W środę, 18 grudnia, Sąd UE stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej zamówienia publicznego na roboty budowlane w celu modernizacji obiektu budowlanego. Sąd wyjaśnił, że zrobił to dlatego, że KE ograniczyła się do oparcia odpowiedzialności, jako członka konsorcjum, spółki TP na wspólnej i solidarnej jej odpowiedzialności z innymi spółkami spółki TP jako członka konsorcjum, nie biorąc pod uwagę jej indywidualnego zachowania.
Czytaj też: Równe szanse w przetargach nie dla wszystkich wykonawców spoza UE
KE: Zakaz na dwa lata udziału w pezetargach
KE udzieliła zamówienia dwóm spółkom, w tym TP, które wcześniej zawarły między sobą umowę konsorcjum. Po zakończeniu robót budowlanych, stwierdziwszy pewne nieprawidłowości w realizacji obiektu, Komisja skierowała do nich powiadomienie o wcześniejszym rozwiązaniu umowy. Komisja wszczęła również postępowanie arbitrażowe pod auspicjami Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC). Sąd arbitrażowy zasądził od obu spółek zapłatę solidarnie na rzecz Unii Europejskiej kwoty odpowiadającej kosztom koniecznym do naprawy obiektu budowlanego. Uznał również zachowanie konsorcjum za rażące zaniedbanie.
W październiku 2022 r. Komisja przyjęła decyzję, na mocy której spółka TP została wykluczona na okres dwóch lat z udziału w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego i przyznawanie dotacji.
KE powołała się przy tym rozporządzenie finansowe z 2018 r. przewiduje, że właściwy urzędnik zatwierdzający może wykluczyć osobę lub podmiot, w szczególności jeżeli poważnie uchybili oni podstawowym obowiązkom związanym z wykonywaniem zobowiązania finansowanego z budżetu Unii. W celu stwierdzenia istnienia takiego uchybienia Komisja oparła się na wspólnej i solidarnej odpowiedzialności spółki TP jako członka konsorcjum.
Sąd UE: Pochopna decyzja
TP wniosła skargę do Sądu Unii Europejskiej, domagając się stwierdzenia nieważności tej decyzji. Sąd uznał, że nie istnieje automatyczny związek między stwierdzeniem uchybienia zobowiązaniom umownym a przyjęciem przez właściwego urzędnika zatwierdzającego środka wykluczającego oraz że przed przyjęciem środka wykluczającego wobec danej osoby lub danego podmiotu, którym zarzucono uchybienie właściwy urzędnik zatwierdzający powinien ocenić zachowanie tej osoby lub tego podmiotu w sposób konkretny i zindywidualizowany w świetle wszystkich istotnych okoliczności. Ponieważ w tej sprawie Komisja ograniczyła się do oparcia się na wspólnej i solidarnej odpowiedzialności spółki TP jako członka konsorcjum, nie biorąc pod uwagę jej indywidualnego zachowania, Sąd stwierdził nieważność decyzji Komisji.
Sygnatura sprawy T-776/22
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.