosław Adam Orliński (PSL-TD), który podkreślał, że projekt nie powinien być zaskoczeniem dla przedsiębiorców, a jednocześnie Wigilia powinna stać się dniem wolnym od pracy. Zapowiadał, że klub PSL-TD poprze projekt w wersji sformułowanej przez komisje sejmowe.