Nowe wyceny nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej od 1 lipca

Opieka zdrowotna

Wyższe będą miesięczne ryczałty dla ośrodków, które realizują umowy na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Podwyżka ma związek ze wzrostem najniższego wynagrodzenia, w tym również lekarzy i pielęgniarek. Stawki wzrosną o 9,57 proc. Konieczność korekty wycen rekomendowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Zmiany weszły w życie i będą stosowane dla świadczeń wykonywanych od 1 lipca.

16.07.2024

Pracownik medyczny musi dochować tajemnicy, ale przepisu w ustawie nie znajdzie

Zawody medyczne

Choć uregulowano funkcjonowanie piętnastu nowych zawodów medycznych, nie wszystkie wątpliwości zostały rozwiązane na etapie prac legislacyjnych. Problemem jest brak wyraźnego przepisu o dochowaniu tajemnicy zawodowej, który został skreślony. Nie oznacza to, że przedstawicieli zawodu ta zasada nie obowiązuje, trzeba jednak wyinterpretować ją z przepisów całkowicie innej ustawy. Jak zauważają eksperci, to może być trudniejsze, bo nie wszyscy wiedzą, gdzie szukać - i że w ogóle trzeba.

16.07.2024

Wyższe ryczałty dla SOR-ów i izb przyjęć od 1 lipca

Opieka zdrowotna

Zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia niesie szereg zmian w finansowaniu i organizacji świadczeń w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR) i izbach przyjęć. Dobrą wiadomością są wyższe ryczałty dobowe. Poza tym niektóre procedury zostały skreślone, między innymi w związku z końcem pandemii Covid-19, jak konieczność wykonywania testów COMBO. Przepisy weszły w życie i obejmą rozliczanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od 1 lipca 2024 r.

15.07.2024

Będą zmiany w ustawie o produktach biobójczych - opublikowano projekt

Dostosowanie przepisów do prawa unijnego oraz zmiana regulacji, które nie są dostatecznie precyzyjne lub jasne - to główne cele projektu nowelizacji ustawy o produktach biobójczych, za który odpowiada Ministerstwo Zdrowia. Zakłada on m.in. zmianę niektórych przepisów wprowadzanych w czasie pandemii Covid-19, w czasie której konieczne były szybkie, często doraźne, działania. Doprecyzowane zostaną też regulacje dotyczące oznaczeń.

15.07.2024

Honorowy krwiodawca bez zniżki na pociąg, ale z ulgą podatkową

Pacjent

Honorowy krwiodawca może liczyć na przywileje, które przysługują mu na mocy przepisów ustawowych. To m.in. prawo do dwóch dni wolnego w pracy, zwrot kosztów dojazdu do centrum krwiodawstwa czy regeneracyjny posiłek. Na dodatkowe uprawnienia mogą liczyć zasłużeni honorowi krwiodawcy, którzy oddali odpowiednią ilość krwi lub jej składników. Nie obowiązuje już natomiast ustawowa ulga na przejazdy środkami komunikacji transportu zbiorowego.

13.07.2024

Łatwiej o silne leki przeciwbólowe w zagranicznych akcjach humanitarnych

Opieka zdrowotna

Przewiezienie leków przez granicę nie będzie wymagało pozwolenia GIF, ale ich nabycie będzie już mogło nastąpić wyłącznie za pozwoleniem lub od podmiotów posiadających zezwolenie. To główna zmiana, która została zaproponowana w projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw, nad którą pracuje resort zdrowia. Ma on pozwolić - w kontrolowany sposób - na uproszczenie stosowania silnych leków w trakcie akcji humanitarnych.

12.07.2024

Choroby nerek w Polsce są nadal diagnozowane za późno

Pacjent Opieka zdrowotna

Pośród szacunkowej liczby 4,5 mln chorych na nerki w Polsce, zdiagnozowanych jest tylko 5 procent. Ci zaś w większości źle oceniają dostęp do poradni specjalistycznej na swoim terenie i długo czekają na wizytę. Coraz częściej także likwidowane są oddziały nefrologiczne, bo nie są rentowne. Tymczasem poprawy wymaga cały system opieki nad pacjentem z chorobą nerek, która nie jest zdiagnozowana w odpowiednim momencie. To przekłada się potem na problemy z leczeniem.

12.07.2024

Trzy filary reformy dla szpitali, pozostaje dobrowolność - MZ zapowiada zmiany

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Deregulacja, transformacja, odwrócona piramida świadczeń - to elementy reformy szpitalnictwa, nad którymi pracuje Ministerstwo Zdrowia. Jak zapowiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej ministra zdrowia Izabela Leszczyna, najistotniejsze jest to, że przystąpienie do reformy będzie dobrowolne. Zmiany mają jednak przyczynić się do istotnej poprawy funkcjonowania systemu i koordynacji opieki nad pacjentem.

11.07.2024

Jakość w ochronie zdrowia nie ma definicji - resort zapowiada zmiany w ustawie

Opieka zdrowotna

Będzie nowelizacja ustawy o jakości - zapowiada resort zdrowia. Zdaniem ministry zdrowia Izabeli Leszczyny obecna wersja przepisów to biurokracja utrudniająca życie mniejszym podmiotom medycznym, która nie przekłada się na sytuację pacjentów. Zmiany mają być jednak uzgodnione ze środowiskiem. Eksperci zaznaczają, że w ustawie najbardziej brakuje... definicji jakości. To o tyle niebezpieczne, że stwarza duże pole do interpretacji, a podmioty medyczne nie wiedzą, z czego będą rozliczane.

11.07.2024

Jest porozumienie chirurgów z resortem zdrowia w sprawie wycen

Pacjent Opieka zdrowotna

Chirurdzy protestują przeciwko zmianom wycen procedur, które ich zdaniem są zbyt niskie i zagrażają bezpieczeństwu pacjentów. Po rozmowach przedstawicieli Towarzystwa Chirurgów Polskich z resortem zdrowia udało się wypracować kompromisowe rozwiązania. Ustalono, że nowe wyceny świadczeń w chirurgii wejdą w życie w zaplanowanym terminie, powołana zostanie jednak specjalna grupa robocza, która jeszcze raz przyjrzy się stawkom.

10.07.2024

Jesienią kolejne zmiany w Krajowej Sieci Onkologicznej - tym razem dla pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Wiosenna nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej przesunęła terminy kwalifikacji podmiotów i leczenia nowotworów w nowym systemie. Jak zapowiada jednak ministra zdrowia Izabela Leszczyna, już wkrótce planowane są kolejne zmiany, które mają być korzystne dla pacjentów. Eksperci podkreślają, że konieczne jest usprawnienie koordynacji i zmniejszenie kolejek, bo czas odgrywa tu kluczową rolę. A terminy i dostępność wciąż różnią się w zależności od miejsca.

10.07.2024

"Wymagaj jakości" - szpital może otrzymać wyróżnienie w akcji

Pacjent Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta i Centrum Monitorowania Jakości wspólnie zainicjowali projekt, który ma ułatwić pacjentom wybór placówki medycznej. "Wymagaj jakości" to wyróżnienie, które ma przyczynić się do poprawy jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych. W programie będą mogły wziąć udział szpitale, które spełnią wstępne kryteria i wyślą odpowiednie zgłoszenie.

09.07.2024

Resort zdrowia pracuje nad refundowaną receptą farmaceutyczną na szczepionki

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Na wtorkowym posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia omówiono stan przygotowań do zbliżającego się sezonu infekcyjnego 2024/2025. Jak zapowiedziała Katarzyna Piotrowska-Radziewicz, dyrektorka Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, w resorcie toczą się prace nad refundowaną receptą farmaceutyczną na szczepionki. Regulacja w tej sprawie prawdopodobnie wejdzie w życie jesienią.

09.07.2024

NIK: W czasie epidemii był problem z wiarygodnością danych

Administracja publiczna Koronawirus Koronawirus szczepienia

Wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność informacji przekazywanych przez organy państwa w czasie epidemii COVID-19. Okazuje się, że minister zdrowia nie przedstawiał Radzie Ministrów konkretnych danych, które uzasadniałyby wprowadzanie różnych obostrzeń, a organy opierały się głównie na pozytywnych wynikach testów, bowiem dane o zachorowaniach nie były gromadzone od 2 maja 2020 r.

09.07.2024

Higienistki szpitalne poza systemem - MZ zapowiada zmiany

Zawody medyczne

Jak zwrócono uwagę w poselskiej interpelacji, ustawa o niektórych zawodach medycznych, która weszła w życie niemal rok temu, odbiera nabyte prawo wykonywania zawodu higienistkom szpitalnym. To problem, ponieważ większość higienistek pracowała w szpitalach od kilkunastu lat, a przez nowe regulacje grozi im utrata pracy. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że już podjęło działania nad zmianą przepisów.

08.07.2024

Sztuczna inteligencja może pomóc i pacjentowi, i lekarzowi - ale konieczna kontrola

Pacjent Nowe technologie Opieka zdrowotna

Na świecie sztuczna inteligencja coraz częściej pomaga w ocenie zdjęć rentgenowskich i przeprowadzaniu skomplikowanych, niezwykle precyzyjnych operacji. Przykładów jej wykorzystania w ochronie zdrowia jest mnóstwo - a samo Ministerstwo Zdrowia chce wkrótce stworzyć oparte na niej narzędzia. I choć AI niewątpliwie może pomóc zarówno kadrze medycznej, jak i pacjentom, nie należy zapominać o tym, że nigdy nie zastąpi oceny człowieka.

08.07.2024

RPO występuje w sprawie monitoringu w gabinetach lekarskich. Jest odpowiedź MZ

Opieka zdrowotna RODO

Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej poszerzyła uprawnienia kierowników podmiotów leczniczych w zakresie stosowania monitoringu wizyjnego w pomieszczeniach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi pacjentów, którzy uważają, że nowe przepisy nadmiernie ingerują w prawo do prywatności i ochronę danych osobowych pacjentów. Ministerstwo Zdrowia wskazuje jednak, że przepisy służą bezpieczeństwu pacjentów.

06.07.2024

Nie ma autobusu, nie ma leczenia

Pacjent Opieka zdrowotna

Brak możliwości dojazdu do lekarza z powodu braku komunikacji publicznej jest jedną z przyczyn nierównego dostępu Polaków do zdrowia. Zdarza się, że pacjenci onkologiczni nie korzystają z programów lekowych, bo nie mają jak dojechać do placówki medycznej. Eksperci wskazują na światowe badania, z których wynika, że dystans większy niż 80 kilometrów lub godzinę jazdy do ośrodka medycznego opóźnia diagnozę.

06.07.2024

Podawanie osocza również w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej - jest projekt

Opieka zdrowotna

Obecnie świadczeniobiorcy nie mają dostępu do świadczeń scharakteryzowanych procedurami związanymi z podaniem autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej. Brakuje też zdefiniowanych wskazań klinicznych i szczegółowych warunków realizacji tych procedur w ramach świadczeń gwarantowanych. Sytuację ma poprawić zmiana rozporządzenia. Za projekt nowelizacji odpowiada resort zdrowia.

05.07.2024

Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym chcą kompleksowej opieki specjalistów

Pacjent Opieka zdrowotna

Blisko połowa chorujących na stwardnienie rozsiane (SM) chciałaby skorzystać z pomocy psychologicznej oraz konsultacji z innymi specjalistami. To jednak często jest niemożliwe, bo brakuje psychologów na oddziałach neurologicznych. Za mało jest także samych neurologów. I choć coraz więcej pacjentów z SM jest leczonych wysoko skutecznymi lekami w programie, to eksperci podkreślają, że konieczna jest poprawa organizacji opieki nad nimi.

05.07.2024