Możliwe zmiany w opłatach za egzamin wstępny na aplikację sędziowską i prokuratorską

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Osoby ubiegające się o przyjęcie na aplikację sędziowską i prokuratorską od lat skarżą się na zasady ponoszenia opłat za egzamin wstępny. Konkurs składa się bowiem z dwóch etapów, a zdecydowana większość kandydatów nie przechodzi do drugiego etapu. Mimo to, wszyscy wnoszą pełną opłatę (w tym roku 2150 zł). Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że przedstawione zostaną analizy koncepcyjne w zakresie ewentualnych modyfikacji przepisów dotyczących zwrotu kandydatom części uiszczonej uprzednio pełnej wysokości opłaty.

08.07.2024

Horna-Cieślak pisze do Prokuratury w sprawie wykorzystanego chłopca

Prawo karne

Po analizie akt zdecydowałam się zwrócić z wnioskiem do Prokuratury Krajowej o dokonanie oceny prawidłowości czynności nadzorczych wykonanych przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie oraz odmowy wszczęcia postępowania przez Prokuraturę Rejonową w Wieliczce. Jako Rzeczniczka Praw Dziecka nie zgadzam się z decyzją Prokuratury – informuje Monika Horna-Cieślak. Chodzi o sprawę chłopca, który opowiedział o niepokojących zdarzeniach na tle seksualnym.

08.07.2024

Projekt ustawy o biegłych prawie gotowy

Wymiar sprawiedliwości

W przyszłym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości ma zaprezentować projekt ustawy o biegłych sądowych. To trwający od kilkudziesięciu lat problem w wymiarze sprawiedliwości, z którym kolejne rządy nie umiały sobie poradzić. Według zapowiedzi ministra Adama Bodnara, ma to być przemyślana regulacja, a według szefa pracującego nad nią zespołu, ma ona kompleksowo rozwiązać wskazywane od dawna problemy.

08.07.2024

Adwokat neo-sędzią? Będzie musiał odejść z sądu, ale do zawodu łatwo nie wróci

Wymiar sprawiedliwości

Trwają intensywne prace nad rozwiązaniem problemu tzw. neo-sędziów, Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury zapowiadała stosowny projekt już jesienią. Jednym z problemów do rozwiązania będzie na pewno sytuacja tych sędziów, którzy wzięli udział w konkursach jako adwokaci czy radcy prawni. Adwokatura i radcy już sygnalizują, że automatycznego powrotu nie będzie, bo wpis na listę adwokatów wymaga zbadania rękojmi, a ta wiąże się też z podejściem do praworządności.

08.07.2024

Kajaki z tatą, wypad w góry z mamą - o kontakty "wakacyjne" warto wcześniej zadbać

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Dostosowanie urlopów w porozwodowym patchworku często jest nie lada wyzwaniem i to nawet jeśli byli partnerzy na co dzień nieźle się dogadują. Dlatego sędziowie i prawnicy podkreślają, że nawet ustalenia dotyczące wakacji warto mieć na papierze. Widać to zresztą m.in. we wnioskach o ustalenie lub zmianę kontaktów - większość zawiera odrębne żądanie dotyczące okresu wakacyjnego. Kolejną kwestią są alimety - uszczuplanie ich ze względu na miesięczny wypad z dzieckiem, też jest łamaniem prawa.

06.07.2024

Szefowa KRS: Bezprawie i naruszenie autonomii przez policję

Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa stwierdza, że siłowe działania Prokuratury oraz Policji z 3 lipca 2024 r. w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadzone zostały wbrew przepisom prawa i z naruszeniem wszystkich fundamentalnych zasad demokratycznego państwa prawa. Doprowadziły one do naruszenia samodzielności, niezależności i autonomii KRS, a w konsekwencji do naruszenia konstytucyjnego porządku prawnego.

05.07.2024

Prawnicy robią porządki w prawie cywilnym i procedurze

Prawo cywilne Prawnicy

Kodeks postępowania cywilnego od 1989 r. był zmieniany... 350 razy i stał się w mało czytelny, zaś kodeks cywilny – 108 razy. Obecnie trwa „sprzątanie” bałaganu po ostatnich ośmiu latach. Najpilniejsze zmiany w k.p.c. to poprawienie środków zaskarżenia. Natomiast w k.c. należy wzmocnić ochronę strony słabszej: uregulować stosunki B2B - w umowach inwestycyjnych, w umowach agencji i pośrednictwa oraz przeprowadzić reformę prawa konsumenckiego.

05.07.2024

Brazewicz i Kasicki: Rażąca bezczynność Schaba, Lasoty i Radzika

Wymiar sprawiedliwości

Do dziś w ponad 100 sprawach sędziowskich nie podjęto decyzji o skierowaniu ich do sądu lub o umorzeniu postępowania, przy czym od dłuższego czasu nie są wykonywane żadne czynności dowodowe. Jest to rażące naruszenie praw obywatelskich tych sędziów, którym wiele lat temu postawiono zarzuty, a którzy do dziś nie mogą doczekać się ani decyzji rzecznika, ani ewentualnej możliwości obrony – wyjaśniają rzecznicy dyscyplinarni Ministra Sprawiedliwości.

05.07.2024

Pisemne zeznania świadków uprzywilejowane, strona sprzeciwu nie zgłosi

Prawo cywilne

Od kilku miesięcy obowiązuje przepis, zgodnie z którym strona w sprawie cywilnej może sprzeciwić się przesłuchaniu świadka w formie zdalnej, nawet jeśli on sam o to wcześniej zawnioskował. Regulacja budzi duże wątpliwości wśród sędziów, bo jak podkreślają, jest dobrym narzędziem do obstrukcji procesowej. Na problem zwracają uwagę też inni prawnicy przypominając, że takiego sprzeciwu nie można zgłosić w przypadku zeznań na piśmie.

05.07.2024

Sąd II instancji potwierdza nałożenie kary na posła Kaczyńskiego

Prawo karne

Na prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego nałożona została kara w wysokości 3 tys. zł, za niezłożenie przez niego przysięgi w pełnej jej treści przed sejmową komisją badającą zakup przez rząd oprogramowania Pegasus do śledzenia i podsłuchiwania przeciwników politycznych. Prezes pominął w przysiędze słowa "niczego nie ukrywając z tego, co jest mi wiadome".

04.07.2024

Prokuratorzy w KRS w sprawie rzeczników dyscyplinarnych

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawiciele Prokuratury Krajowej weszli do Krajowej Radzie Sądownictwa, żądając wydanie dokumentacji rzeczników dyscyplinarnych, a konkretnie akt dyscyplinarek sędziów - potwierdziła to sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca Rady. Ma to być efektem - według doniesień medialnych - zawiadomienia złożonego przez sędziego Włodzimierza Brazewicza, powołanego przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara na rzecznika dyscyplinarnego ad hoc.

03.07.2024

SN wznawia postępowanie w sprawie wygaśnięcia mandatu Kamińskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy wznowił postępowanie zakończone postanowieniem z 10 stycznia 2024 r. wydanym przez Izbę Pracy tego sądu, w którym oddalono odwołanie od postanowienia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego. W wyniku wznowienia postępowania SN uchylił wskazane postanowienie i umorzył postępowanie.

03.07.2024

Ruszyła XIII edycja Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2024

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już po raz XIII Wolters Kluwer Polska organizuje konkurs Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra - tym razem 2024 r. Jury wyłoni młodych prawników wyróżniających się nie tylko wiedzą, ale też pracą na rzecz społeczeństwa i państwa prawa, a także kreatywnością i wykorzystywaniem nowych technologii. Kandydaci nie mogę mieć więcej niż 35 lat. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 września.

03.07.2024

W prokuraturach anonimowa ankieta dotycząca m.in. mobbingu

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratorzy i pracownicy prokuratury mają do wypełnienia specjalną ankietę, dotyczącą ewentualnych przypadków mobbingu, dyskryminacji i molestowania. Dotyczy ona okresu od 1 stycznia 2016 r. do 1 stycznia 2024 r., a została przygotowana przez Zespół do spraw przeciwdziałania praktykom mobbingowym, dyskryminacyjnym oraz molestowania seksualnego, powołany w kwietniu przez Prokuratora Krajowego.

03.07.2024

NRA: Do wyboru sędziów TK potrzebne zmiany w regulaminie Sejmu

Wymiar sprawiedliwości

Procedura wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego powinna gwarantować, że będą to osoby charakteryzujące się najwyższą wiedzą prawniczą, doświadczeniem zawodowym, będącym fundamentem należytego wykonywania obowiązków sędziego, spełniające wymóg apolityczności. Sam proces musi zaś być w pełni transparentny i odbywać się z możliwością dokonania realnego wyboru spośród kilku kandydatów na jedno stanowisko sędziowskie - pisze do marszałka Sejmu Przemysław Rosati, prezes NRA. Dodaje, że wymaga to zmian w regulaminie Sejmu.

02.07.2024

Na ręce Rolex, a przed sądem najniższa krajowa - alimenciarz nadal ukrywa dochody

Wymiar sprawiedliwości

MS intensywnie pracuje nad tabelami alimentacyjnymi. Prawnicy podkreślają jednak, że to nie wystarczy, bo problemem są ci rodzice, którzy, mimo wyroku sądu, nie płacą alimentów. Wśród wad systemu wymieniają m.in. brak mechanizmów pozwalających na sprawdzenie rzeczywistych dochodów i skuteczne zniechęcenie pracodawców do płacenia wynagrodzenia "pod stołem". Komornicy uważają, że rozwiązaniem mogłyby być zwolnienia podatkowe za "oficjalne" zatrudnianie takiego dłużnika.

02.07.2024

Konkurs na asystenta sędziego - będzie można dołączyć elektroniczne CV

Wymiar sprawiedliwości

Kandydaci na asystenta sędziego nie będą już musieli dołączać do zgłoszenia w konkursie na to stanowisko własnoręcznie sporządzonego życiorysu - projekt rozporządzania jest już w opiniowaniu a Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia to tym, że powinno być możliwe przygotowanie życiorysu w dowolnej formie. Przy okazji pojawił się postulat, by w czasie konkursu sprawdzać komputerowe umiejętności przyszłych asystentów.

02.07.2024

Wolters Kluwer Polska oficjalnym partnerem Fundacji Sunflowers

Ukraina

Wolters Kluwer Polska został partnerem Fundacji Sunflowers, której misją jest wspieranie organów powołanych do badania i orzekania o zbrodniach prawa międzynarodowego. Fundacja realizuje projekt Sunflowers, którego celem jest zbieranie, analiza i archiwizacja dowodów zbrodni wojennych w Ukrainie. W jego ramach uruchomiono aplikację do zbierania informacji o dowodach i szkodach poniesionych w związku z wojną.

01.07.2024

W Warszawie o wyzwaniach w zakresie procedury cywilnej i kodeksu cywilnego

Wymiar sprawiedliwości

"60-lecie Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego - najważniejsze wyzwania na przyszłość” pod takim tytułem odbędzie się w czwartek 4 lipca konferencja organizowana przez Krajową Radę Radców Prawnych oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Patronat nad wydarzeniem objął minister sprawiedliwości we współpracy z Komisją Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego, a wśród tematów są m.in. kwestie usprawnienia cywilnych procesów sądowych.

01.07.2024

Wyrok łączny do poprawki, projekt być może jeszcze w tym roku

Wymiar sprawiedliwości

Pytania prawne i kasacje, które trafiają do Sądu Najwyższego pokazują, że wyrok łączny i łączenie kar, nastręcza sędziom wielu kłopotów. Ustawodawca raczej do tej pory nie pomagał, a częste zmiany przepisów w tym zakresie, spowodowały jeszcze większy chaos. Jak ustaliło Prawo.pl, sprawą zajmie się teraz Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego - na stole znajdzie się także pomysł likwidacji tej instytucji.

01.07.2024