SN: Sytuacja życiowa sędziego nie ma wpływu na przywrócenie terminu

Prawnicy

Sędzia, która ukończyła 65 lat i chciała dalej orzekać, nie złożyła Krajowej Radzie Sądownictwa w ustawowym terminie oświadczenia woli dalszego zajmowania stanowiska sędziego i odpowiednich zaświadczeń, spóźniła się dwa miesiące – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, dlatego słusznie Rada umorzyła postępowanie w tej sprawie i zakończyła zaistniały problem.

02.08.2024

Nakazy aresztowania wydawane przez Wielką Brytanię dla osób z Unii

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Jeżeli osoba, której dotyczy wniosek o aresztowanie, powołuje się na ryzyko naruszenia prawa wyrażonego w Karcie praw podstawowych, wykonujący nakaz organ sądowy powinien zbadać wszystkie elementy istotne dla oceny przewidywalnej sytuacji tej osoby w wypadku przekazania jej do Zjednoczonego Królestwa. Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił w jednym z ostatnich wyroków warunki, na jakich mogą być one wykonywane w Unii Europejskiej.

01.08.2024

SN uchyla wyrok wydany 23 lata temu w sprawie lichwiarskich odsetek

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Odsetki 328,5 proc. w skali roku rażąco naruszają zasady sprawiedliwości. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych ‎uwzględniła skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach, który zapadł 23 lata temu. Mimo upływu tak długiego czasu, Sąd Najwyższy uznał, że wyrok nie może się ostać w systemie prawnym z powodu rażąco wygórowanych odsetek, powodujących nieuzasadniony zysk dla wierzycieli.

01.08.2024

SN: Pomocnictwo w zbrodni przeciwko ludzkości nie zostało udowodnione

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokurator stanu wojennego postawił zarzuty działaczowi opozycji w stanie wojennym 42 lata temu. Podejrzany został następnie pozbawiony wolności. Instytut Pamięci Narodowej złożył teraz wniosek do Sądu Najwyższego o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności z powodu udziału w pomocnictwie w zbrodni komunistycznej. Sprawa jest precedensowa. Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie zgodziła się na uchylenie immunitetu prokuratorowi.

31.07.2024

TSUE: Wybór sędziego sądu UE – nie trzeba wybierać najlepszego kandydata

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sam fakt, że rząd państwa członkowskiego postanowił zaproponować figurującego na liście rankingowej kandydata na sędziego sądu Unii Europejskiej innego niż kandydat najwyżej oceniony, nie wystarczy, aby stwierdzić, że propozycja ta może wzbudzić uzasadnione wątpliwości co do spełniania wymogów przez zaproponowanego kandydata. Natomiast komitet oceniający Unii może zwrócić się do rządu o przekazanie dodatkowych informacji lub innych materiałów, które uzna za niezbędne.

29.07.2024

SN: Pomoc prawna spółce poszła za daleko?

Prawnicy

Postępowania dyscyplinarne zawodów prawniczych przedłużają się i trwają nawet dziewięć lat. A okres, w którym mija karalność przewinień, wynosi pięć lat. Nic dziwnego zatem, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego coraz częściej umarza postępowania, nie doprowadzając do zakończenia procedury. Tak też było i w przypadku radcy prawnego, który wyszedł poza zakres swoich obowiązków jako prawnik obsługujący spółkę.

29.07.2024

Pełnomocnictwo procesowe radcy nie wygasa z chwilą ubezwłasnowolnienia klienta

Prawnicy

Uwzględnienie wniosku o ubezwłasnowolnienie nie powoduje, że pełnomocnictwo procesowe radcy prawnego i jednocześnie kuratora udzielone przez osobę, która została ubezwłasnowolniona wygasło – orzekł Sąd Najwyższy. Jednak w tej sprawie umocowanie wygasło z chwilą zwolnienia kuratora, co nastąpiło przed wniesieniem skargi kasacyjnej.

27.07.2024

SN: Termin do wniesienia skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego

Prawo cywilne Prawnicy

O zachowaniu dwumiesięcznego terminu decyduje chwila wniesienia skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego do sądu apelacyjnego, na obszarze którego znajduje się sąd, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy, gdyby strony nie dokonały zapisu na sąd polubowny – taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

25.07.2024

NSA: Konsole do gry i sprzęt RTV w więzieniu - te dane są jawne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Dyrektor Zakładu Karnego musi udostępnić dane o posiadanych przez więźniów konsolach do gry i sprzęcie RTV. Jednak w tym przypadku dyrektor stwierdził, że takiego rejestru nie prowadzi. I to sądowi wystarczyło, by uznać, że informacja została udzielona. Zatem organ nie pozostawał w bezczynności i według sądów obu instancji nie złamano prawa do informacji.

24.07.2024

Wątpliwości w sprawie prokuratora Korneluka rozstrzygnie uchwała

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

W orzecznictwie funkcjonują dwie odrębne i konkurencyjne interpretacje przepisów co do aktualnego wykonywania uprawnień przez Dariusza Korneluka, I zastępcę Prokuratora Generalnego. Ważność tego problemu wymaga rozstrzygnięcia Izby Karnej Sądu Najwyższego w drodze uchwały – uważa Sąd Apelacyjny w Warszawie. Uchwała pozwoli na ujednolicenie orzecznictwa sądów i uniknięcie negatywnego wpływu na czynności policji i prokuratury.

23.07.2024

Asesor komorniczy przegrywa z adwokatem o urząd sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Spełnienie minimalnych standardów samo w sobie nie oznacza, że kandydat na stanowisko sędziego w sądzie rejonowym z mocy prawa nabywa prawo do objęcia tego urzędu – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Utrzymała więc w mocy uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa i przedstawiła prezydentowi kandydaturę adwokatki z najdłuższym stażem pracy. Nadal więc powoływani są neo-sędziowie - mimo uchwały Sejmu.

20.07.2024

SN: Minister sprawiedliwości nie może żądać wyłączenia sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy 17 lipca 2024 r. jednoosobowo odrzucił wniosek ministra sprawiedliwości o wyłączenie sędziów Sądu Najwyższego, powołanych na urząd po 2017 r., od rozpoznania sprawy zawisłej na skutek odwołania od decyzji ministra w sprawie odmowy udzielenia płatnego urlopu dla poratowania zdrowia.

18.07.2024

SA: Wprowadzenie podstępem notariusza w błąd podlega karze

Prawo karne Prawnicy

Sprzedaż działki na podstawie cofniętego pełnomocnictwa od właściciela jest przestępstwem nadużycia zaufania. Notariusz został wprowadzony w błąd podstępem. Jednak kupujący został uniewinniony przez Sąd Apelacyjny w Warszawie od zarzutu działania w zmowie z pełnomocniczką. Uchylono też obowiązek naprawienia szkody przez nabywcę i zwolniono z kosztów procesu.

18.07.2024

SN: Sędzia, jak poseł czy kanclerz, może na siebie głosować

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z materiału dowodowego nie wynika, aby sędzia uczestniczył w opiniowaniu zarówno własnej kandydatury, jak i pozostałych kandydatów na wyższe stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym. Głosowanie przeprowadzane nad wskazanymi kandydaturami było tajne. Rzecznik dyscyplinarny przegrywa kolejną sprawę dotyczącą tego głosowania, ale nie wycofuje kasacji - mimo że Sąd Najwyższy w różnych składach wyraża identyczną opinię prawną.

16.07.2024

SN: Zawieszona w czynnościach radca przychodzi do sądu

Prawnicy

Radca prawny nie zachowała należytej staranności, bo przyjście do sądu z zamiarem reprezentowania klientów było intencjonalne, całkiem świadome – mimo wydania przez sąd dyscyplinarny prawomocnego orzeczenia o zawieszeniu. Gdyby sąd cywilny się nie zorientował – podjęłaby ona czynności zawodowe. Dlatego kara zawieszenia na dalsze pół roku jest słuszna.

15.07.2024

NSA: Były radca prawny nadal podlega kontroli społecznej

Prawnicy

Informacja o przebiegu postępowania dyscyplinarnego wskazanego z imienia i nazwiska radcy prawnego stanowi informację publiczną. Właściwy organ samorządu radcowskiego obowiązany jest ją udostępnić, choćby wnioskodawca nie miał szczególnego interesu w jej poznaniu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Chodzi jednak wyłącznie o zapadłe w sprawie orzeczenia, a nie protokoły rozpraw.

12.07.2024

SN: Nie można dzielić lokalu, gdy zniesienie współwłasności nie zostało wykonane

Prawo cywilne Prawnicy Nieruchomości

Wydanie postanowienia przez sąd o zniesieniu współwłasności polegające na wyodrębnieniu własności lokali, w sytuacji kiedy nie wszystkie z nich zostały ujawnione w księdze wieczystej, stanowi przeszkodę do dokonania dalszego podziału mieszkań – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i podkreślił, że wniosek o ujawnienie odrębnej własności lokalu nie został zgłoszony przez 15 lat.

11.07.2024

SN: Pytanie do Trybunału to nie gra na przewlekłość

Złożenie przez Sąd Najwyższy wniosku do Trybunału Konstytucyjnego nie można uznać za przewlekłość. Nawet jeśli zdaniem skarżącego pytanie było zbędne. Skoro więc postępowanie jest zawieszone, nie można mówić o bezczynności sądu. Skorzystanie przez sąd z ustawowych uprawnień nie może powodować negatywnych konsekwencji w postaci zarzutu prowadzenia postępowania w sposób przewlekły.

08.07.2024

SN: Sędzia Skoczkowska jest sędzią niezawisłym, choć powołana w PRL

Prawnicy

Sędzia Krzysztof Staryk nie uwzględnił wniosku zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych i nie wyłączył sędzi Sądu Najwyższego Barbary Skoczkowskiej od rozpoznania sprawy dyscyplinarnej innego sędziego. Rzekomo negatywny stosunek sędzi Skoczkowskiej wobec Michała Lasoty i Przemysława Radzika nie może stanowić skutecznej podstawy wyłączenia.

05.07.2024

SN: Nie ma jasności, czy bank może zatrzymać kwoty, gdy umowa kredytu nieważna

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie nadal mają wątpliwości, czy zarzut zatrzymania jest skuteczny na wypadek unieważnienia umowy kredytu. Izba Cywilna Sądu Najwyższego przekazała rozszerzonemu składowi siedmiu sędziów zagadnienie prawne wymagające podjęcia uchwały, aby definitywnie rozstrzygnął czy umowa kredytu ma charakter umowy wzajemnej.

04.07.2024