Prawo.pl
Nie byłoby śmierci Igora Stachowiaka i wielu podobnych zdarzeń w jednostkach policji, gdyby te osoby miały realny dostęp do obrońców od momentu zatrzymania – mówi dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. I dodaje, że zaproponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego zmiany zwiększą poczucie bezpieczeństwa obywateli, bo w ostatnich latach prawa osób zatrzymanych były wyjątkowo często naruszane.
Krzysztof Sobczak
18.11.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Zabiegi wielu instytucji i organizacji zajmujących się prawami człowieka o wprowadzenie do polskiego prawa karnego przestępstwa tortur na razie nie przyniosą efektu. Nie ma tego przepisu w konsultowanym obecnie projekcie zawierającym najpilniejsze zmiany proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego. Jest jednak poparcie dla tej idei i zapowiedź przedstawienia projektu w przyszłym roku.
Krzysztof Sobczak
18.11.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Kontynuacja prac nad przygotowaniem projektu nowelizacji ustawy o radcach prawnych, w tym m.in. nowych rozwiązań regulujących zasady wykonywania zawodu radcy prawnego oraz organizację i działanie samorządu; podjęcie i wspieranie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy regulującej kompleksowo rynek świadczenia pomocy prawnej w Polsce z uwzględnieniem rozszerzenia zakresu przymusu adwokacko-radcowskiego - to część z wytycznych przyjętych podczas XIII Krajowego Zjazdu Radców Prawnych.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Najpóźniej od stycznia 2025 r. mają wzrosnąć o 100 proc. minimalne stawki z wyboru i "urzędówki" dla adwokatów i radców reprezentujących klientów w 11 grupach spraw. Prezydium NRA zaopiniowało właśnie projekty rozporządzeń ministra sprawiedliwości. Wskazało, że kierunek zmian jest dobry, ale same propozycje - niewystarczające. W ocenie Adwokatury konieczne jest urealnienie stawek, a do grup spraw, w których planowany jest wzrost, włączenie spraw karnych i wykroczeń.
Patrycja Rojek-Socha
16.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Adwokat Paweł Knut oraz NOMADA – Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego laureatami II edycji nagrody im. Ewy Bieńkowskiej. Wyróżnienie otrzymało natomiast Warszawskie Centrum Opieki Medycznej Kopernik. Do konkursu można było zgłosić najlepszą publikację z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii, a także praktyczne działania związane z pomocą pokrzywdzonym przestępstwami.
Patrycja Rojek-Socha
16.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sąd jest związany kolejnością żądań określoną przez powoda także wtedy, gdy żąda on zwrotu nienależnego świadczenia, które obejmuje część nadpłaconych rat z powodu bezskuteczności niedozwolonych postanowień umowy kredytu, ewentualnie zwrotu nienależnego świadczenia spełnionego ‎w wykonaniu nieważnej umowy kredytu – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.11.2024
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Nowe technologie, wyzwanie związane ze sztuczną inteligencją, zwiększenie wpływu samorządu radcowskiego na proces legislacyjny zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej - to priorytety, o których mówił tuż po wyborze na drugą kadencję prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik. Wskazywał na konieczność angażowania w samorządową pracę m.in. radczyń.
Patrycja Rojek-Socha
16.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Jak uniknąć konfliktów majątkowych w rodzinie. Porozmawiaj o tym z notariuszem – tak brzmi temat przewodni 15. edycji Dnia Otwartego Notariatu. W sobotę, 23 listopada, ponad 400 notariuszy w 36 miastach w Polsce będzie udzielało bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie, telefonicznie oraz online.
Patrycja Rojek-Socha
16.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
27 września Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów powołanych po 2018 r. orzekł, że przywrócenie ze stanu spoczynku prokuratora Dariusza Barskiego i powołanie go na stanowisko prokuratora krajowego miało wiążącą podstawę prawną i było skuteczne. Właśnie opublikowano obszerne uzasadnienie, w którym sędziowie wskazują na bezprecedensowe w praktyce wymiaru sprawiedliwości "kontestowania i deprecjonowania składu orzekającego oraz obowiązywania wydanej uchwały".
Patrycja Rojek-Socha
15.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Włodzimierz Chróścik, dotychczasowy prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, został wybrany na drugą kadencję. O stanowisko to ubiegało się w sumie pięciu kandydatów, poza obecnym prezesem, radcy prawni: Andrzej Głogowski - były dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach, Michał Korwek - wiceprezes KRR i dziekan izby olsztyńskiej, Bartłomiej Tkacz - członek prezydium Rady oraz Marcin Sala-Szczypiński - dziekan OIRP w Krakowie.
Patrycja Rojek-Socha
15.11.2024
Prawnicy
Będzie nowy typ przestępstwa - organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych i nowe wykroczenie dotyczące tzw. driftu, czyli podrywania kół pojazdu. Rząd planuje też wyższe sankcje za rażąco niebezpieczną, brawurową jazdę i podwyższenie kar za wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Dodatkowo ma powstać jawny rejestr osób, które mają dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Patrycja Rojek-Socha
15.11.2024
Prawo karne
Sędzia zasiadający w Izbie Cywilnej, jednoosobowo tworzący skład orzekający, który zwrócił się do Trybunału z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie, nie stanowi „sądu” w rozumieniu Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w związku z czym wniosek ten należy uznać za niedopuszczalny – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.11.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych ma być nowym typem przestępstwa - poinformował szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Może pojawić się m.in. obowiązek przekazania przez służby do ubezpieczycieli informacji o pojazdach uczestniczących w nielegalnych wyścigach. Wśród propozycji wymienionych przez Siemoniaka są też wyższe sankcje za rażąco niebezpieczną jazdę - łącznie z przepadkiem pojazdu.
Krzysztof Koślicki
15.11.2024
Prawnicy
Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu Prawa o prokuraturze, rozdzielającego funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz zakładającego autonomię budżetową dla prokuratury, wskazuje niezmiennie na konieczność zmian w ustalaniu wynagrodzeń dla prokuratorów. Chodzi o odejście od powiązania pensji prokuratorskich i sędziowskich.
Patrycja Rojek-Socha
15.11.2024
Prokuratura

System odwoławczy zawodów prawniczych nie działa

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd Okręgowy w Łomży złamał zasady konstytucyjne przez umorzenie postępowania karnego wobec sprawcy śmiertelnego wypadku. Stanowiło to rażący przejaw niesprawiedliwego postępowania wobec oskarżonego prokuratora i naruszało prawa osób pokrzywdzonych do dochodzenia swoich praw – stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Wskazała, że ustawodawca nie przewidział wznowienia postępowania dyscyplinarnego dla innych zawodów prawniczych niż sędziowie po likwidacji Izby Dyscyplinarnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.11.2024
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego ma zająć się m.in. słynnym art. 212 kodeksu karnego dotyczącym zniesławienia. Będzie analizować, czy potrzebne są zmiany w związku z rozwojem nowych technologii. Problem dostrzegają również prawnicy. Jak podkreślają, brakuje choćby zasad przeprowadzania, w tym weryfikacji, dowodów cyfrowych - tym bardziej, że w sieci panoszy się deep fake i AI. Nie milkną też głosy o konieczności depenalizacji.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
15.11.2024
Prawo karne Poprawmy prawo
Wybrani 8 października 2015 r. przez Sejm do Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak złożyli skargi przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w związku z niemożnością objęcia swych urzędów. W świetle prawa osoba wybrana do TK na podstawie art. 194 ust. 1 Konstytucji RP staje się sędzią TK w rozumieniu konstytucyjnym w dniu wyboru.
Grażyna J. Leśniak
14.11.2024
Wymiar sprawiedliwości

Sąd UE: Niebiesko-żółta etykietka naklejana na banany bez ochrony w UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Własność przemysłowa
Etykiety o owalnym kształcie są powszechnie używane dla oznaczania bananów, ponieważ są łatwe do stosowania na zakrzywionych owocach. W konsekwencji kształt ten nie jest w stanie przyciągnąć uwagi odbiorców ani nie pozwoli im na określenie pochodzenia handlowego świeżych owoców. Z tych powodów Chiquita Brands przegrała w Sądzie UE. Nie udało się jej przywrócić ważności unijnego znaku towarowego.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.11.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Własność przemysłowa
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad "bezpiecznikami", które uniemożliwią masowe pobieranie danych z księgi wieczystej. W ten sposób chce utrudnić działalność prywatnym przeglądarkom, które za pieniądze umożliwiają dostęp do ksiąg po adresie. Zdaniem wielu prawników, nie tędy droga. Nie byłoby problemu, gdyby przeglądarka ksiąg wieczystych MS pozwalała wszystkim wyszukiwać księgi po adresie. Postulują zmiany.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.11.2024
Nieruchomości
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego poparła w uchwale ideę rezygnacji z instytucji skargi nadzwyczajnej, która została wprowadzona ustawą z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym jako nadzwyczajny środek zaskarżenia prawomocnych orzeczeń sądów, kończących postępowanie. Opowiada się także za likwidacją dwóch Izb Sądu Najwyższego: Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Odpowiedzialności Zawodowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.11.2024
Prawo cywilne
Zmiany proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego, dotyczące procesów w sprawach frankowych, wydają się być krokiem w dobrym kierunku. Część propozycji wymaga poprawy - np. wstrzymanie spłaty kredytu powinno - wydaje się - następować wcześniej niż z doręczeniem pozwu. Warto też pochylić się nad przepisami międzyczasowymi, by z nowych regulacji można było korzystać jak najskuteczniej, ale też - by nie budziły wątpliwości lub krytyki - pisze Damian Nartowski, radca prawny, partner w kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.
Damian Nartowski
14.11.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Prokuratorzy są uprawnieni zarówno do kierowania wniosków o przeprowadzenie testu bezstronności sędziego SN powołanego po 2018 r., jak i podnoszenia zarzutu nienależycie obsadzonego sądu w skardze kasacyjnej lub popierania w tym zakresie kasacji stron - wynika z wytycznych prokuratora generalnego dla prokuratorów. Zaznaczono, że nie jest to polecenie, ale zawiera element oczekiwanego sposobu postępowania.
Patrycja Rojek-Socha
13.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Adwokat Mikołaj P. został obwiniony o oszukiwanie klientów i pobieranie od nich wynagrodzenia za sprawy, które zaniedbywał, czy wręcz w ogóle nie prowadził. Zapewniał o wyroku korzystnym, uniewinniającym, mimo, że taki nie zapadł. W innej sprawie - nie uzupełnił sprzeciwu od wyroku nakazowego, czego konsekwencją była bezskuteczność sprzeciwu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.11.2024
Prawo karne Prawnicy
Po siedmiu miesiącach konsultacji i opiniowania z rządowego projektu zmian w kodeksie karnym - dotyczącym ścigania homofobicznych i seksistowskich wypowiedzi, a także mowy nienawiści wobec osób z niepełnosprawnością, usunięto określenie "tożsamość płciowa". Trafił on też ponownie do zaopiniowania. Uwagi w tym zakresie miała m.in. Krajowa Rada Prokuratorów wskazując, że mogą być problemy z wykładnią "tożsamości płciowej".
Patrycja Rojek-Socha
13.11.2024
Prawo karne
Po przesunięciu rozpatrywania zażaleń na zabezpieczenia do sądów drugiej instancji, niektóre postępowania frankowe trwają dłużej. Obciążone sądy odwoławcze nie są bowiem w stanie szybko i sprawnie rozpatrzeć zażalenia. Nie jest to jednak regułą, wiele spraw przebiega sprawnie, mimo tej zmiany. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego proponuje, by wstrzymanie spłaty kredytu następowało z automatu, po doręczenie pozwu bankowi.
Regina Skibińska
13.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
"Nowoczesne technologie i ich wykorzystanie w sądownictwie" będą tematem bezpłatnego szkolenia - konferencji dla absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury organizowanego przez KSSiP, we współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich „IUSTITIA” oraz Wolters Kluwer Polska. Odbędzie się 22 i 23 listopada, dziś - 12 listopada - ostatni dzień na zgłoszenia.
Patrycja Rojek-Socha
12.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sprawa sędziego, który spowodował kolizję drogową pod wpływem alkoholu, musi być zawieszona. Sąd Najwyższy poczeka na wyrok sądu karnego. Dlatego, że w postępowaniu dyscyplinarnym ustalenie, czy przewinienie dyscyplinarne zawiera znamiona przestępstwa, musi być oparte na prawomocnym wyroku skazującym za przestępstwo – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Jeśli wprowadzone zostaną zmiany proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego, osoba zatrzymana będzie natychmiast informowana o przyczynach zatrzymania i o przysługujących jej prawach, w tym o prawie do skorzystania z pomocy obrońcy, także z urzędu. Żeby nie była to pusta deklaracja, będzie obowiązek pełnienia przez adwokatów i radców prawnych dyżurów w gotowości do świadczenia takiej pomocy.
Krzysztof Sobczak
12.11.2024
Wymiar sprawiedliwości
Należy uszanować wolę testatora, osoby zmarłej - to zasada, którą kierował się Sąd Najwyższy. I dlatego testament sporządzony w Berlinie przez oboje małżonków, choć polskie prawo zabrania wspólnego zapisywania ostatniej woli - jest ważny. Zadecydowała o tym Konwencja Haska, która znosi wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.11.2024
Referendarze chcą, by Ministerstwo Sprawiedliwości umożliwiło im awans sędziowski bez konieczności obywania aplikacji uzupełniającej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Podkreślają, że mają do tego wystarczające kompetencje, doświadczenia i zdane egzaminy zawodowe - np. adwokacki czy radcowski. MS pytane o to przez Prawo.pl zapewnia, że sprawa jest głęboko analizowana. Sędziowie - co do zasady - problemu nie widzą, z zastrzeżeniem, że będzie wymagany określony staż pracy.
Patrycja Rojek-Socha
12.11.2024
Wymiar sprawiedliwości