Prawo.pl
Ministerstwo Finansów wprowadza kolejne rozwiązania podatkowe dla powodzian. Zgodnie z najnowszymi informacjami, poszkodowani przedsiębiorcy nie zapłacą podatku dochodowego od odszkodowań oraz otrzymają 2 tys. zł dofinansowania do zakupu kasy fiskalnej. Eksperci postulują, by umożliwić też poszkodowanym firmom odliczenie kar umownych, które zapłacą z tytułu niezrealizowanych zobowiązań. Warto też poprawić jakość informacji o pomocy.
Monika Pogroszewska
14.10.2024
CIT PIT VAT Powódź
Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji publicznych scenariusz Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu. Zakłada on, że w 2030 roku około 56 proc. energii elektrycznej pochodzić będzie z odnawialnych źródeł energii, a wydobycie węgla zmniejszy się dwukrotnie.
Robert Horbaczewski PAP
12.10.2024
Środowisko Energetyka
W usłudze zatrudnienia wspomaganego ważne jest, by była dla wszystkich, więc należy tak skonstruować standard i kryteria rekrutacji, aby przede wszystkim osoby, które potrzebują długotrwałego wsparcia także mogły je otrzymać w ramach tej usługi – mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Monika Zakrzewska, prezeska Polskiej Federacji Zatrudnienia Wspomaganego, socjolożka, członkini wielu zespołów eksperckich.
Beata Dązbłaż
12.10.2024
Prawo pracy Niepełnosprawność Rynek pracy
Saszetki nikotynowe są niezwykle łatwo dostępne w sklepach i tańsze niż papierosy. Mogą być jednak równie szkodliwe dla zdrowia, jak inne wyroby tego typu, i zawierać nawet 10-krotnie wyższe stężenia silnie uzależniającej nikotyny. Wyroby łatwo kupić przez internet, a obowiązujące przepisy w żaden sposób nie regulują warunków ich sprzedaży. Oznacza to, że saszetki mogą bez problemy nabywać młodzi ludzie. Część krajów unijnych wprowadziła już restrykcje, a nawet całkowity zakaz ich sprzedaży.
Inga Stawicka
12.10.2024
Rynek i konsument
Spółka zadzwoniła do klienta, aby przedstawić ofertę handlową. Organ uznał, że naruszono przepisy o ochronie danych osobowych, ponieważ numer telefonu należał do osoby fizycznej, która zażądała jego usunięcia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się z tą oceną i wskazał, że sporny numer był związany z osobą prawną, więc nie może być mowy o naruszeniu przepisów RODO.
Dorian Lesner
12.10.2024
RODO Ochrona danych

Czy przelew oznaczony jako PPE wystarczy, by wybrać ryczałt?

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Dowód wpłaty podatku (przelewu oznaczonego identyfikatorem podatkowym PPE) nie może zostać uznany za skutecznie złożone oświadczenie o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Konieczne jest złożenia pisemnego oświadczenia do urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód - uznają organy podatkowe.
Marcin Szymankiewicz
12.10.2024
PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Rada miasta nie może podejmować uchwał w sprawach, w których nie ma ustawowej, szczegółowej podstawy prawnej. Choćby nawet realizowała w ten sposób wolę i interes lokalnej społeczności - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, stwierdzając nieważność uchwały, wyrażającej negatywne stanowisko odnośnie lokalizacji biogazowni na terenie miasta.
Marek Sondej
12.10.2024
Samorząd terytorialny Odpady
Ile wynosi zasiłek macierzyński w zależności od daty złożenia wniosku i jaka wysokość zasiłku będzie przysługiwać pracownicy, jeśli wzięła ten urlop jeszcze przed porodem – pisze dr Aleksandra Gurynow-Pulkowska. Z powodu różnorodnych możliwości rekomenduje, by planując korzystanie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, rozważyć, jaki wariant korzystania z uprawnień rodzicielskich będzie odpowiedni dla potrzeb konkretnej pracownicy.
Aleksandra Gurynow-Pulkowska
11.10.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Jeśli ponownie zniechęci się polską przedsiębiorczość rodzinną do funkcjonowania nad Wisłą, ponownie renesans będą przeżywać fundacje w jurysdykcjach zagranicznych. Natomiast w Polsce, zamiast podziwiać budowanie się majątków rodzinnych, będziemy emocjonować się „sukcesją” w negatywnym wydaniu, tj. przykładem konfliktu czołowej polskiej firmy rodzinnej, o którego rozstrzygnięciu i tak w decydującej mierze zadecyduje sąd zagraniczny, w Liechtensteinie - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny.
Piotr Aleksiejuk
11.10.2024
Fundacja rodzinna
Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły w czwartek nowe unijne przepisy o bezpieczeństwie dla produktów cyfrowych. Dzięki nim przedmioty łączące się z internetem - w tym kamerki, inteligentne lodówki i telewizory oraz zabawki dziecięce - mają być bezpieczne jeszcze przed wprowadzeniem ich do obrotu oraz odpowiednio chronione przez cały cykl użytkowania.
TC/PAP
10.10.2024
Nowe technologie Prawo europejskie
O dodatkowe 850 mln zł Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększył budżet szóstej edycji programu Mój Prąd. O wsparcie mogą się starać prosumenci, którzy ponieśli wydatki na swoje instalacje fotowoltaiczne po 1 stycznia 2021 r. Warunkiem dofinansowania jest rozliczanie się prosumenta w systemie net-billing. O ile wcześniej nie wyczerpią się środki, nabór potrwa do 20 grudnia 2024 r.
Robert Horbaczewski
10.10.2024
Samorząd terytorialny Energetyka
Inspektorzy pracy bardzo rzadko występują do sądów o ustalenie istnienia stosunku pracy, a sądy jeszcze rzadziej - stwierdzają, że mają rację. Zdaniem prawników, PIP dąży do ukształtowania nowej wykładni stosunku pracy i do takiej zmiany prawa, by inspekcja pracy w decyzji nakazywała przekształcenie umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę. Pytanie tylko, czy będą to zmiany zgodne z konstytucją.
Grażyna J. Leśniak
10.10.2024
Prawo cywilne Prawo pracy
Zarządca nieruchomości nie ma obowiązku absolutnego chronienia budynku przed powodzią i zwykle ma niewielkie możliwości działania, w razie tego rodzaju kataklizmów. Nie jest jednak całkowicie zwolniony z odpowiedzialności, mimo, że mamy do czynienia z tzw. siłą wyższą - odnosi się to głównie do złamania przez niego niektórych przepisów zapobiegających powstawaniu szkód.
Regina Skibińska
10.10.2024
Nieruchomości Powódź
Trwa walka o kontrolę nad majątkiem jednego z najbogatszych Polaków - Zygmunta Solorza. Wszystko sprowadza się do pytania, czy mógł skutecznie odwołać oświadczenie notarialne, w którym przekazał swoim dzieciom współzarządzanie fundacjami rodzinnymi. Gdyby nawet sąd w Liechtensteinie stwierdził, że nie, to biznesmen może skorzystać z innych możliwości prawnych, również tych nieznanych polskiemu prawu.
Tomasz Ciechoński Monika Sewastianowicz
10.10.2024
Spółki Fundacja rodzinna
Przychody z krótkoterminowego najmu mieszkań, oferowanych na platformach internetowych, można rozliczać ryczałem od przychodów ewidencjonowanych – potwierdza Ministerstwo Finansów. Obowiązujące od lipca przepisy, dotyczące raportowania handlu oraz najmu przez internet, nie zmieniają sposobu opodatkowania ani nie wprowadzają dodatkowych kontroli. Jednak dzięki nim skarbówka szybciej zyska dane, kto nie płaci podatku od najmu. Pierwsze raporty trzeba złożyć już w styczniu 2025 roku.
Monika Pogroszewska
10.10.2024
CIT PIT VAT Prawo europejskie
Komisja Europejska opublikowała komunikat, że rozporządzenie w sprawie wylesiania będzie miało zastosowanie od 30 grudnia 2025 r., nie od 30 grudnia 2024 r. Powstaje pytanie, czy te dodatkowe 12 miesięcy chcemy wykorzystać? Czy też musimy to robić na ostatnią chwilę, albo wchodzić na drogę sądową, żeby wybronić się od kar? Po rozmowach z przedsiębiorcami oceniam, że ze 116 tysięcy firm dotkniętych tą regulacją, tylko około 1 proc. wiedziało i rozpoczęło przygotowania - pisze Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.
Krzysztof Wiński
10.10.2024
Środowisko Prawo europejskie
Sejmowa komisja infrastruktury zarekomendowała odrzucenie w pierwszym czytaniu komisyjnego projektu nowelizacji prawa budowlanego. Projekt pozytywnie zaopiniował rząd, poparli go posłowie opozycji. Przewiduje on wykreślenie przepisów dotyczących zaświadczenia o zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, które należy dołączyć do wniosku o zmianę sposobu użytkowania obiektu, składanego do organu administracji architektoniczno-budowlanej.
Patrycja Rojek-Socha
09.10.2024
Budownictwo Nieruchomości
Podczas połączonych obrad sejmowych komisji przedstawiciele kilku resortów i instytucji przedstawiali, jak kształtuje się obecnie problem związany ze spożywaniem alkoholu wśród dzieci i młodzieży. Konkluzja jest taka, że w Polsce alkohol generalnie jest zbyt tani i zbyt łatwo dostępny. Resort zdrowia, we współpracy z innymi resortami, zapowiedział zmiany w prawie. To m.in. zakaz reklamy piwa i jednoznaczny zakaz sprzedaży alkoholu przez internet.
Inga Stawicka
09.10.2024
Rynek i konsument Opieka zdrowotna
Nie trzeba będzie dostarczać już zaświadczenia o zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w wypadku zmiany sposobu użytkowania mieszkania na biuro czy sklep. To na razie propozycja. W środę, 9 października, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji prawa budowlanego w tej sprawie. Jest wniosek o jego odrzucenie.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.10.2024
Budownictwo
Senatorowie bez poprawek przyjęli w środę nowelizację ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym i innych ustaw. Teraz nowela trafi do prezydenta. Przepisy przewidują m.in. implementację unijnej dyrektywy i szybsze wprowadzenie obowiązku rejestracji w SENT dla przewoźników spoza UE.
Krzysztof Koślicki
09.10.2024
Producenci oraz dystrybutorzy alkoholu będą musieli obowiązkowo zamieszczać informację na butelce lub innym opakowaniu o szkodliwości alkoholu dla kobiet w ciąży i karmiących. Podobnie będzie w wypadku reklam piwa. Projekt w tej sprawie przygotowali senatorowie.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.10.2024
Rynek i konsument
Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku od odszkodowań z tytułu ubezpieczeń majątkowych otrzymanych w związku z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r. - zakłada projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku. Zaniechanie obejmie dochody (przychody) uzyskane w okresie od 12 września 2024 r. do końca 2026 r. Obecnie odszkodowania stanowią dla firm co do zasady przychód podlegający opodatkowaniu.
Monika Pogroszewska
09.10.2024
CIT PIT Powódź
Połowa pracowników na całym świecie odczuwa napięcie nerwowe kilka razy w tygodniu. 15 proc. – przynajmniej raz w tygodniu – wynika z raportu ADP. Jest jednak pozytyw: odsetek ten maleje. W pandemicznym 2021 roku wynosił on 19 proc., by rok później spaść do 16 proc. Nawet jedna trzecia pracowników pod wpływem umiarkowanego stresu twierdzi, że ma problemy z koncentracją i potrzebuje więcej przerw
Grażyna J. Leśniak
09.10.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Pierwszy rok rządów za pasem, a firmy wciąż czekają na zmiany

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład Rynek pracy
Renta wdowia, program Aktywny Rodzic i wakacje składkowe to obietnice, które udało się zrealizować koalicji rządzącej od wygranych wyborów. Dłuższa jest lista obietnic, które wciąż czekają na realizację, zwłaszcza tych dla pracodawców i przedsiębiorców, jak np. finansowanie przez ZUS wynagrodzenia chorobowego pracowników od pierwszego dnia choroby i odwrócenie negatywnych skutków Polskiego Ładu w zakresie składki zdrowotnej. Jednak niepokój firm budzą nie tyle zmiany, nad którymi trwają prace, co zapowiedzi MRPiPS, które nie były planowane. 
Grażyna J. Leśniak
09.10.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład Rynek pracy
24 października TSUE odpowie na pytanie, czy frankowicze wynajmujący mieszkania to jeszcze konsumenci czy już przedsiębiorcy. Gdyby okazało się, że należy traktować ich jako konsumentów, będą mogli pić szampana. Jeśli Trybunał uzna kredytobiorców za przedsiębiorców, trudniej im będzie wygrać z bankiem, bo wtedy nie chroni ich unijna dyrektywa konsumencka.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.10.2024
Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe
Wraz z rozwojem franczyzy jako modelu biznesowego na rynku pojawiają się problemy, które wymagają interwencji organów regulacyjnych. Jednym z nich może być narzucanie franczyzobiorcom przez franczyzodawców sztywnych cen odsprzedaży towarów lub usług. Tego rodzaju praktyki, jako mogące prowadzić do ograniczenia konkurencji na rynku, podlegają nadzorowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - piszą dr Marcin Wnukowski, radca prawny oraz Patrycja Pacholczak, adwokat w Squire Patton Boggs.
Marcin Wnukowski Patrycja Pacholczak
09.10.2024
Finanse
Od 1 stycznia 2025 r. część przedsiębiorców będzie mogła rozliczać PIT metodą kasową. To oznacza, że zapłacą podatek wtedy, gdy sami otrzymają zapłatę od kontrahenta. Prawnicy popierają wprowadzenie takiego rozwiązania, ale zwracają uwagę, że ma ono też wiele ograniczeń – w tym limit przychodów 1 mln zł oraz konieczność monitorowania płatności. W efekcie zainteresowanie może być niewielkie.
Monika Pogroszewska
09.10.2024
PIT Doradca podatkowy

Zakłady zniszczone przez powódź mogą wnioskować o pomoc do urzędu pracy

Pomoc społeczna Małe i średnie firmy Niepełnosprawność Powódź
Pracodawca, który mimo zniszczenia części zakładu utrzymał zatrudnienie, może ubiegać się o zwrot kosztów na zachowanie aktualnych miejsc pracy – przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To jedna z form pomocy przewidzianej w tzw. specustawie powodziowej i wydanym na jej podstawie rozporządzeniu Rady Ministrów.
Tomasz Ciechoński
08.10.2024
Pomoc społeczna Małe i średnie firmy Niepełnosprawność Powódź

Przedsiębiorcy nie zapłacą składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład
Wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przewiduje projekt ustawy, który wpisany został właśnie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd ma go przyjąć w IV kwartale 2024 r.
Grażyna J. Leśniak
08.10.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Nowy nabór w programie „Ochrona zabytków”

Samorząd terytorialny Budownictwo
Do 5 listopada można składać wnioski na prace dotyczące zabytków nieruchomych i ruchomych w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Ochrona zabytków”. Do podziału jest 100 mln zł. W styczniu 2025 r. rozpocznie się nabór wniosków dla zabytków, które ucierpiały na skutek powodzi, w marcu na refundacje prac przy zabytkach.
Robert Horbaczewski
08.10.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo