Pytanie użytkownika LEX Budownictwo: Czy budynek rekreacji indywidualnej powinien być wyposażony w toaletę? Jeśli tak, to z jakich przepisów to wynika?
Co jeśli budynek taki zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zlokalizowany jest na terenach zagrożonych powodzią, jednak w mpzp nie ma wzmianki o tym?
ODPOWIEDŹ
Budynek rekreacji indywidualnej
Przez budynek rekreacji indywidualnej, zgodnie z par. 3 pkt 7 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t., należy rozumieć budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku.
Budynek mieszkalny jednorodzinny
Zgodnie z kolei np. z art. 3 pkt 2a ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U z 2024 r. poz. 725), przez budynek mieszkalny jednorodzinny należy rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 proc. powierzchni całkowitej budynku.
Przepisy prawa nie wymagają, aby budynek rekreacji indywidualnej zaspokajał potrzeby mieszkaniowe lub życiowe, czyli żeby zawierał np. toaletę czy łazienkę. Zgodnie zresztą z par. 44 r.w.t., budynek, jego układ funkcjonalny i przestrzenny, ustrój konstrukcyjny oraz rozwiązania techniczne i materiałowe elementów budowlanych powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób odpowiadający wymaganiom wynikającym z jego usytuowania i przeznaczenia oraz z odnoszących się do niego przepisów rozporządzenia i przepisów odrębnych. Trudno jednoznacznie przyjąć, by w przypadku budynku rekreacji indywidualnej (który nie jest budynkiem mieszkalnym – zob. par. 3 pkt 4 r.w.t.) łazienka czy toaleta były jednymi z niezbędnych pomieszczeń (por. brzmienie par. 26 r.w.t.).
Cena promocyjna: 74.7 zł
|Cena regularna: 249 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 249 zł
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie są wyznacznikiem dla ustalania obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi. Wystarczy w tym miejscu wskazać, że zgodnie z art. 169 ust. 1 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne, dla obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi wskazanych we wstępnej ocenie ryzyka powodziowego sporządza się mapy zagrożenia powodziowego.
Więcej pytań i odpowiedzi znajdziesz w LEX Budownictwo:
Czy w stróżówce wymagana jest toaleta? >
Czy toaleta dla uczniów w szkole podstawowej musi być na każdym piętrze? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.