Klientka adwokata poskarżyła się dziekanowi Izby na jego nierzetelne postępowanie. Otóż w grudniu 2015 r. zleciła adwokatowi złożenie wniosku do sądu o zasiedzenie nieruchomości. Przez kilka pierwszych lat adwokat nie składał takiego wniosku, a gdy wreszcie złożył go w 2019 r., to nie uiścił stosownej opłaty sądowej, mimo dwóch wezwań sądu o uzupełnienie braków.
Sąd Dyscyplinarny Częstochowsko-Piotrkowskiej Izby Adwokackiej orzekł 21 marca 2021 roku o winie adwokata, która polegała na niezachowaniu należytej staranności przy obsłudze prawnej pokrzywdzonej klientki. Przy czym ustalono, że adwokat zapewniał ją, iż nadał sprawie bieg, ale nie poinformował, że nie uzupełnił braków formalnych swego pisma. W tej sytuacji częstochowski Sąd Rejonowy to pismo zwrócił.
Wysoka kara finansowa
Sąd Dyscyplinarny I instancji wymierzył adwokatowi za to przewinienie karę finansową - 3 900 zł. Zasady etyki zawodu nakazują, że przy podejmowaniu czynności związanych ze świadczeniem pomocy prawnej, podstawową powinnością adwokata jest ochrona interesów klienta. A poza tym - adwokat powinien wykonywać czynności zawodowe według najlepszej woli i wiedzy, uczciwie i sumiennie oraz z odpowiednim zaangażowaniem (par. 3 i par. 16 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu).
Obwiniony adwokat złożył odwołanie do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, który utrzymał karę w mocy. Adwokat złamał zasady etyki zawodu i musi ponieść konsekwencje.
W tej sytuacji adwokat wniósł kasację do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zarzucając:
- że doszło do rażącego naruszenia prawa o adwokaturze
- upływ okresu przedawnienia karalności czynu, który przedawnił się już w czasie rozpoznawania przez sąd dyscyplinarny I instancji (art. 88 ust. 1 ustawy Prawo o adwokaturze)
Według powołanego przepisu, nie można wszcząć postępowania dyscyplinarnego, jeżeli od czasu popełnienia przewinienia upłynęły trzy lata, a w przypadkach wolności wypowiedzi adwokata – rok. W razie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przed upływem trzech lat karalność przewinienia dyscyplinarnego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło pięć lat.
SN oddala kasację adwokata
Izba Odpowiedzialności Zawodowej orzekła, że kasacja adwokata jest bezzasadna. Jak wskazał sędzia sprawozdawca, prezes Wiesław Kozielewicz, istota tej dyscyplinarki sprowadzała się do ustalenia, że od 15 grudnia 2015 roku do 15 lipca 2020 roku adwokat prowadził niestarannie sprawę poszkodowanej klientki. Obwiniony składał do sądu wnioski bez opłaty i zapewniał Czesławę B., że wszystko idzie po jej myśli. Taka sytuacja trwała pięć lat.
Zarzut przedawnienia karalności okazał się błędny, gdyż za datę początkową nie można przyjmować daty zlecenia tj. 15 grudnia 2015 r. Był to czyn ciągły, więc przedawnienie liczy się od 15 lipca 2020 r. zakończenia wykonywania obowiązków, dalsze pięć lat – orzekł Sąd Najwyższy. – Karalność czynu adwokata przedawni się 15 lipca 2025 roku.
- Adwokat w sposób rażący naruszył swoje obowiązki: najpierw nic nie robił w sprawie, a potem składał wnioski o zasiedzenie nieruchomości nieprofesjonalnie – stwierdził w konkluzji Sad Najwyższy.
Postanowienie Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN z 30 listopada 2024 r., sygnatura akt II ZK 63/24.
Czytaj również w LEX: Obrońca a kłamstwo. Uwagi na tle karnoprawnych granic wykonywania obrony > >
Cena promocyjna: 179.4 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 209.3 zł