Łódź, Lublin i Gdańsk - miasta przyjazne inwestorom

Budownictwo

W aglomeracjach najkrócej na wydanie warunków zabudowy czeka się w Łodzi. W wypadku pozwoleń na budowę pierwsze miejsce na podium zajmuje oprócz Łodzi, Gorzów Wielkopolski. Natomiast najlepsze pokrycie miejscowymi planami ma Kraków, bo aż 78 proc. swojej powierzchni - wynika z najnowszej edycji Rankingu Miast Polski, organizowanego przez Związek Firm Deweloperskich. Jego wyniki zostały ogłoszone w czwartek wieczorem podczas kongresu deweloperskiego.

04.10.2024

Kiedy na terenach powodziowych zamówienia z wolnej ręki

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo Powódź

Na terenach dotkniętych powodzią można stosować zamówienia z wolnej ręki lub tryb negocjacji bez ogłoszenia - wynika z opinii Agnieszki Olszewskiej, prezes Urzędu Zamówień Publicznych. To odpowiedź na pismo samorządowców dotyczące konieczności uelastycznienia przepisów w zakresie np. zakupu towarów i usług oraz prac budowlanych na obszarach dotkniętych powodzią.

03.10.2024

Tymczasowe obiekty budowlane – na jakich zasadach można je legalnie stawiać?

Budownictwo

Kioski uliczne, pawilon, punkty gastronomiczne prawo budowlane traktuje jako obiekty tymczasowe. Formalności, jakie trzeba załatwić, zależą od tego, na jak długo mają być one postawione - na 180 dni czy dłużej. Zazwyczaj wystarczy zgłoszenie w starostwie, choć nie jest to reguła, czasami taki obiekt jest zwolniony z formalności.

28.09.2024

Odszkodowanie za budynek w kiepskim stanie nie wystarczy na wybudowanie nowego domu

Domowe finanse Budownictwo Nieruchomości

Kwota z polisy nieruchomości może nie wystarczyć na odbudowę domu, gdyż starsze i nieremontowane budynki ubezpieczyciele zgadzają się obejmować ochroną tylko według wartości rzeczywistej, czyli uwzględniającej amortyzację. Ubezpieczyciele podkreślają, że otrzymanie świadczenia od państwa nie ma wpływu na wysokość odszkodowania. Przynajmniej teoretycznie może jednak się zdarzyć, że osoby, które mają polisę, otrzymają od państwa mniejszą pomoc.

28.09.2024

Rząd opracowuje wykaz miejscowości, gdzie będą obowiązywać uproszczone zasady odbudowy

Budownictwo Powódź

Trwają prace nad projektem rozporządzenia, który ma uruchomić na terenach powodziowych przepisy zawierające uproszczone procedury odbudowy i remontu zniszczonych przez powódź domów. Taką informację przekazał minister rozwoju i technologii. Z szybkiej ścieżki skorzystają właściciele budynków o kubaturze mniejszej niż 1000 m.sześć., nie wyższych niż 12 m nad poziomem terenu. W taki sposób będzie też można odbudować obiekty liniowe, czyli linie kolejowe czy drogi.

23.09.2024

Kierwiński pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy popowodziowej

Administracja publiczna Budownictwo Powódź

Marcin Kierwiński został pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. Jego zadaniem będzie koordynacja działań związanych z usuwaniem skutków klęski żywiołowej oraz wsparcie dla poszkodowanych społeczności. Polityk zdecydował się na złożenie mandatu europosła.

20.09.2024

Nie tylko powodzianie odbudują domy bez zbędnej papierologii

Budownictwo Powódź

Osoby, których domy ucierpiały na skutek powodzi, będą mogły uniknąć zbędnych procedur i szybko załatwią formalności budowlane związane z odbudową lub remontem. Taką możliwość dają specprzepisy - nie będzie potrzebne m.in. pozwolenie na budowę. Są one jednak dziurawe. Eksperci obawiają się, że może stać się tak, jak w przypadku osiedli covidowych - z prostej ścieżki będą próbowali skorzystać także nieuczciwi inwestorzy.

20.09.2024

10 mld euro z Funduszu Spójności dla państw poszkodowanych przez powódź

Administracja publiczna Budownictwo Transport Powódź

10 mld euro z Funduszu Spójności będą mogły wykorzystać kraje dotknięte powodzią – poinformowała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Pieniądze będą dostępne w ramach 100 proc. finansowania. Mają posłużyć do odbudowy dróg, autostrad, linii kolejowych, autostrad czy infrastruktury.

19.09.2024

WSA: Brak spójności w miejscowym planie nie jest omyłką pisarską

Budownictwo

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego był wewnętrznie sprzeczny, przez co prowadził do wątpliwości interpretacyjnych w zakresie lokalizacji elektrowni wiatrowych. Rada miasta uważała jednak, że doszło jedynie do omyłki pisarskiej. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu nie zgodził się z tą oceną i podkreślił, że postanowienia miejscowego planu kształtują sposób wykonywania własności nieruchomości, więc jego wykładania nie może budzić wątpliwości.

16.09.2024

W internecie sprawdzisz, czy mieszkasz w strefie zagrożenia powodzią

Budownictwo Powódź

Na stronie wody.isok.gov.pl można sprawdzić, czy dany teren znajduje się w strefie zagrożenia powodzią. Informacje te mogą przestrzec przed budową domu czy kupnem mieszkania na terenie zalewowym. Portal umożliwia przegląd danych dotyczących ryzyka powodziowego, przeciwdziałania suszy czy prezentujący plany gospodarowania wodami.

15.09.2024

Ambona łowiecka jak obiekt budowlany - sprawa poróżniła resorty

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chciałoby rozszerzenia definicji obiektów małej architektury o „urządzenia związane z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, trwale związanej z gruntem”. Nie zgadza się na to Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz sami myśliwi. Będzie to bowiem miało określone konsekwencje - m.in. wymagało zgłoszenia. Czym jest zatem ambona, skoro nawet przydrożne kapliczki są obiektami budowlanymi?

09.09.2024

Przepisy jak zbuk, kolejny rząd bierze się za ustawę odorową

Środowisko Odpady Budownictwo Ład Przestrzenny

Miasto coraz bardziej wchodzi w wieś. Liczba skarg na uciążliwość zapachową rośnie, a inspektoraty ochrony środowiska nie mają narzędzi, aby wszczynać postępowania. Kolejne rządy do uchwalenia ustawy odorowej zabierają się jak do zepsutego jajka. Eksperci wskazują, że przepisy są potrzebne, ale ich stworzenie jest wyzwaniem - zarówno prawnym, jak i politycznym.

05.09.2024

Na treść planu ogólnego można mieć wpływ

Samorząd terytorialny Budownictwo

Przepisy nie przewidują mechanizmów, które w sposób wiążący mogłyby wpłynąć na władze gmin w kwestii uwzględnienia wniosków czy uwag do planu ogólnego. Ich nieuwzględnienie nie otwiera ścieżki odwoławczej. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę znaczenie planów ogólnych, nie powinno się rezygnować z wykorzystania dostępnych mechanizmów, które mogą doprowadzić do uchwalenia planu ogólnego z korzystniejszymi postanowieniami - pisze Krzysztof Mielech, radca prawny.

03.09.2024

Właściciel posesji czy dostawca gazu? Kto odpowiada za skrzynkę gazową

Budownictwo

Prawo budowlane nie precyzuje, kto odpowiada za skrzynkę gazową, a orzecznictwo sądów administracyjnych nie jest jednoznaczne. Część sądów uważa, że odpowiedzialny jest właściciel domu, a część, że gazownia. Pomóc w ustaleniu tej odpowiedzialności może definicja obiektu budowlanego.

31.08.2024

Łagodniejsze wymagania techniczne w programie Olimpia

Samorząd terytorialny Budownictwo

Zniesienie wymogu budowy hal o profilu łukowym w określonej technologii bądź konstrukcji, wyeliminowanie ograniczenia w rodzaju nawierzchni boiska wielofunkcyjnego, lokalizacji zaplecza sanitarno-szatniowego i obowiązku wyposażenia obiektu w strzelnicę sportową. Takie zmiany wprowadza znowelizowana uchwała w sprawie programu budowy hal przyszkolnych Olimpia. Będzie też wyższy poziom dofinansowania.

30.08.2024

Z działki rolnej na budowlaną, czyli nowa moda na szybkie odrolnienie

Budownictwo Nieruchomości

Jest nowy "patent" na szybkie przekwalifikowanie działki z rolnej na budowlaną. Wystarczy rozpocząć budowę i zmienić klasyfikację w ewidencji gruntów i budynków. Coraz częściej z tej możliwości korzystają inwestorzy, na co godzi się wiele starostw. Eksperci przed nową modą jednak przestrzegają. Taka decyzja w przyszłości może bowiem skończyć się procesami sądowymi i będzie słono kosztować.

26.08.2024

Budynek gospodarczy bez żadnych formalności? Czasami prawo na to pozwala

Budownictwo

Żadnych formalności budowlanych, czyli ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia, nie wymaga budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Przepisy nie precyzują jednak, o jaką produkcję rolną chodzi. Czy może to być w takim razie np. pietruszka w ogródku?

24.08.2024

WSA: Organ nie może bezkrytycznie przyjmować faktur od geodety

Budownictwo

Organ zlecił geodecie dokonanie rozgraniczenia nieruchomości, a następnie obciążył kosztami strony postępowania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zwrócił uwagę, że należało ocenić, czy przyznana geodecie kwota wynagrodzenia jest uzasadniona - zwłaszcza, czy nie jest zawyżona. Organ nie może bowiem bezkrytycznie przyjmować faktur i jest zobligowany do ich sprawdzenia, czemu powinien dać wyraz w uzasadnieniu postanowienia.

23.08.2024

Garaż może być także z drewna

Budownictwo

Garaż może być nie tylko murowany, ale także drewniany. Wprawdzie przepisy nic nie mówią, z jakich materiałów wolno go wybudować. Ale też nie zabraniają wykorzystania do tego celu drewna. Inwestor może więc postawić na swojej działce również garaż drewniany.

22.08.2024

NFOŚiGW: Nabór wniosków na termomodernizację budynków już otwarty

Środowisko Budownictwo

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie termomodernizacji i budowy OZE oraz magazynów energii w budynkach wielorodzinnych. Budżet programu to 494 mln złotych. Celem programu jest poprawa efektywności budynków wielorodzinnych poprzez m.in. ocieplenie, wykorzystanie technologii odzysku ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, instalację odnawialnych źródeł energii lub ciepła, budowę magazynu energii.

21.08.2024
1  2  3  4  5    413
Prawo.pl