Prawo.pl
W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Koślicki
17.06.2024
Prawo pracy BHP
Małżonkowie i dzieci osób zaginionych na prawo do renty rodzinnej muszą czekać 5 albo 10 lat, w zależności od wieku zaginionego, bo dopiero po tym czasie osoba zostaje uznana za zmarłą. Państwa nie interesuje to, że bliscy – zwłaszcza ci uzależnieni finansowo od osoby zaginionej - praktycznie z dnia na dzień zostają bez środków do życia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie widzi problemu i nie zamierza zmieniać prawa. Z kolei prawnicy wskazują, że można szybko to naprawić. Nie straciłby na tym też ZUS, nawet gdyby osoba zaginiona się odnalazła.
Grażyna J. Leśniak
17.06.2024
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce "ucywilizować" zasady budowy domów o powierzchni do 70 mkw. Dziś można budować je, naruszając prawo. Starosta nie może temu zaprotestować, nawet jeżeli widzi, że zgłoszenie jest wadliwe. To ma się zmienić. Prace nad projektem jednak się ślimaczą. Oficjalnie rozpoczęły się 29 lutego br., ale nowej wersji projektu ciągle nie ma. 
Renata Krupa-Dąbrowska
17.06.2024
Budownictwo

Frankowiczom coraz łatwiej negocjować warunki ugód z bankami

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Frankowicze procesujący się z bankami coraz częściej mają szansę na zawarcie korzystnej ugody. Banki tracą entuzjazm do wieloletnich procesów, po których muszą płacić gigantyczne odsetki, więc chętniej idą na ustępstwa, a kredytobiorcy też nie zawsze chcą latami czekać na zwycięstwo. Warto zadbać np. o kwestię uregulowania zwrotu kosztów procesu, jakie poniósł kredytobiorca w związku z wytoczeniem powództwa - to jasno powinno wynikać z treści ugody.
Regina Skibińska
17.06.2024
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Już za dwa tygodnie fiskus zyska nowe narzędzie monitorowania handlu w internecie. Przepisy wchodzące w życie 1 lipca nakładają nowe obowiązki na operatorów platform internetowych, ale także na użytkowników. Platformy będą raportować dane osób, które przekroczą limit 30 transakcji lub 2 tys. euro. Z kolei sprzedający muszą podać platformie wymagane przez nią dane, by nie narazić się na blokadę pieniędzy. Mimo iż nie będzie nowych podatków, fiskus dowie się, kto nie płaci.
Monika Pogroszewska
17.06.2024
CIT PIT Nowe technologie
Ministra ds. równości Katarzyna Kotula podjęła decyzję o skierowaniu dokumentów rządowego projektu o związkach partnerskich do wykazu prac legislacyjnych. Dodała, że będzie rozmawiać z PSL o szczegółach projektu i o uregulowaniu sytuacji dzieci w "tęczowych rodzinach". Regulacja zakłada m.in. możliwość wspólnego nazwiska, prawo do informacji medycznej i wspólnego rozliczenia się.
Patrycja Rojek-Socha
15.06.2024
Prawo cywilne
Wykrycie ukrytej wady konstrukcyjnej silnika samolotu, który miał wykonać lot, jest objęte pojęciem „nadzwyczajnych okoliczności”, nawet jeśli przewoźnik lotniczy został poinformowany o jej istnieniu przez producenta silnika kilka miesięcy przed danym lotem – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 13 czerwca br. – Oznacza to, że pasażerowi, który wykupił bilet, ale lot został odwołany, nie przysługuje odszkodowanie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.06.2024
Prawo europejskie
Prawo do korzystania przez stronę z odpisów dokumentów urzędowych ma nie tylko zapewnić szybkość i sprawność postępowania administracyjnego. Związane jest to też z tym, że w większości przypadków oryginał dokumentu musi pozostać w aktach organu, który go wydał. Względną nowością w postępowaniu administracyjnym jest możliwość poświadczania zgodności odpisu dokumentu z oryginałem przez pracownika organu, przed którym toczy się postępowanie.
Marek Sondej
15.06.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Dane nawet ponad 400 milionów europejskich użytkowników Facebooka mogą zostać wykorzystane przez algorytmy sztucznej inteligencji, z której planuje korzystać Meta. W jakim celu? Nie wiadomo, bo przedsiębiorstwo powołuje się na "uzasadniony interes", co oznacza, że użytkownik portalu będzie mógł co najwyżej wyrazić w tej sprawie sprzeciw. Na to zostało jednak niewiele czasu. Skarga w tej sprawie została już skierowana m.in. do polskiego UODO.
Inga Stawicka
15.06.2024
Nowe technologie RODO Prawo europejskie
Za okresy kwarantanny zdrowego pracownika przy chorobach zakaźnych albo tropikalnych jego domowników albo prewencyjnej izolacji podczas masowej epidemii pracodawca nie musi zwracać dni urlopu wypoczynkowego – wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polska i największe państwa Unii Europejskiej stosują jednak rozwiązania bardziej przyjazne zatrudnionym.
Michał Kosiarski
15.06.2024
Prawo pracy BHP
Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności odliczy wydatki na zakup elektroniki dostosowanej do jej indywidualnych potrzeb. Skarbówka potwierdza, że ulga rehabilitacyjna przysługuje na telefon, laptop czy smartwatch, wykorzystywane np. przy dużej wadzie wzroku czy cukrzycy. Wystarczy na "zwykłym" sprzęcie zainstalować specjalne oprogramowanie lub aplikację, by sprzęt ten zyskał indywidualny charakter.
Monika Pogroszewska
15.06.2024
PIT Niepełnosprawność

Czy system AI jest systemem wysokiego ryzyka?

Nowe technologie Prawo europejskie
Kluczową kwestią dla bezpieczeństwa organizacji jest dokonanie poprawnej oceny, czy mamy do czynienia z systemem wysokiego ryzyka w rozumieniu AI Act. Nie wszystkie bowiem systemy sztucznej inteligencji to systemy wysokiego ryzyka. Wbrew pozorom, AI Act precyzyjnie wskazuje, gdzie szukać odpowiedzi - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.
Rafał Rozwadowski
15.06.2024
Nowe technologie Prawo europejskie
​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.
Regina Skibińska
15.06.2024
Osoba fizyczna będąca konsumentem może starać się o ogłoszenie upadłości po zakończeniu...
Paweł Janda
15.06.2024
Domowe finanse Upadłość konsumencka
Nowa, uproszczona forma wsparcia w ramach płatności bezpośrednich dla małych gospodarstw rolnych poniżej 5 ha oraz nowy płatny ekoschemat - ugorowanie ziemi zakłada ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, którą podpisał prezydent. Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych.
Robert Horbaczewski
14.06.2024
Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w lipcu inflacja prawdopodobnie wzrośnie do 4-4,5 proc. z powodu wzrostu cen energii. Aktualnie wartość inflacji w Polsce kształtuje się korzystniej niż w innych krajach strefy Euro, ale analitycy oceniają, że nie ma powodów do nadmiernego entuzjazmu. To bowiem raczej chwilowe zjawisko, na które wpłynęły konkretne czynniki.
Inga Stawicka
14.06.2024
Rynek i konsument Energetyka
Możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców w kraju i za granicą w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego wprowadza nowelizacja kodeksu wyborczego, którą w piątek uchwalił Sejm. Głosowanie korespondencyjne będzie jednak wyłączone w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborach wójta.
Robert Horbaczewski
14.06.2024
Wybory

Sygnaliści nie zgłoszą naruszeń z zakresu prawa pracy

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Sejm zatwierdził w piątek poprawki Senatu, polegające na wykreśleniu prawa pracy z katalogu naruszeń prawa, które będą podlegały zgłoszeniu przez sygnalistów. Pracodawcy, którzy będą chcieli takie zgłoszenia przyjmować, mogą sami rozszerzyć ten katalog w wewnętrznej procedurze i na podstawie aktów wewnątrzzakładowych. Cieszą się z tego pracodawcy, a prawnicy twierdzą, że przepis będzie martwy. I postulują zmianę przepisów o mobbingu oraz doprecyzowanie uprawnień PIP.
Grażyna J. Leśniak Krzysztof Koślicki
14.06.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
W ciągu najbliższych miesięcy ma ruszyć program dopłat do używanych elektryków, przygotowany przez resort klimatu i środowiska. Będzie finansowany z Krajowego Planu Odbudowy. Wstępnie mowa jest o jesieni, ale szefowa NFOŚiGW oceniła, że termin ten może ulec wydłużeniu ze względu na toczące się dyskusje w sprawie warunków dofinansowania.
Agnieszka Matłacz
14.06.2024
Środowisko
Wprowadzenie wewnętrznych regulacji ograniczających lub nawet wyłączających możliwość korzystania z urlopów w pewnych okresach roku jest możliwe i dotyczyć może również tych okresów, które zwykle są bardziej atrakcyjne „urlopowo”. Nie można przy tym wyłączyć z góry prawa do korzystania w tych okresach z urlopu na żądanie, jak również ograniczyć możliwości realizowania urlopów bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy ojcowskim.
Marek Rotkiewicz
14.06.2024
Prawo pracy
Choć strefę buforową w powiecie hajnowskim ograniczono do minimum, lokalni przedsiębiorcy liczą straty. Już wystąpili do wojewody podlaskiego, aby wprowadził działania pomocowe. Ale z rządową pomocą, na bazie istniejących przepisów, może być kłopot. Obowiązujące regulacje mówią o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie zakazu, tymczasem w samej strefie... nie działa żaden przedsiębiorca.
Robert Horbaczewski
14.06.2024
Małe i średnie firmy Wojsko
Przyznanie prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej uprawnień do wydawania decyzji obszarowych, zapewnienie użytkownikom końcowym dostępu do niezależnego narzędzia porównawczego ofert usług komunikacji elektronicznej i uchylenie obecnie obowiązujących przepisów prawa telekomunikacyjnego. To najważniejsze założenia projektów, które mają wdrożyć unijne przepisy po wielu miesiącach opóźnień. W czwartek w Sejmie odbywa się ich pierwsze czytanie.
Inga Stawicka
13.06.2024
Rynek i konsument Nowe technologie Prawo europejskie
Rząd prognozuje, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Taką informację podało w czwartek, 13 czerwca, Centrum Informacyjne Rządu. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie ok. 28,1 mld złotych.
Krzysztof Koślicki
13.06.2024
Domowe finanse Emerytury i renty
W czwartek Rada Ministrów przyjęła propozycje wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej, które mają obowiązywać w 2025 roku. Zaproponowała, by od stycznia najniższa pensja wynosiła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł. Obie propozycje do 15 czerwca zostaną przedstawione Radzie Dialogu Społecznego.
Krzysztof Koślicki
13.06.2024
Domowe finanse Prawo pracy
Wprowadzenie do ustawy o obronie Ojczyzny możliwości udziału Sił Zbrojnych w operacji wojskowej prowadzonej na terytorium Polski w czasie pokoju i określenie zasad użycia środków przymusu bezpośredniego, broni oraz uzbrojenia wojskowego - zakładają przepisy, które zaproponował MON. Doprecyzują one też zasady zatrzymania żołnierzy przez Żandarmerię Wojskową oraz wyposażą pozostałe służby w szersze uprawnienia.
Robert Horbaczewski
13.06.2024
Prawo karne Wojsko
Punkty karne są ważne tylko przez rok, licząc od daty opłacenia mandatu. Punkty otrzymane przed 17 września 2023 roku zostaną jednak skasowane dopiero po dwóch latach - to wyjątek od zasady. Przekroczenie 24 (lub 20) punktów karnych przy zatrzymaniu powoduje wiele negatywnych konsekwencji (oprócz mandatu).
Marcin Nagórek
13.06.2024
Prawo karne

Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.
Agnieszka Matłacz
13.06.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Wpłaty do PPK należy, co do zasady, obliczyć i pobrać także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK, który nie jest już zatrudniony u tego pracodawcy. Kwoty obliczone i pobrane od wynagrodzenia uczestnika PPK, który zmarł po wypłacie wynagrodzenia, pracodawca przekazuje do instytucji finansowej.
Anna Puszkarska
13.06.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje nową formę testamentu ustnego. Chodzi o oświadczenie zarejestrowane, np. przy pomocy smartfona. Choć w dobie nowych technologii takie rozwiązanie kusi, prawnicy są sceptyczni. Sędziowie obawiają się przede wszystkim deepfake-ów i pracy związanej z ustalaniem, czy to, co widzą jest prawdziwe, czy zmontowane. Z kolei w ocenie pełnomocników, zamiast na ryzykowne rozwiązania, resort powinien postawić na edukację i zachęcać społeczeństwo do sporządzania testamentów.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
13.06.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse
Porozumienie MON z Polskim Związkiem Łowieckim ma doprowadzić do udziału myśliwych w systemie ochrony ludności i obrony cywilnej. Myśliwi mają poszukiwać osób zaginionych, udzielać pierwszej pomocy przy zdarzeniach masowych, utrzymywać porządek publiczny czy pomagać w ewakuacji i rozśrodkowaniu ludności. Zdaniem prawnika, problematyczna jest podstawa prawna takiego porozumienia.
Regina Skibińska
13.06.2024
Administracja publiczna