Z informacji, jaka pojawiła się na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP wynika, że Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, której celem jest - jak podkreślono w komunikacie - wprowadzenie do polskiego systemu prawnego szczególnych regulacji z zakresu urlopów dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.
Chodzi o ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 762), która przeszła przez Sejm lotem błyskawicy. Zanim bowiem rozpoczęło się jego pierwsze czytanie, marszałek Sejmu Szymon Hołownia poddał pod głosowanie wniosek o przystąpienie do drugiego czytania bez kierowania projektu do sejmowej komisji. Za opowiedziało się 253 posłów, nikt nie był przeciw, a 155 posłów wstrzymało się od głosu.
W piątek, 6 grudnia, Sejm rozpatrzył poprawki Senatu. Za przyjęciem zarówno pierwszej, jak i drugiej poprawki zagłosowało 440 posłów, a jeden wstrzymał się od głosu. Nikt nie był za ich odrzuceniem.
Czytaj również: Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy>>
Będą trzy czytania jednego dnia posiedzenia?
Przypomnijmy, że w drugim czytaniu posłanka Barbara Dolniak (KO), przewodnicząca Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, zgłosiła poprawki do projektu, a posłanka Lewicy - Katarzyna Ueberhan, przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, złożyła wniosek o przejście do trzeciego czytania, bez skierowania projektu do komisji, pomimo złożonych poprawek. - Właśnie ze względu na te 20 tys. dzieci rocznie, które rodzą się przedwcześnie – powiedziała uzasadniając swój wniosek.
- To nie jest powódź, to nie jest wojna, która wybuchła, to nie jest pandemia, która nagle wybuchła. Problem jest znany. Problem jest znany i dyskutowany. Tutaj nie chodzi o to, czy PiS jest za tym projektem, bo jesteśmy całym sercem za wydłużeniem urlopu macierzyńskiego dla rodziców, dla mam, które urodziły przedwcześnie dziecko, które później znajdowało się w szpitalu. Chodzi o to, że musimy uchwalić dobre przepisy. Przepisy, które będą odpowiedzią na to, co jest w uzasadnieniu. Że wszystko (…) zostanie ujęte w prawidłowym zapisie legislacyjnym. I dlatego sprzeciwiamy się takiemu procedowaniu bez rozpatrzenia tego projektu. Bo bez komisji to jest przyjęcie tego, co dzisiaj jest zapisane, bez możliwości rozpatrzenia trzydziestu poszczególnych artykułów – powiedziała posłanka Barbara Bartuś (PiS).
- Jak państwo widzieliście, podczas drugiego czytania pani przewodnicząca Dolniak zgłosiła poprawki, a pani przewodnicząca Ueberhan wniosek o przeprowadzenie trzeciego czytania bez kierowania projektu do komisji. Ten wniosek poddam teraz pod głosowanie – stwierdził marszałek Sejmu.
W głosowaniu za tym wnioskiem opowiedziało się 240 posłów, jeden był przeciw, a 168 wstrzymało się od głosu. Głosowanie ma odbyć się dziś, w wieczornym bloku głosowań, po doręczeniu posłom zestawienia poprawek.
Ustawa wprowadza nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.
Zobacz w LEX: Zasiłek macierzyński po zmianach od 26 kwietnia 2023 r. >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.