Czujki dymu obowiązkowe w każdym nowym mieszkaniu, za kilka lat we wszystkich

Budownictwo Nieruchomości

Nie tylko nowe mieszkania i domy, ale także te zasiedlone od wielu lat, muszą mieć obowiązkowo czujniki dymu, a w niektórych pomieszczeniach także czadu. W wypadku tych pierwszych przepisy wchodzą w życie 23 grudnia br., drugich - dopiero 2030 roku. W praktyce trudno jednak będzie egzekwować ten obowiązek. Natomiast za rok wszystkie obiekty wielkopowierzchniowe, takie jak duże sklepy, będą musiały mieć specjalne oznaczenia przeciwpożarowe.

21.12.2024

Pierwsze kroki przy tworzeniu start-up'u

Małe i średnie firmy

Nawet najlepszy pomysł na innowacyjny biznes nie przełoży się na sukces, jeżeli nie zostanie odpowiednio zrealizowany. Po weryfikacji, czy projekt start-up’u rzeczywiście odpowiada na zapotrzebowanie rynku, trzeba zastanowić się na formą prawną przedsięwzięcia oraz jego sfinansowaniem.

21.12.2024

Sejm uchwalił ustawę o podmiotach obsługujących kredyty

Finanse Banki Kredyty

Przyjęte w piątek 20 grudnia 2024 r. przez Sejm przepisy dostosowują polskie prawo do unijnej dyrektywy oraz tworzą ramy prawne dla działalności podmiotów obsługujących kredyty. Mają również zmniejszyć ryzyko gromadzenia się nieobsługiwanych kredytów w przyszłości. Ustawa trafi teraz do Senatu.

20.12.2024

Drony o masie ponad 250 g z obowiązkowym OC. Sejm przyjął ustawę

Rynek i konsument Ubezpieczenia

Sejm uchwalił nowelizację prawa lotniczego, która reguluje loty dronami w Polsce, dostosowując przepisy do prawa unijnego. Nowela zakłada obowiązek ubezpieczenia drona o masie startowej od 0,25 kg. Wprowadza także nowe kategorie operacji i reguluje kwestie interwencji służb, w sytuacji gdy dron stwarza niebezpieczeństwo.

20.12.2024

Czy TVN i Polsat to telekomy? Rząd jest tego pewien, prawnicy - niekoniecznie

Spółki Prawo gospodarcze

Usługa telewizyjna stanowi usługę telekomunikacyjną - twierdzi Ministerstwo Aktywów Państwowych, uzasadniając wpisanie spółek TVN i Telewizja Polsat na listę podmiotów chronionych przed wrogim przejęciem. Ma to kluczowe znaczenie, bo w wykazie mogą znaleźć się wyłącznie firmy wykonujące określoną działalność, np. telekomunikacyjną. Taka wykładnia budzi wątpliwości ekspertów.

19.12.2024

Będzie poślizg w uruchomieniu kolejnego modułu BDO - jest podpis prezydenta

Odpady

Moduł w Bazie Danych o Odpadach (BDO), umożliwiający wystawianie odpowiednich dokumentów, potwierdzających recykling dla opakowań i produktów, oraz odpowiednich zaświadczeń dla sprzętu elektrycznego, elektronicznego i baterii zostanie uruchomiony 1 stycznia 2026 roku. Na rozwój tej bazy będzie także więcej pieniędzy. Prezydent podpisał przepisy w tej sprawie.

19.12.2024

System kaucyjny ruszy 1 października 2025 r. Prezydent podpisał nowelę

Środowisko Odpady Rynek i konsument

System kaucyjny nie zacznie obowiązywać 1 stycznia 2005 r., tylko dziewięć miesięcy później. W czwartek, 19 grudnia, prezydent podpisał nowelizację w tej sprawie. System kaucyjny ruszy więc 1 października 2025 r., co nie zadawala przedsiębiorców. Chcieliby przesunąć jego datę wejścia w życie do 1 stycznia 2026 r.

19.12.2024

Zmiana kodów CN oleju napędowego - ustawa czeka na podpis prezydenta

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka

Zmiana kodu nomenklatury scalonej (CN) dotycząca oleju napędowego będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., wraz z wejściem w życie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2024/2522. Senat nie zgłosił poprawek do projektu nowelizacji dostosowującej polskie ustawy do nowych przepisów europejskich.

19.12.2024

Wiatraki 500 metrów od domów. Resort klimatu nie rezygnuje z planów

Środowisko Nieruchomości Energetyka

Zakończyły się konsultacje ustawy liberalizującej zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych. Projekt opracowany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wywołał szeroką dyskusję, także w ramach rządu. Najdalej idące uwagi, odnoszące się do minimalnych odległości między wiatrakiem a zabudowaniami, nie zostały uwzględnione.

19.12.2024

Frankowicze z Getinu widzą światełko w tunelu

Banki Kredyty Upadłość

Frankowicze z Getin Noble Bank jeszcze długo będą musieli czekać na ostateczne rozstrzygnięcia. Ich sytuacja jest jednak coraz lepsza. Po korzystnej dla nich uchwale Sądu Najwyższego, sądy masowo odwieszają prowadzenie ich spraw i rozstrzygają na ich korzyść. Być może już w przyszłym roku warszawski WSA zdecyduje, czy otworzyć im drogę do ubiegania się o odszkodowania od państwa, a Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, kto ma pierwszeństwo w zaspokajaniu roszczeń.

19.12.2024

Nie tylko TVN i Polsat. W wykazie spółek strategicznych także P4, T-Mobile i WB Electronics

Spółki Prawo gospodarcze Wydarzenia

Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat, P4, TVN, T-Mobile i WB Electronics zostały wpisane do wykazu podmiotów podlegających ochronie - zdecydował w środę 18 grudnia 2024 r. rząd. Ma to uniemożliwić ewentualne zbycie tych spółek bez zgody właściwego ministra. Według wcześniejszych zapowiedzi, lista miała zostać poszerzona o stacje telewizyjne.

18.12.2024

Nowelizacja specustawy jądrowej skierowana do uzgodnień

Budownictwo Prawo gospodarcze Energetyka

Usprawnienie procesu przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej z uwzględnieniem konieczności zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa jądrowego oraz budowlanego - to cele projektu ustawy, jaki ukazał się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

18.12.2024

Sąd UE: Najpierw ocena urzędnika, a dopiero później zakazu udziału w przetargach

Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sąd Unii Europejskiej orzekł, że, by wykluczyć spółkę z unijnych procedur udzielania zamówień publicznych i przyznawania unijnych dotacji, urzędnik zatwierdzający musi ocenić zachowanie podmiotu, któremu zarzucono uchybienie w sposób konkretny i zindywidualizowany.

18.12.2024

Wyjaśnienie oferty nie może prowadzić do jej zmiany

Zamówienia publiczne

Kiedy zamawiający ma wątpliwości co do treści złożonej oferty, może zwrócić się do wykonawcy o wyjaśnienia. Nigdy jednak nie mogą one prowadzić do modyfikacji oferty i muszą być oceniane przez jej pryzmat. Dlatego wykonawca powinien starać się jak najbardziej precyzyjnie napisać ofertę.

18.12.2024

Koniec z dotacjami dla spółek na leasing aut elektrycznych

Środowisko Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Program „Mój elektryk” dobiega końca i nie przewiduje już możliwości dopłat do leasingu aut elektrycznych. Nowa edycja rozpocznie się w lutym 2025 r., ma jednak dotyczyć wyłącznie osób fizycznych - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska tłumaczy, że takie są wymogi Brukseli. Branża leasingowa apeluje więc, by rozpocząć rozmowy na temat zmian na poziomie europejskim.

18.12.2024

Wulgarne słowo „[...]”. Sąd ukrywa, o jaki znak towarowy toczy się spór

Prawo gospodarcze Poprawmy prawo Własność intelektualna

Skarżąca nie zgodziła się także ze stanowiskiem organu, iż zgłoszony znak towarowy sprzeczny jest z dobrymi obyczajami, albowiem zawiera wulgarne słowo [...] dookreślające wyraz [...] – czytamy w uzasadnieniu wyroku. W innej sprawie ważna okazała się zmiana nazwy przystanku kolejowego: z […] na […]. To tylko przykłady absurdów, do jakich prowadzi nadmierna anonimizacja w wyrokach dotyczących własności intelektualnej.

17.12.2024

Koniec z jednorazowym keczupem w plastiku. UE przyjęła rozporządzenie PPWR

Środowisko Odpady Prawo europejskie

Kraje członkowskie Unii Europejskiej w poniedziałek zaakceptowały nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zgodnie z nim od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu, zakazany zostanie obrót jednorazowymi kosmetykami czy przyprawami zapakowanymi w plastik.

16.12.2024

15. pakiet sankcji na Rosję obejmie firmy z Chin, ominie gaz LNG

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE zatwierdzą w poniedziałek 15. pakiet sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę – zapowiedziała Kaja Kallas, nowa szefowa unijnej dyplomacji. Na czarną listę wpisane mają zostać m.in. osoby i podmioty wspierające tzw. rosyjską flotę cieni, czyli politycy z Korei Płn. i firmy z Chin. Nowe sankcje nie obejmą rosyjskiego gazu LNG - część polityków uważa, że powinien być to następny krok.

16.12.2024

Szkodę wyrządzoną spółce trzeba naprawić

Spółki

Jeżeli członek organu spółki kapitałowej wyrządził jej szkodę, wówczas ma obowiązek ją w całości naprawić. Następuje to zazwyczaj w formie zapłaty odpowiedniego odszkodowania. Działania bądź zaniechania piastuna organu ocenia się według surowych kryteriów, a ustawodawca zakłada jego winę.

16.12.2024

Implementacja dyrektywy "drugiej szansy" w wersji ubogiej, bo jest dwuletni poślizg

Restrukturyzacja Upadłość

Pod adresem projektu wdrażającego ostatnią część dyrektywy, umożliwiającej zagrożonym niewypłacalnością dłużnikom naprawienie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i dającej im drugą szansę, posypały się gromy. Wprawdzie implementuje najważniejsze elementy, ale tylko te niezbędne. Część ekspertów uspokaja. Wersja "uboga" to podobno działanie celowe. Termin na wdrożenie unijnych przepisów minął 17 lipca 2022 r. i trzeba to jak najszybciej zrobić. Na ambitne projekty przyjdzie czas.

16.12.2024
1  2  3  4  5    931