Zasadniczym celem nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw jest wydłużenie do 31 grudnia 2027 r. okresu przejściowego, w którym została dopuszczona możliwość prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed 1 stycznia 2014 r.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii konieczność wydłużenia okresu przejściowego uzasadniło tym, że nie wszyscy starostowie, będący organami administracji geodezyjnej i kartograficznej odpowiedzialnymi za realizację obowiązku utworzenia baz danych dotyczących:
- ewidencji gruntów i budynków,
- geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,
- szczegółowych osnów geodezyjnych i obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500−1:5000
zdołają dotrzymać ustawowego terminu 31 grudnia 2024 r. przewidzianego na utworzenie przedmiotowych baz danych. Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją, do 31 grudnia 2024 r. organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (SGiK) mają obowiązek dostosowania mapy zasadniczej do obowiązujących przepisów poprzez jej cyfryzację i utworzenie wymaganych baz danych.
Sprawdź w LEX: Czy do wniosku o warunki zabudowy można dołączyć mapę do celów projektowych zamiast mapy zasadniczej? >
Powody przedłużenia terminu przejściowego
Nieprzedłużenie okresu przejściowego spowodowałoby, że starostowie, którzy nie utworzyli wskazanych baz danych, nie mieliby od 1 stycznia 2025 r. podstaw prawnych do prowadzenia i udostępniania mapy zasadniczej na dotychczasowych zasadach. Brak możliwości udostępniania mapy zasadniczej może skutkować zablokowaniem wielu procesów inwestycyjno-budowlanych, w tym przede wszystkim budowy przyłączy, dla których co do zasady sporządza się plan sytuacyjny na kopii aktualnej mapy zasadniczej.
Zmiana w ustawie o planowaniu przestrzennym
Ponadto ustawa nowelizuje ustawę z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Zmiana podyktowana jest koniecznością skorygowania zdublowanego przepisu o wejściu w życie obowiązku sporządzania szerszego zakresu danych przestrzennych w odniesieniu do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Obowiązek ten wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2026 r.
Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Nowela wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.