Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraca do pomysłu uruchomienia rządowego portalu cen mieszkań. Informacja na ten temat pojawiła się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. W portalu DOM będą gromadzone bieżące dane i informacje o transakcjach na rynku mieszkaniowym. Obecnie nie ma powszechnego dostępu do aktualnych informacji o realnych (transakcyjnych) cenach lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych będących przedmiotem obrotu. Dostępne dane dotyczą albo cen ofertowych (podawanych m.in. przez portale ogłoszeniowe), albo cen publikowanych tylko dla największych rynków mieszkaniowych (dane Narodowego Banku Polskiego), albo cen publikowanych z dużym opóźnieniem, udostępnianych co do zasady na warunkach komercyjnych (m.in. dane gromadzone przez Związek Banków Polskich – system Amron-Sarfin). 

Z informacji zamieszczonej w wykazie nie wynika, jakie będzie źródło finansowania jego działalności. Pomysł jednak nie jest nowy. Poprzedni rząd proponował, żeby pieniądze na jego utworzenie pochodziły z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który powstał, by chronić kupujących mieszkania w razie upadłości deweloperów. Składki na niego płacą deweloperzy i są one wkalkulowane w cenę lokali. Klienci deweloperów, którzy kupili mieszkanie, sfinansują więc państwowy portal tym, którzy mieszkań szukają. Prawdopodobnie będzie tak i w tym wypadku. 

Czytaj też: Kupujący mieszkania od dewelopera sfinansują rządowy Portal Cen Mieszkań

Trzy źródła informacji 

Przepisy powołujące do życia portal będzie zawierała nowela ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. ustawy deweloperskiej.

W opinii resortu rozwoju portal DOM  umożliwi powszechny dostęp do aktualnych i wiarygodnych statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce. Będzie również pomocny dla podmiotów gospodarczych, w tym deweloperów, ponieważ ułatwi im racjonalne planowanie i parametryzowanie inwestycji mieszkaniowych. Portal DOM ma być prowadzony w oparciu o trzy źródła danych i informacji:

  1. dane z rynku pierwotnego dotyczące umów w zakresie mieszkań i domów jednorodzinnych objętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych obowiązanych do zgłaszania danych do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego,
  2. dane z rynku pierwotnego dotyczące umów sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych nieobjętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych nieobjętych obowiązkiem zgłaszania danych do Ewidencji,
  3. dane z rynku pierwotnego i wtórnego przekazywane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w oparciu o informacje wynikające z aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy.

Za portal będzie odpowiadał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który na podstawie ustawy deweloperskiej prowadzi już Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, w tym ewidencję DFG. W ewidencji są gromadzone dane, które częściowo będą mogły zasilić również portal DOM. 

Dodatkowe dane z rynku pierwotnego oraz dane z rynku wtórnego będą dostarczane przez Krajową Administrację Skarbową, która gromadzi informacje o transakcjach dotyczących nabywania nieruchomości dla celów podatkowych oraz w celu zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.