Rzecznik dyscyplinarny zarzucił adwokatowi Pawłowi K. złamanie zasad etyki zawodu, w szczególności niezachowanie umiaru, współmierności i oględności w wypowiedziach w mediach społecznościowych.

Chodziło o to, że gdy 26 września 2021 r. spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym dwóch osób, następnego dnia opublikował na Instagramie film ze swoja wypowiedzią, używając sformułowania: „po naszych drogach poruszają się trumny na kółkach… dlatego kobiety zginęły”. Konto na Instagramie, prowadzone przez Pawła K., zostało przez niego nazwane „Adwokat Nowej Ery”.

Kara zawieszenia i finansowa

Drugim czynem zarzucanym adwokatowi K. było zamieszczenie na Instagramie zdjęcia jego samochodu z licznikiem wskazującym znaczne przekroczenie prędkości. Po pewnym czasie jednak obwiniony przeprosił za swoje słowa.

Sąd adwokacki ustalił, że adwokat wracał z wesela wraz z żoną i córką. Poruszał się mercedesem, a poszkodowane ofiary wypadku – audi 80.

Sąd dyscyplinarny I instancji 2 grudnia 2022 r. uznał winę adwokata K. i wymierzył mu za pierwszy czyn tj. za sformułowanie o trumnach na kółkach - karę zawieszenia w prowadzeniu działalności zawodowej na 1 rok i cztery miesiące. Za drugi czyn czyli upublicznie zdjęcia z wnętrza auta -  karę finansową 8 400 zł, a także zakaz sprawowania patronatu.  

Samorząd adwokacki dość szybko osądził Pawła K. z powodu burzy medialnej, zanim zapadł wyrok karny za spowodowanie wypadku. Głośno zrobiło się z powodu aktywności obwinionego w sieci. Odwołanie od orzeczenia sądu dyscyplinarnego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi wniósł w sprawie pierwszego czynu - minister sprawiedliwości uznając, że kara nie jest współmierna i żądając jej zaostrzenia.

Minister ustalił, że wpisy i filmiki obwinionego w internecie dotarły do 3 mln 400 tys. osób, co jak wyliczył, gdyby to przekuć na reklamy kosztowałoby 4 mln 200 tys. zł.

Zaostrzenie kary

Sąd II instancji Wyższy Sąd Dyscyplinarny Adwokatury zmienił orzeczenie i zawiesił K. na dwa lata w wykonywaniu czynności adwokackich, orzekł też zakaz patronatu na pięć lat.

Odwołanie od orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego z 20 maja 2023 r. złożył obrońca obwinionego. Sędzia sprawozdawca Tomasz Demendecki, 3 września br. na posiedzeniu niejawnym i jednoosobowo w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN postanowił utrzymać orzeczenie samorządu adwokackiego mocy.

Powołał się przy tym na Prawo o adwokaturze w związku z paragrafem 17 i paragrafem 1 ust. 2 i  4 Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu. Według tych zasad, naruszeniem godności zawodu adwokackiego jest takie postępowanie adwokata, które mogłoby go poniżyć w opinii publicznej lub poderwać zaufanie do zawodu. I w tym wypadku zachowanie Pawła K. negatywnie wpłynęło na wizerunek korporacji.

Sędzia Demendecki uznał kasację za oczywiście bezzasadną, a wydatkami postępowania kasacyjnego w kwocie 20 zł  obciążył adwokata Pawła K.

Warto dodać, że kolejna rozprawa karna o spowodowanie kolizji drogowej w Sądzie Okręgowym w Olsztynie odbędzie się 16 września br.

Postanowienie Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN z 3 września 2024 r., sygnatura akt I ZK 49/2.

 

Nowość
Bestseller
Meritum adwokata i adwokatki
-20%
Nowość
Bestseller

Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska

Sprawdź  

Cena promocyjna: 231.2 zł

|

Cena regularna: 289 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 187.86 zł