Prawo.pl
Skuteczniejsza kontrola firm spoza UE, tymczasowe obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne kierowców, dofinansowanie wymiany tachografów - przewidują projekty nowelizacji ustaw przygotowywane przez resort infrastruktury - poinformował we wtorek wiceszef resortu Przemysław Koperski.
Robert Horbaczewski PAP
23.07.2024
Niemal każda firma przeprowadza dziś szkolenia. Warto wiedzieć, że w określonych przypadkach, czas spędzony na wyjeździe integracyjnym połączonym ze szkoleniem, może zostać potraktowany jako nadgodziny. Konsekwencją regulacji zawartej w kodeksie pracy jest konieczność zapłaty normalnego wynagrodzenia za pracę oraz wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych za czas szkolenia, które odbywało się poza normalnymi godzinami pracy.
Grażyna J. Leśniak
23.07.2024
Prawo pracy
Odwoływani ze stanowisk kierowniczych w administracji skarbowej oraz celno-skarbowej, w okresie wypowiedzenia, byli zwalniani ze świadczenia pracy – ustalił serwis Prawo.pl. Ministerstwo Finansów podało nam, że w okresie od 13 grudnia 2023 r. do 5 czerwca br. odwołano w sumie 204 osoby. Ile z ich nie świadczyło w tym czasie pracy, otrzymując przez trzy miesiące swoją np. dyrektorską pensję – nie wiadomo. MF nie podało nam ani liczby zwolnionych ze świadczenia pracy, ani tego, ile pieniędzy w ten sposób wypłacono.
Grażyna J. Leśniak
23.07.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna
31 organizacji społecznych zaangażowanych w obronę praworządności i praw człowieka zaapelowało do Senatu o wprowadzenie zasadniczych poprawek do uchwalonej przez Sejm ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Wskazują, że przyjęte przez Sejm rozwiązania naruszają Konstytucję RP oraz Konwencję o Ochronie Praw Człowieka.
Robert Horbaczewski
22.07.2024
Prawo karne Wojsko
Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia sprzeciwia się przepisom obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, który opracował założenia projektu, odpowiada, że zaniechanie proponowanych działań doprowadzi do jeszcze większych braków pielęgniarek i pogłębienia kryzysu w ochronie zdrowia.
Monika Stelmach
22.07.2024
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnień lekarskich w czerwcu 2024 roku stanowiły 35 proc. – wynika z danych zebranych przez firmę doradczą Conperio. Ale aż 20 proc. skontrolowanych pracowników przebywało na L4, będąc pod wpływem alkoholu. Niektórzy z nich podczas kontroli chwiali się na nogach i nie byli w stanie utrzymać pionu.
Grażyna J. Leśniak
22.07.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
W umowie o zamówienie publiczne trzeba zawrzeć klauzule waloryzacyjne, w tym m.in. związane ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia. To wykonawca, co do zasady, musi zadbać, żeby uzyskać waloryzację wynagrodzenia związaną z lipcową podwyżką minimalnej pensji. Może jednak na to liczyć jedynie, gdy zatrudnia osoby na poziomie najniższej płacy krajowej albo najniższej stawki godzinowej.
Zofia Jóźwiak
22.07.2024
Zamówienia publiczne
Wśród pracowników pojawił się nowy trend wykorzystywania pojedynczych dni z przysługującego im w danym roku kalendarzowym urlopu wypoczynkowego i łączenia ich z weekendami. Wolą brać po kilka dni wolnego, ale za to częściej niż wykorzystać dwa tygodnie łącznie. Prawnicy ostrzegają pracodawców przed taką praktyką. Zwłaszcza, że stanowisko MRPiPS oraz PIP w tej sprawie nie budzi wątpliwości.
Grażyna J. Leśniak
22.07.2024
Prawo pracy

Pracując na emeryturze, nadal można oszczędzać w PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK
Uczestnicy PPK po przejściu na emeryturę mogą kontynuować oszczędzanie w PPK. Oczywiście jeśli nadal są aktywni zawodowo. Dotyczy to wszystkich emerytów - bez względu na to, czy otrzymują emeryturę z ZUS, czy np. emeryturę mundurową. Bezpiecznie oszczędzać w PPK mogą też tzw. wcześniejsi emeryci, dorabiający sobie do otrzymywanego świadczenia. Wpłaty do PPK nie mają bowiem wpływu na obowiązujące ich limity zarobków.
Małgorzata Jankowska
20.07.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Członkowstwo w OFE wpływa na ustalenie emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Różnice w sposobie wypłaty emerytur dla osób, które nie przystąpiły do OFE wynikają z faktu, że ich emerytury są wypłacane w oparciu o składki, które nie podlegały podziałowi na I i II filar emerytalny, gdyż cała składka na ubezpieczenie emerytalne ewidencjonowana jest na koncie ubezpieczonego w ZUS – wyjaśnia MRPiPS. Tym samym ustalone w powszechnym wieku emerytalnym świadczenie tych ubezpieczonych ma charakter dożywotni.
Grażyna J. Leśniak
20.07.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Z dofinansowania na samozatrudnienie w projekcie „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” mogą teraz skorzystać także osoby pracujące, ale muszą być zarejestrowane w urzędzie pracy jako poszukujące pracy. Podobnie jak opiekunowie osób z niepełnosprawnością - dla nich oprocentowanie kredytu jest korzystniejsze. Nabór wniosków do projektu już został uruchomiony.
Beata Dązbłaż
20.07.2024
Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
Filmiki, na których tiktoker w stroju gnoma wkracza do sklepów i restauracji w galeriach handlowych, zdobyły serca odbiorców na całym świecie. Problem w tym, że kosztem pracowników i klientów, którzy mimowolnie wzięli udział w "tworzeniu contentu". Takie postępowanie jest nie tylko nieetyczne, ale również na bakier z prawem. Tym bardziej, gdy w celach marketingowych kontrowersyjnego twórcę, kosztem swoich pracowników, wspiera pracodawca.
Monika Sewastianowicz
20.07.2024
Prawo cywilne Prawo pracy RODO
Rozwój AI zwiększył skalę zagrożeń, na które pracownicy nie są wystarczająco przygotowani. Aż 80 proc. respondentów jest zaniepokojona możliwością wykorzystania tej technologii do przeprowadzania cyberataków. Ponad połowa (53 proc.) obawia się, że ich organizacja stanie się celem hakerów, a jedna trzecia (34 proc.) martwi się, że swoimi działaniami może narazić pracodawcę na niebezpieczeństwo – wynika z badania EY.
Grażyna J. Leśniak
19.07.2024
Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy
Większość samorządów wypłaca dodatek za wychowawstwo w minimalnej, wynoszącej trzysta złotych, wysokości. To powinno się zmienić - podwyżki dodatku o co najmniej 200 zł oczekują nauczyciele. Ma to też iść w parze ze zmniejszeniem liczby dzieci w oddziałach szkolnych i przedszkolnych - według związkowców powinno być to 20 osób.
Monika Sewastianowicz
19.07.2024
Kadry w oświacie Prawo pracy

Urzędy chcą zwrotu świadczenia pielęgnacyjnego wypłacanego w pandemii

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Nawet 90 tys. złotych musi zwrócić opiekun osoby z niepełnosprawnością, pobierający w pandemii koronawirusa świadczenie pielęgnacyjne, który zgłosił się w tym czasie po nowe orzeczenie dla osoby wspieranej. To nie jedyna sytuacja w ostatnim czasie, kiedy organy wypłacające świadczenia rodzinne kwestionują w takiej sytuacji legalność jego pobierania.
Beata Dązbłaż
19.07.2024
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
18 lipca br. Liwiusz Laska, dyrektor generalny MRPiPS, złożył na ręce Prokuratora Generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą minister Marlenę Maląg oraz byłą dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji. Podstawą zawiadomienia są wnioski zawarte w wystąpieniu pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli z 22 kwietnia br. NIK badała wydatki na przedsięwzięcia promocyjne ministerstwa, w tym tzw. pikniki 800 plus i stwierdziła, że część podejmowanych działań była niecelowa i niegospodarna.
Grażyna J. Leśniak
18.07.2024
Prawo karne Finanse publiczne Administracja publiczna

Lewiatan: Płace dalej rosną w tempie dwucyfrowym

Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy
W czerwcu 2024 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku było niższe o 0,4 proc. i wyniosło 6484,5 tys. etatów. Wynagrodzenie zaś wzrosło nominalnie o 11 proc. i wyniosło 8144,83 zł brutto – podał Główny Urząd Statystyczny.
Grażyna J. Leśniak
18.07.2024
Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy

Nowa emerytura nauczycielska

Kadry w oświacie Emerytury i renty
Więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli i świadczenia kompensacyjnego. Zmiany wchodzą w życie 1 września 2024 roku. Warunki wymagane do nabycia uprawnień do nowej emerytury nauczycielskiej są takie same dla kobiet i mężczyzn – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
18.07.2024
Kadry w oświacie Emerytury i renty
Osoba na wózku to nie sprzęt, a „karła” nie należy całować w głowę – to porady, które przeczytamy w poradniku wciąż rozpowszechnianym na wielu publicznych stronach i powielanym przez niektóre organizacje. Nie tędy droga – akcje na rzecz różnorodności i inkluzywności są ważne, ale muszą być poprzedzone refleksją, określeniem barier oraz potrzeb osób, których szanse pracodawca chce wyrównywać.
Monika Sewastianowicz
18.07.2024
HR
Rząd ma 21 dni, licząc od dnia zakończenia negocjacji między partnerami społecznymi w ramach Rady Dialogu Społecznego, na określenie w drodze rozporządzenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na przyszły rok. Założenia do projektu tych przepisów właśnie się pojawiły. To efekt braku porozumienia między partnerami społecznymi.
Grażyna J. Leśniak
17.07.2024
Domowe finanse Emerytury i renty
Przyznanie inspektorom pracy nowego uprawnienia w postaci ustalenia domniemania stosunku pracy zapowiedział 9 lipca na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy Maciej Stanecki, główny inspektor pracy. Serwis Prawo.pl dotarł jednak do projektu, na mocy którego PIP będzie mogła nakazać pracodawcy przekształcenie umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę. Na razie nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt przepisów, bo projekt cały czas jest konsultowany z wybranymi pracownikami inspekcji pracy.
Grażyna J. Leśniak
17.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy Sygnaliści
Sąd I instancji, wydając zaskarżony wyrok „wyłączył” ubezpieczonego z systemu i wyszedł poza przedmiot decyzji i zakres odwołania od tej decyzji i tym samym nie rozpoznał istoty sprawy. Zdaniem Sądu Apelacyjnego uzasadnienie pisemne zaskarżonego wyroku nie koresponduje w żaden sposób z sentencją orzeczenia. Z uzasadnienia wyroku powinno bez wątpliwości wynikać, jaki stosunek faktyczny, w jaki sposób został przez sąd uregulowany.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2024
Ubezpieczenia społeczne
Osoby, którym kończy się termin ważności orzeczenia o niepełnosprawności 30 września, zachowają status osoby z niepełnosprawnością do czasu wydania nowego dokumentu. Zmiana, którą przyjął rząd ma zniwelować zatory w zespołach orzeczniczych, gdzie od jakiegoś czasu coraz dłużej czeka się na wydanie nowego orzeczenia. Wcześniej niż obecnie będzie także można złożyć wniosek o orzeczenie.
Beata Dązbłaż Monika Sewastianowicz
16.07.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Lewiatan: Płaca minimalna nadal rośnie bardzo szybko

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy
W przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie do 4628 zł, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
16.07.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy
Bez tarcz finansowych od Polskiego Funduszu Rozwoju wielu przedsiębiorstw nie udałoby się uratować w trudnym czasie pandemii COVID-19. Do prawników zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej trafiają jednak sygnały, że dochodzi do sytuacji, gdy PFR wzywa firmy do zwrotu pieniędzy z tarcz. Jak mówią eksperci, dochodzi tutaj do poważnego nieporozumienia. Niektórzy przedsiębiorcy nie byli bowiem świadomi różnicy między tarczami i nie spodziewali się konieczności zwracania przyznanych ich środków.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.07.2024
Spółki Małe i średnie firmy Finanse
Powstaną Agencje Zatrudnienia Wspomaganego, które będą realizować zatrudnienie ze wsparciem dla osób z niepełnosprawnością, które mają szczególne trudności w samodzielnym znalezieniu i utrzymaniu zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Projekt będzie realizowany przez ministerstwo rodziny w ramach funduszy europejskich.
Beata Dązbłaż
16.07.2024
Prawo pracy Niepełnosprawność

ZUS: Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił już nową wersję aplikacji mZUS dla Lekarza. Dzięki zmianom lekarze i asystenci medyczni mogą zaktualizować swoje miejsca pracy i specjalizacji, czyli złożyć wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich (OL-FZLA). Z aplikacji można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store - przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
16.07.2024
Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
W prawie pracy przewidziana jest całkiem spora liczba potencjalnych przerw w pracy, z których wiele wliczonych jest do czasu pracy. Wiele z nich związanych jest z sytuacją, w jakiej - czasowo bądź stale - znajduje się pracownik. Część związana jest z rodzajem wykonywanej pracy lub warunkami jej wykonywania. Są także przerwy powszechne - przysługujące każdemu zatrudnionemu w oparciu o stosunek pracy, uzależnione jedynie od wymiaru czasu pracy.
Marek Rotkiewicz
16.07.2024
Prawo pracy
Choć uregulowano funkcjonowanie piętnastu nowych zawodów medycznych, nie wszystkie wątpliwości zostały rozwiązane na etapie prac legislacyjnych. Problemem jest brak wyraźnego przepisu o dochowaniu tajemnicy zawodowej, który został skreślony. Nie oznacza to, że przedstawicieli zawodu ta zasada nie obowiązuje, trzeba jednak wyinterpretować ją z przepisów całkowicie innej ustawy. Jak zauważają eksperci, to może być trudniejsze, bo nie wszyscy wiedzą, gdzie szukać - i że w ogóle trzeba.
Inga Stawicka
16.07.2024
Zawody medyczne

Mec. Bar: Polskie firmy i samorządy nie są przygotowane do wdrożenia ustawy o sygnalistach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
W przestrzeni publicznej o sygnalistach mówi się od dawna i wydaje się, że wszyscy są już oswojeni z tematem. Jednak praktyka pokazuje, że zdecydowana większość firm i samorządów nie jest jeszcze wystarczająco przygotowana do wdrożenia nowych obowiązków. Nasze doświadczenia pokazują, że dla bardzo wielu polskich firm czy też publicznych podmiotów tematyka tzw. whistleblowingu jest swoistym novum - nie wiedzą zatem, w jaki sposób przygotować się do wdrożenia lub robią to po prostu źle i nieefektywnie – pisze adwokat Jakub Bar.
Jakub Bar
16.07.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści