Jedną z zalet Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) jest to, że zgromadzone w PPK oszczędności są dla każdego uczestnika w każdej chwili dostępne. I to on decyduje o terminie i sposobie ich wykorzystania. W związku z tym jednak, że podstawowym celem programu PPK jest budowa oszczędności na okres po zakończeniu aktywności zawodowej (ustawodawca założył, że pracownik będzie oszczędzał w PPK przynajmniej do 60. roku życia), ustawa o PPK przewiduje korzystniejsze warunki korzystania z oszczędności przez pracownika, który osiągnął ten wiek.
Osoba, która ukończyła 60. rok życia (bez względu na płeć), nie musi jednak rezygnować z oszczędzania w PPK. Jeśli nadal jest aktywna zawodowo, może zwiększać swoje oszczędności – tak długo jak będzie chciała i wypłacić je dopiero w okresie, gdy przestanie pracować. Również praca na emeryturze nie stanowi przeszkody w dalszym oszczędzaniu w PPK.
Czytaj również: Wypłata z PPK po 60. roku życia następuje na preferencyjnych zasadach>>
Rodzaj emerytury nie ma znaczenia
Dotyczy to wszystkich emerytów - bez względu na to, czy otrzymują emeryturę z ZUS czy np. emeryturę mundurową. Dla oszczędzania w PPK to, z jakiego systemu uczestnik PPK pobiera świadczenie, nie ma bowiem żadnego znaczenia. Uczestnikami PPK – jeśli spełniają definicje osoby zatrudnionej – mogą zatem zostać także np. byli funkcjonariusz służb mundurowych, którzy, będąc jeszcze w służbie, nie mogli zostać „zapisani” do PPK. Jeśli po przejściu ma emeryturę zatrudnią się np. na podstawie umowy o pracę, mogą bez przeszkód oszczędzać w PPK (do PPK nie można „zapisać” osoby, która ma już co najmniej 70 lat), tak długo jak będą tym zainteresowani.
Cena promocyjna: 280 zł
|Cena regularna: 280 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 280 zł
Wpłaty do PPK bez wpływu na limit zarobków
Również osoby korzystające z tzw. wcześniejszych emerytur nie muszą obawiać się, że oszczędzanie w PPK może spowodować przekroczenie przez nie limitów zarobków, a w rezultacie zawieszenie lub zmniejszenie pobieranego przez nie świadczenia. Oznacza to, że osoby 55+ aktywne zawodowo, dorabiające sobie do wcześniejszych emerytur lub rent z tytułu niezdolności do pracy, mogą oszczędzać w PPK bez obawy, że wpłynie to na otrzymywane przez nie świadczenie. To kolejny argument za tym, aby osoby te nie rezygnowały pochopnie z uczestnictwa w PPK. Jeśli nawet z uwagi na swój wiek będą oszczędzać w PPK tylko przez kilka lat lub krócej, co oznacza, że mogą nie uzbierać na rachunku PPK wystarczająco dużo, aby środki te były znaczącym uzupełnieniem ich emerytury, oszczędności te wykorzystać mogą na inny - ważny dla siebie - cel.
Sprawdź również książkę: [E-book] Kodeks pracy. Komentarz [PRZEDSPRZEDAŻ] >>
Wpłaty do PPK są nieoskładkowane
To, kiedy prawo do emerytury (bądź renty z tytułu niezdolności do pracy) ulega zawieszeniu lub kiedy świadczenia te ulegają zmniejszeniu, rozstrzyga art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przy ustalaniu, czy zachodzą okoliczności mające wpływ na zawieszenie prawa do emerytury (bądź renty z tytułu niezdolności do pracy) lub zmniejszenie jej wysokości, uwzględnia się przychód z tytułu działalności, o której mowa w art. 104 ust. 2 tej ustawy, podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. Przy ustalaniu przychodu z tej działalności, mogącego mieć wpływ na prawo do emerytury lub renty, uwzględnia się przychód będący podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wskazane przez ustawodawcę kwoty, od których nie jest opłacana składka (np. zasiłki chorobowe, wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy).
Zgodnie z art. 26 ust. 5 ustawy o PPK wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający nie są wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Skoro kwoty wpłat do PPK nie stanowią podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia, a w art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS nie zostały wymienione jako uwzględniane przy ustalaniu przychodu, o którym mowa w ust. 1 tego przepisu, to nie stanowią one – w rozumieniu tego przepisu – przychodu mającego wpływ na zawieszenie prawa do emerytury (bądź renty) lub zmniejszenia wysokości tego świadczenia.
Ważne! Wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający nie stanowią przychodu, o którym mowa w art. 104 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Nie są bowiem wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 26 ust. 5 ustawy o PPK).
Czytaj również: Po odejściu z pracy pracownik nadal jest uczestnikiem PPK>>
Odwołanie do art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS
Oznacza to, że wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający nie są uwzględniane przy ustalaniu przychodu wpływającego na zawieszenie lub zmniejszenie emerytur i rent przysługujących na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Dotyczy to także świadczeń z ustaw bezpośrednio odwołujących się w tym zakresie do art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, czyli np. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych oraz emerytur pomostowych. Jak i tzw. emerytur policyjnych przyznawanych na podstawie ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 1280 ze zm.). Również ta ustawa (art. 41) odwołuje się bowiem do art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.
Podstawa prawna;
- ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r., poz. 427);
- ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 1251 ze zm.).
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.