„Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli (RD159)” to 9. punkt porządku posiedzenia rządu, które odbyło się w środę. Wnioskodawcą jest minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.
Wykaz podmiotów podlegających ochronie jest tworzony na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Wpisanie spółki do wykazu oznacza ograniczenie możliwości dokonywania swobodnych zmian w jej strukturze właścicielskiej – wymaga to zgody tzw. organu kontroli, jakim jest zwykle jeden z ministrów. Obecnie na liście figurują m.in. spółki z branży energetycznej i chemicznej. Rząd chroni je w ten sposób przed wrogim przejęciem.
Czytaj w LEX: Ustawa o kontroli niektórych inwestycji jako mechanizm zapewniający bezpieczeństwo energetyczne >
Rozporządzenie ws. TVN-u i Polsatu
- Przyjęliśmy rozporządzenie, o który wcześniej wspominałem, na mocy którego, wykaz podmiotów podlegających ochronie, mówimy o firmach, które podlegają ochronie wtedy, kiedy ktoś chciałby kupić te firmy. Ta lista była już dość pokaźna. Dołożyliśmy do tej listy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, P4 (operator sieci Play - PAP), TVN, Polsat telewizja, T-Mobile i WB Electronics - powiedział w środę premier Donald Tusk cytowany przez PAP.
Wcześniej zapowiadał, że w wykazie podmiotów podlegających ochronie znajdą się dwie stacje telewizyjne: Polsat i TVN. Deklaracja ta wzbudziła wątpliwości wśród prawników. Serwis Prawo.pl pisał na ten temat w tekście: TVN i Polsat jako spółki strategiczne? Plan Tuska nie taki prosty prawnie
Treść projektu została 18 grudnia opublikowana przez Rządowe Centrum Legislacji. Wynika z niego, że wykaz podmiotów podlegających ochronie powiększy się o sześć pozycji:
- Cyfrowy Polsat S.A. z siedzibą w Warszawie (numer KRS: 0000010078)
- P4 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (numer KRS: 0000217207)
- T Mobile Polska S.A. z siedzibą w Warszawie (numer KRS: 0000391193)
- Telewizja Polsat Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (numer KRS: 0000388899)
- TVN S.A. z siedzibą w Warszawie (numer KRS: 0000213007)
- WB Electronics S.A. z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim (numer KRS: 0000369722)
"Usługa telewizyjna stanowi usługę telekomunikacyjną"
Część prawników zwracała uwagę, że na listę mogą być wpisane spółki telekomunikacyjne, nie ma natomiast przepisu będącego podstawą, aby wpisać na nią spółki medialne. Uzasadnienie projektu rozporządzenia w następujący sposób odnosi się do tej kwestii: "TVN została ujęta w rejestrze przedsiębiorców telekomunikacyjnych, prowadzonym przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Usługa telewizyjna stanowi usługę telekomunikacyjną i do działalności telewizyjnej stosować się powinno prawo telekomunikacyjne. Z dniem 10 listopada 2024 r. ustawa Prawo telekomunikacyjne utraciła moc. Zastępująca ją ustawa Prawo komunikacji elektronicznej wprost wskazuje, że działalnością telekomunikacyjną jest świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, dostarczanie publicznych sieci telekomunikacyjnych, w tym sieci i usług służących rozpowszechnianiu lub rozprowadzaniu programów radiofonicznych i telewizyjnych lub świadczenie powiązanych usług".
Podobne uzasadnienie odnosi się do spółek Polsatu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.