W 2007 r. kredytobiorczyni zawarła umowę kredytu hipotecznego powiązaną z frankami szwajcarskimi na budowę domu jednorodzinnego. 10 lat później, w 2017 r. dom został sprzedany, w wyniku czego cały kredyt na nieruchomość został spłacony. W związku z tym, że umowa kredytu zawierała niedozwolone zapisy umowne, kredytobiorczyni pozwała bank o unieważnienie umowy oraz o zapłatę rat wpłacanych na jej poczet, czyli zwrot nadpłaconego kapitału. Bank zaproponował zawarcie ugody i zwrot kwoty stanowiącej, według banku, przychód kredytobiorcy. Kwota miałaby stanowić zwrot wcześniej wpłaconych środków pieniężnych z tytułu spłaty zaciągniętego kredytu.

 

Kredyt a podatki

Otrzymanie kredytu i jego spłata na warunkach przewidzianych w umowie kredytowej są obojętne podatkowo. Ewentualny przychód po stronie kredytobiorcy może wystąpić w sytuacji umorzenia kredytu, jego części lub odsetek. Wówczas kredytobiorca osiąga konkretne przysporzenie majątkowe.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega każdy dochód, czyli osiągnięta nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania. Przychód podatkowy jest określonym przyrostem majątkowym niemającym charakteru zwrotnego osiągniętym przez podatnika albo na skutek otrzymania określonych wartości majątkowych (środków pieniężnych, świadczeń w naturze, innych nieodpłatnych świadczeń) albo na skutek określonego zdarzenia powodującego zmniejszenie jego zobowiązań wobec innych podmiotów. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Czytaj też w LEX: Zaniechanie poboru podatku od umorzonego kredytu hipotecznego we frankach na przykładach > 

Meritum Podatki 2024
-20%

Cena promocyjna: 216.81 zł

|

Cena regularna: 297 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 216.81 zł


Czy jest PIT od kwoty otrzymanej od banku na skutek ugody

Kobieta wychodziła z założenia, że zaproponowana przez bank dodatkowa kwota nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, ponieważ nie spowoduje faktycznego przyrostu majątku. Kredytobiorczyni przekazała do banku kwotę dużo wyższą, a otrzyma jedynie ekwiwalent wydatków uprzednio poniesionych z własnych środków.

Nie myliła się – przychód jest definiowany jako otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zdaniem organu podatkowego, rozpatrującego wniosek, otrzymana od banku kwota nie wpłynie na wzrost przysporzenia majątkowego – dla kredytobiorczyni będzie neutralna podatkowo. Dzięki zawartej ugodzie otrzymany zwrot środków pieniężnych (równowartość wcześniej przekazanych do banku w ramach spłaty kredytu hipotecznego) będzie stanowić ekwiwalent wydatków poniesionych z własnych środków.

Sprawdź też w LEX: Czy zarejestrowanie firmy w domu wpływa na możliwość zastosowania zaniechania podatku od umorzonego kredytu frankowego? >

Dlatego, zdaniem dyrektora KIS, zwrot części kwoty uiszczonej tytułem spłaty zaciągniętego kredytu mieszkaniowego dokonany przez bank nie będzie stanowił dla kredybiorczyni przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Kredytobiorczyni nie będzie miała obowiązku zapłaty podatku od wypłaconej przez bank kwoty dodatkowej.

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 1 sierpnia 2024 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.535.2024.3.DJ

Czytaj również: Rower elektryczny w kosztach firmy - fiskus się zgadza