united kingdom
ukraine

SN: Miejsce w pozwie decyduje o kolejności rozpoznania żądań

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd jest związany kolejnością żądań określoną przez powoda także wtedy, gdy żąda on zwrotu nienależnego świadczenia, które obejmuje część nadpłaconych rat z powodu bezskuteczności niedozwolonych postanowień umowy kredytu, ewentualnie zwrotu nienależnego świadczenia spełnionego ‎w wykonaniu nieważnej umowy kredytu – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

16.11.2024

TSUE: Sędzia powołany po 2018 r. nie może zadawać pytań prejudycjalnych

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sędzia zasiadający w Izbie Cywilnej, jednoosobowo tworzący skład orzekający, który zwrócił się do Trybunału z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie, nie stanowi „sądu” w rozumieniu Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w związku z czym wniosek ten należy uznać za niedopuszczalny – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

15.11.2024

System odwoławczy zawodów prawniczych nie działa

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Łomży złamał zasady konstytucyjne przez umorzenie postępowania karnego wobec sprawcy śmiertelnego wypadku. Stanowiło to rażący przejaw niesprawiedliwego postępowania wobec oskarżonego prokuratora i naruszało prawa osób pokrzywdzonych do dochodzenia swoich praw – stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Wskazała, że ustawodawca nie przewidział wznowienia postępowania dyscyplinarnego dla innych zawodów prawniczych niż sędziowie po likwidacji Izby Dyscyplinarnej.

15.11.2024

Wielkopolska Izba Adwokacka wyrzuciła z zawodu nierzetelnego kolegę

Prawo karne Prawnicy

Adwokat Mikołaj P. został obwiniony o oszukiwanie klientów i pobieranie od nich wynagrodzenia za sprawy, które zaniedbywał, czy wręcz w ogóle nie prowadził. Zapewniał o wyroku korzystnym, uniewinniającym, mimo, że taki nie zapadł. W innej sprawie - nie uzupełnił sprzeciwu od wyroku nakazowego, czego konsekwencją była bezskuteczność sprzeciwu.

13.11.2024

Kolizja w stanie nietrzeźwości sędziego – SN czeka na wyrok sądu karnego

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa sędziego, który spowodował kolizję drogową pod wpływem alkoholu, musi być zawieszona. Sąd Najwyższy poczeka na wyrok sądu karnego. Dlatego, że w postępowaniu dyscyplinarnym ustalenie, czy przewinienie dyscyplinarne zawiera znamiona przestępstwa, musi być oparte na prawomocnym wyroku skazującym za przestępstwo – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

12.11.2024

SN: Wspólny odręczny testament małżonków jest ważny

Należy uszanować wolę testatora, osoby zmarłej - to zasada, którą kierował się Sąd Najwyższy. I dlatego testament sporządzony w Berlinie przez oboje małżonków, choć polskie prawo zabrania wspólnego zapisywania ostatniej woli - jest ważny. Zadecydowała o tym Konwencja Haska, która znosi wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych.

12.11.2024

Wydziedziczonego traktuje się jak zmarłego - rażąca omyłka sądu

Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy

Osoba wydziedziczona nie może zostać spadkobiercą ustawowym i traktowana jest tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku. Postanowienie o wydziedziczeniu powinno skutkować uznaniem, że ten uczestnik został skutecznie odsunięty od dziedziczenia i nie może być spadkobiercą ustawowym. Dziedziczą pozostałe dzieci i wnuki – taki jest sens wyroku Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.

08.11.2024

SN: Obniżenie popędu seksualnego za... znieważenie policjanta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Sąd Okręgowy w Suwałkach rażąco naruszył prawo, nakazując agresywnej kobiecie poddanie się terapii farmakologicznej, osłabiającej popęd seksualny. Jedynym celem tej terapii jest osłabienie popędu seksualnego, a nie korygowanie zachowań podejrzanego, które z popędem tym nie mają nic wspólnego. Dlatego Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej orzeczonego środka zabezpieczającego i w tym zakresie przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

07.11.2024

SN: Sprawa aktorki oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej do ponownego rozpoznania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uwzględnił skargę prokuratora generalnego i przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Warszawie sprawę znanej aktorki, oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy. Sąd rejonowy umorzył sprawę, a sąd okręgowy utrzymał w mocy zaskarżone orzeczenie. SN uznał, że wyrok narusza porządek prawny w Polsce.

06.11.2024

SN: Zbrodnia sądowa - jeden sędzia odpowie, inny - nie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skazanie trzech opozycjonistów na kary pozbawienia wolności przez sędziego stanu wojennego zawierają znamiona popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni komunistycznej. Dlatego Izba Odpowiedzialności Zawodowej uchyliła immunitet sędziemu z Łodzi. Natomiast nie zgodziła się na postawienie przed sądem karnym sędziego H. z Poznania, który brał udział w skazaniu ośmiu członków NZSS „Solidarność. Wszyscy skazani rozprowadzali ulotki potępiające stan wojenny wprowadzony w 1981 roku.

06.11.2024

SN: Adwokat przez 5 lat zwodził klientkę, że sprawa się toczy - zapłaci karę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat w sposób rażący naruszył swoje obowiązki - najpierw nic nie robił w sprawie, a potem składał wnioski o zasiedzenie nieruchomości w sposób nieprofesjonalny, nie uiszczając opłaty sądowej. Został za to ukarany finansowo. Był to czyn ciągły, który przedawni się dopiero w lipcu 2025 roku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

05.11.2024

SN: Nieważna umowa kredytu, bo nie było zgody na niekorzystne indeksowanie

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Postanowienia indeksacyjne umowy kredytu walutowego są abuzywne, więc od początku z mocy samego prawa są dotknięte bezskutecznością na korzyść kredytobiorcy - oceniła Izba Cywilna Sądu Najwyższego i oddaliła skargę kasacyjną banku. Chyba, że kredytobiorca udzieliłby świadomej i wolnej zgody na te klauzule. Jednak w tej sytuacji takiej zgody nie było.

04.11.2024

Półtora roku zawieszenia asesora z powodu bezprawnego zatrzymania o 1,5 godziny

Prawo karne Prawnicy

Asesor prokuratorski, któremu sąd odebrał immunitet, a rzecznik postawił zarzuty dyscyplinarne, nie może wykonywać czynności służbowych. W stanie zawieszenia pozostaje od maja ubiegłego roku. Nie został skazany wyrokiem karnym, choć istnieje duże prawdopodobieństwo, że świadomie i bezprawnie pozbawił wolności podejrzanego mężczyznę.

02.11.2024

SN: Frankowicze mogą żądać unieważnienia umowy, dopóki nie jest wykonana w całości

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Dopóki nieważna umowa nie zostanie wykonana w całości lub z innych przyczyn nie przestanie wiązać, strona umowy ma interes prawny w ustaleniu nieistnienia stosunku kredytu, tj. nieważności umowy kreującej ten stosunek, niezależnie od roszczeń powstałych w związku z wykonaną częścią umowy – orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego, nie przyjmując skargi kasacyjnej banku do rozpoznania.

02.11.2024

SN usuwa niepoprawnego radcę prawnego z zawodu

Prawnicy

Radca prawny prowadził samochód bez prawa jazdy, które odebrał mu sąd prawomocnym wyrokiem. Był za to przestępstwo skazany na karę pozbawienia wolności. A sądy dyscyplinarne radców prawnych pozbawiły obwinionego kolegę prawa wykonywania zawodu i jak orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego - zachowały wysoki standard prawa do obrony.

31.10.2024

Ostra krytyka byłej wiceminister przez NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wpływ ministra sprawiedliwości był głównym czynnikiem decydującym o przedstawieniu kandydatury Anny Dalkowskiej do pełnienia funkcji sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przy czym sędzia ta, łamiąc wcześniejsze deklaracje, poddawała się temu wpływowi już po objęciu funkcji sędziego, nie rezygnując przez ponad dwa miesiące z zależności służbowej z ministrem sprawiedliwości – ocenił NSA i wyłączył sędzię od rozpoznawania sprawy.

24.10.2024

Neo-sędzia nie rozstrzygnie apelacji od wyroku neo-sędziego

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Apelacyjny w Poznaniu zdecydował właśnie o wyłączeniu od rozpatrzenia apelacji sędziego powołanego po 2018 r., czyli przy udziale KRS, w skład której wchodzą sędziowie/członkowie wybrani przez Sejm, a nie przez sędziów. Co istotne, sprawa dotyczyła wyroku wydanego również przez "nowego" sędziego. We wniosku o wyłączenie podnoszono istnienie uzasadnionej obawy, że wyłączony sędzia może nie być bezstronny w rozstrzyganiu sprawy, a ewentualne orzeczenie może być następnie przywoływane przez sądy w innych podobnych sprawach.

24.10.2024

TK: Podsłuch telefoniczny bez kontroli sądu niekonstytucyjny

Prawo karne

Uniemożliwienie zaskarżenia postanowienia prokuratora, który wprowadza do postępowania karnego materiały operacyjne wykraczające poza zgodę pierwotną sądu, jest sprzeczne z Konstytucją. Pozyskiwanie informacji o życiu prywatnym podejrzanego musi podlegać przejrzystym procedurom. Pozbawienie tego prawa ingeruje w status człowieka i obywatela - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

23.10.2024

SN: Czyn niedozwolony władzy publicznej bez odszkodowania

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Właściciele nieruchomości decyzją władz Krakowa zostali wywłaszczeni bez odszkodowania. Nie powiadomiono ich następnie o zmianie celu wywłaszczenia. Prezydent miasta uznał błędnie, że roszczenia się przedawniły. A sądy nie były skore stwierdzić, że organy władzy publicznej dopuściły się czynu niedozwolonego. Trzeba ten czyn nazwać – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i po raz drugi uchylił wyrok.

22.10.2024

Strasburg: Wadliwa procedura przyjmowania zgłoszenia o gwałt

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że Dania naruszyła prawo kobiety do życia prywatnego i naraziła ją na nieludzkie traktowanie. Art. 3 i 8 Konwencji nakładają na państwa "pozytywny obowiązek" uchwalania przepisów w sprawach karnych, które skutecznie powinny ścigać sprawców przestępstw i karać gwałty. Trybunał zasądził od rządu duńskiego na rzecz poszkodowanej kobiety 20 tys. euro.

18.10.2024