united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Kwestie obniżenia składki zdrowotnej i kredytu 0 proc. wciąż pozostają nierozstrzygnięte - wynika ze środowych deklaracji ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Resort zabezpieczył środki, które umożliwią realizację postulatów w tym zakresie, jednak dyskusja, jaki dokładnie kształt przybiorą, cały czas się toczy.
mp/PAP
28.08.2024
Finanse publiczne Finanse

Wnioski o Aktywnego Rodzica wyłącznie elektronicznie

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Już od 1 października 2024 roku będzie można składać wnioski o świadczenia z programu Aktywny Rodzic. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował zgłoszenia wyłącznie w formie elektronicznej – przypomina ZUS. I ostrzega, że wnioski złożone w formie papierowej ZUS pozostawi bez rozpatrzenia.
Grażyna J. Leśniak
28.08.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
Hotelarze muszą zwracać baczną uwagę na osoby, które do ich obiektu przyjeżdżają z dzieckiem. Mają dochować wszelkich starań, by dowiedzieć się jaka relacja łączy gościa i małoletniego, który z nim przybywa. Ma to pomóc szybciej wykrywać nieprawidłowości i zapobiegać krzywdzeniu dzieci. W przepisach jest jednak luka - nie obejmują wszystkich obiektów. Wymaga to doprecyzowania.
Monika Sewastianowicz
28.08.2024
W ciągu zaledwie dwóch lat już po raz szósty polscy sędziowie wysyłają pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie sankcji kredytu darmowego. Tym razem zrobił to Sąd Rejonowy w Łodzi. Prawnicy konsumenccy liczą, że wygrana w TSUE pociągnie za sobą falę pozwów podobną do tej frankowej. Ci reprezentujący banki są przekonani, że racja jest zdecydowanie po ich stronie.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.08.2024
Banki Kredyty Prawo europejskie
Prawnicy nie mają wątpliwości - to najważniejsza propozycja w projekcie ustawy o wynagrodzeniu minimalnym za pracę. MRPiPS chce, by w przypadku umów zlecenia lub o świadczenie usług, zawartych na czas dłuższy niż miesiąc, wypłata wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej była dokonywana co najmniej raz w miesiącu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Zdaniem prawników, to ekspansja prawa pracy na zatrudnienie cywilnoprawne.
Grażyna J. Leśniak
28.08.2024
Prawo cywilne Prawo pracy Rynek pracy
Państwowa Komisja Wyborcza odgrywa kluczową rolę w polskim systemie wyborczym, odpowiadając nie tylko za organizację wyborów i referendów, ale także za kontrolę finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych. Chociaż jej zadania są jasno określone w kodeksie wyborczym, to ich zakres jest znacznie szerszy, niż mogłoby się wydawać. Zmiany w składzie PKW, wprowadzone ustawą z 2018 roku, wzbudziły pytania o niezależność tego organu.
Artur Pytel
28.08.2024
Wybory
Wniosek o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa powinny złożyć również osoby, które już wcześniej się o nie ubiegały w KRUS, ale otrzymały decyzję odmowną, bo pełnili funkcję krócej niż wymagane dotychczas osiem lat lub wyłącznie przed wejściem w życie ustawy o samorządzie gminnym.
Robert Horbaczewski
27.08.2024
Samorząd terytorialny
1 września Komisja Europejska przywróci na lotniskach maksymalne limity 100 ml na płyny przewożone w bagażu podręcznym. Jak zapewnia rzecznik KE, ma to związek z problemami technicznymi ze skanerami do kontroli bezpieczeństwa, a nie ewentualnym zagrożeniem. Organizacje reprezentujące porty lotnicze alarmują, że decyzja KE oznacza straty finansowe dla lotnisk, które zainwestowały w nowoczesną technologię.
Krzysztof Koślicki
27.08.2024
Prawo europejskie
Rzeczniczka Praw Dziecka i UNICEF Polska powołali Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży. To pierwsza taka inicjatywa w kraju. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. Celem jest wypracowanie narodowej strategii działań wzmacniających partycypację dzieci i młodzieży w Polsce. 
Patrycja Rojek-Socha
27.08.2024
Prawo karne Prawo rodzinne

Ministerstwo doprecyzowało, kto w e-doręczeniach wnioskuje o adres

Samorząd terytorialny Administracja publiczna E-doręczenia
Wprowadzenie okresu przejściowego do 31 grudnia 2025 r., kiedy podmioty publiczne będą mogły stopniowo wdrażać e-doręczenia - zakłada nowy projekt nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych. W tym czasie doręczenia papierowe, e-doręczenia i składane przez e-PUAP będą równoważne. Uwzględniono apel samorządów i doprecyzowano, kto wnioskuje o adres do elektronicznych doręczeń, a także jak ma zachować się urząd przy wysyłkach masowych np. decyzji podatkowych.
Robert Horbaczewski
27.08.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna E-doręczenia
Stres i niepewność to emocje, które w największym stopniu towarzyszą kandydatom do pracy na każdym etapie rekrutacji. Niemal 4 na 10 respondentów badania Pracuj.pl wskazuje, że najtrudniejsze jest dla nich czekanie na informację zwrotną od pracodawcy po wysłaniu CV. Znamienne jest to, że aż 8 na 10 kandydatów woli dostać informację o odrzuceniu CV, niż pozostać bez żadnego sygnału od pracodawcy.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Ani unijna dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, ani polska ustawa o ochronie sygnalistów nie reguluje sytuacji podmiotów będących w upadłości lub w stanie likwidacji. Polski ustawodawca nie przewidział dla nich wyłączenia z obowiązku tworzenia kanałów zgłoszeń dla sygnalistów. W efekcie, nawet gdyby firma miała przestać istnieć np. w styczniu, musi procedurę opracować i wdrożyć. Prawnicy są co do tego zgodni. Niektórzy eksperci mówią wręcz o luce w prawie.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2024
Prawo pracy Spółki Sygnaliści
Gminy od lat, konsekwentnie domagają się przyjęcia zasady, że system odpadowy ma opierać się na zasadzie, że producent odpowiada za opakowania. Kolejne rządy – z jednakową konsekwencją – ignorują samorządowe postulaty twierdząc, że wprowadzenie systemu kaucyjnego rozwiąże problem odpadów opakowaniowych. Ale ten system, bez tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta, będzie oznaczać dla gmin wzrost kosztów i kary za nieosiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu. A te finalnie obciążą mieszkańców.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
27.08.2024
Samorząd terytorialny Odpady
W wypowiedziach publicznych pojawiły się głosy, jakoby zapadł pierwszy prawomocny wyrok, uznający za nieważną umowę, w której oprocentowanie oparte było o stopę referencyjną WIBOR. Chodzi o orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z 7 sierpnia br. Ogłaszanie sukcesu już w tym momencie wynika jednak z mniej lub bardziej celowego niezrozumienia, o co rzeczywiście chodziło w sprawie - pisze Wojciech Wandzel, adwokat, lider Praktyki Banking & Finance w Kubas Kos Gałkowski.
Wojciech Wandzel
27.08.2024
Banki Kredyty
Jeśli zostaną wprowadzone obostrzenia, to najprawdopodobniej będą one dotyczyły placówek medycznych. Raczej nie wrócimy do obowiązkowego noszenia maseczek w miejscach publicznych - mówią przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za działanie i reagowanie na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. Eksperci podkreślają jednak, że trzeba przygotować się na to, że wirus będzie się rozprzestrzeniał, a nowe szczepionki dotrą do Polski raczej późną jesienią.
Inga Stawicka
26.08.2024
Pacjent Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Obecnie w Ministerstwie Finansów nie ma planów przedłużenia wakacji kredytowych na 2025 r. Takiej odpowiedzi resort udzielił PAP. Pytanie, czy jest to ostateczna decyzja w tej sprawie. Tegoroczne wakacje również długo były w "zawieszeniu" i nie było wiadomo, czy będą wprowadzone, czy też nie i na jakich zasadach. Ostatecznie zdecydowano się je wprowadzić, ale dla mniejszej grupy kredytobiorców.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.08.2024
Banki Kredyty
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Orientacyjna zaś wartość referencyjna na poziomie 55 proc. prognozowanej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ma być stosowana do corocznej oceny wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę – przewiduje projekt ustawy. Podwyższeniu mają ulec kary grzywny za wykroczenia przeciwko prawom pracownika – nawet do 45 tys. zł.
Grażyna J. Leśniak
26.08.2024
Prawo pracy Prawo europejskie

Nagrody w PIP - widełki czy nożyce?

Administracja publiczna Prawo pracy Finanse
W lipcu Państwowa Inspekcja Pracy nagrodziła swoich pracowników za efekty pracy. Podział nagród był efektem porozumienia ze związkami zawodowymi. Dla pracowników spełniających kryteria premia na jeden etat wyniosła średnio 3503,63 zł. Z naszych ustaleń wynika, że na każdym stanowisku przewidziane były widełki, co - jak twierdzą prawnicy - samo w sobie nie jest złe. Jeśli jednak na szczeblach struktury rozpiętość kwot jest zbyt duża, to może wzbudzać wątpliwości.
Grażyna J. Leśniak
26.08.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Finanse
Jest nowy "patent" na szybkie przekwalifikowanie działki z rolnej na budowlaną. Wystarczy rozpocząć budowę i zmienić klasyfikację w ewidencji gruntów i budynków. Coraz częściej z tej możliwości korzystają inwestorzy, na co godzi się wiele starostw. Eksperci przed nową modą jednak przestrzegają. Taka decyzja w przyszłości może bowiem skończyć się procesami sądowymi i będzie słono kosztować.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.08.2024
Budownictwo Nieruchomości
Zasłużeni honorowi dawcy krwi mogą liczyć na sporo przywilejów, m.in.: pierwszeństwo w przychodniach specjalistycznych, w kolejkach w aptece czy na liście do sanatorium. Jak wynika jednak z poselskich interwencji w resorcie zdrowia, choć prawo jest powszechnie obowiązujące i powinno być respektowane, z jego przestrzeganiem bywa różnie. Dlatego posłowie pytają o możliwe działania czy ewentualne zmiany w przepisach.
Inga Stawicka
26.08.2024
Pacjent
Moim zadaniem jest przekonać kolegów z koalicji, że na poziomie minimum musimy wprowadzić do polskiego prawa związki partnerskie - mówiła w sobotę ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Wyjaśniła, że chodzi m.in. o wprowadzenie do polskiego prawa instytucji rejestrowanego związku partnerskiego. Ministra poinformowała też, że obecnie trwa analiza możliwych rozwiązań.
Patrycja Rojek-Socha
24.08.2024
Żadnych formalności budowlanych, czyli ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia, nie wymaga budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Przepisy nie precyzują jednak, o jaką produkcję rolną chodzi. Czy może to być w takim razie np. pietruszka w ogródku?
Katarzyna Niemiec
24.08.2024
Budownictwo
Nie mamy dzisiaj takiej kwalifikacji czynu jak spowodowanie zabójstwa czy morderstwa drogowego, tak jak np. we Włoszech czy w Niemczech. Biegli sądowi i policjanci uważają, że powinno to zostać uregulowane, bo niektóre zdarzenia drogowe są tak zuchwałe czy agresywne, że sprawca musi liczyć się z tym, że kogoś zabije. Trwają rozmowy o zmianach z Ministerstwem Sprawiedliwości, na razie bez rezultatu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
24.08.2024
Prawo karne
Wyjazd samochodem w leasingu praktycznie nie różni się od podróży własnym samochodem. Problem tkwi w tym, że nie jesteśmy jego właścicielem i na wyjazd na granicę powinniśmy mieć upoważnienie. Po wejściu do Unii Europejskiej firmy leasingowe uprościły procedurę, a w większości zniosły konieczność uzyskiwania pozwolenia na wyjazd za granicę. Często zdarza się, że już przy podpisaniu umowy leasingu otrzymujemy upoważnienie do użytkowania ważne również na terenie Unii - tłumaczy Tomasz Musiałkowski, dyrektor w SGB Leasing Sp. z o.o, ekspert Związku Polskiego Leasingu.
Tomasz Musiałkowski
24.08.2024

Czy uczący się zleceniobiorcy do 26. roku życia zostaną objęci ubezpieczeniem wypadkowym?

Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe
Zleceniobiorcy nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat. A skoro tak, to nie podlegają też ubezpieczeniu wypadkowemu. Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego postuluje jednak zniesienie wyłączenia z obowiązku opłacania składek za te osoby. Według MRPiPS propozycja jest możliwa do rozważenia.
Grażyna J. Leśniak
24.08.2024
Prawo cywilne Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe
Wprowadzenie sankcji za zabijanie przez myśliwych dzikich zwierząt przy paśnikach oraz większe możliwości skutecznego kontrolowania polowań, to postulaty złożone przez Państwową Straż Łowiecką podczas prac w zespole do spraw reformy łowiectwa. Polski Związek Łowiecki chciałby zaś docelowo połączyć Państwową Straż Łowiecką i Państwową Straż Rybacką w Straż Ochrony Przyrody.
Regina Skibińska
24.08.2024
Prawo karne Środowisko Administracja publiczna
Choć od kilku ostatnich lat szkolne wycieczki to jeden z głównych punktów propozycji kolejnych partii dla oświaty - ze względu na brak systemowych rozwiązań - nie są one specjalnie atrakcyjną propozycją dla nauczycieli. Teraz problem ze znalezieniem opiekunów może się pogłębić, bo formalnych obowiązków przysporzą standardy ochrony małoletnich.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
24.08.2024
Zarządzanie oświatą
Przychód podatkowy z innych źródeł występuje w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe. Kwota dodatkowa otrzymana przez kredytobiorcę na podstawie ugody z bankiem nie stanowi jednak przychodu podatkowego – nie spowoduje faktycznego przyrostu majątku kredytobiorcy, stanowi jedynie ekwiwalent poniesionych uprzednio wydatków. Nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Malwina Pasternak-Janik
24.08.2024
Domowe finanse PIT Kredyty Kredyty frankowe
22 sierpnia 2024 r. prokurator z Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo w sprawie przekraczania w okresie od czerwca 2018 r. do maja 2024 r. uprawnień przez Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i jego dwóch zastępców. Chodzi tu o o czyn z art. 231 par. 2 k.k. w zw. z art. 12 par. 1 k.k. – poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.
Grażyna J. Leśniak
23.08.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W piśmie minister Bodnar przedstawił dane liczbowe, finansowe i rzeczowe, które uwiarygadniają tezę, że istotnym (o ile nie najistotniejszym) celem udzielania dotacji dla OSP było budowanie partykularnego kapitału wyborczego. Tego typu działania w czasie kampanii wyborczej można i należałoby postrzegać jako agitację wyborczą i jako takie je rozliczać – poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie, w piątek po południu.
Grażyna J. Leśniak
23.08.2024
Finanse publiczne Wybory