- Nowa ustawa w samorządzie terytorialnym widzi jeden z filarów systemu ochrony ludności i obrony cywilnej. Założyliśmy, że wszystkie przedsięwzięcia, które będą służyły obronie obywateli będą prowadzone wspólnie przez rząd i samorząd – powiedział na konferencji prasowej Tomasz Siemoniak. Zapowiedział też przeznaczenie środków na budowę i przystosowanie schronów. Według zapewnień już niebawem prawie 6 mld zł rocznie, a zatem 0,15 pkt proc. PKB zostanie przekazanych właśnie na ten cel.
- Zakładam, że samorządy przygotowują się do tego, by nie zmarnować przyszłego roku i nie czekać. Bardzo wiele obiektów trzeba wyremontować, ale zakładam, że tutaj postęp będzie szybki. Do tej pory barierą były pieniądze, ale one na pewno będą – zapewniał Tomasz Siemoniak.
Przeczytaj także: Rząd dofinansuje budowę schronów, także w budynkach prywatnych
Temat schronów i potrzeb w tym zakresie samorządów wybrzmiał też podczas Smart City Forum. Prezydenci miast uczestniczący w debacie podkreślali, że głównym aspektem związanym z bezpieczeństwem na wypadek zagrożenia jest inwentaryzacja i budowa nowych schronów. Niestety nowe schrony nie są budowane, bo wciąż nie ma dokładnie sprecyzowanych potrzeb w tym zakresie. Brakuje też na ten cel pieniędzy.
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa przyznał, że miasto ma dokładnie przygotowane plany budowy schronów, również w obiektach już istniejących jak szkoły czy baseny. Ruszy z budową, jak tylko otrzyma na ten cel środki pieniężne.
Samorządowcy przyznali również, że coraz częściej pojawiają się propozycje współpracy firm prywatnych z samorządami przy budowie schronów w nowo powstających budynkach.