Prawo.pl
Dyrektorzy szpitali, którzy deklarują: u nas nie robimy aborcji - nie ponoszą konsekwencji. Niewykonywanie zakontraktowanych świadczeń jest niezgodne z prawem i może być podstawą do zerwania umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kontrola jednak szwankuje. To, czy szpital realizuje kontrakt, jest weryfikowane w praktyce dopiero wtedy, gdy dojdzie do tragedii wynikającej z naruszenia praw pacjenta.
Katarzyna Nocuń
22.06.2023
Pacjent Zawody medyczne
Lekarze wykorzystują fakt, że ich brakuje i żądają wysokich stawek za godzinę pracy. Zdają sobie sprawę, że taki stan nie potrwa wiecznie, a mając doświadczenie z wielu lat wcześniejszych wiedzą, że gdy tylko ta – nazwijmy to promocją -  się skończy, nikt z rządzących ich nie doceni - uważa Krzysztof Bukiel, były przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Józef Kielar
22.06.2023
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Zmiany dotyczą m.in. refundacji leków na nadciśnienie tętnicze. Od 1 lipca zostanie rozszerzony zakres wskazań refundacyjnych wobec 238 produktów złożonych o działaniu hipotensyjnym. Do wykazu dodano 50 nowych produktów bądź wskazań. Obowiązywać będzie także nowa kategoryzacja opatrunków specjalistycznych dostępnych w aptece na receptę.
Katarzyna Nocuń
21.06.2023
Pacjent Farmacja

Program szczepień na Covid-19 nie zakończy się 1 lipca

Pacjent Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
1 lipca zakończy się ponad trzyletni okres, w którym rząd naprzemiennie ogłaszał stan zagrożenia i epidemię Covid-19. Nie oznacza to jednak finału programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi Sars-Cov-2, chociaż chętnych na nie właściwie nie ma. Program będzie trwał, bo preparaty zalegają w magazynach, a spór wokół zawartych kontraktów jest w toku. Za niepotrzebne szczepionki zapłacimy ze składki zdrowotnej, czyli z pieniędzy, które powinny finansować leczenie.
Katarzyna Nocuń
21.06.2023
Pacjent Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Od 20 maja każdy szpital, który wchodzi do Krajowej Sieci Onkologicznej, musi mieć koordynatora wspierającego pacjenta podczas leczenia. Ich rolą jest „prowadzenie za rękę” pacjenta przez cały proces leczenia. Ministerstwo Zdrowia podało, że do systemu zgłoszono dotąd 1390 koordynatorów w 420 placówkach.
Agnieszka Matłacz
20.06.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Wysokość świadczenia kompensacyjnego będzie ustalana przez Rzecznika Praw Pacjenta. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia przewiduje także, że łączna wysokość świadczenia w zakresie uszczerbku na zdrowiu nie może być wyższa niż 100 tys. zł, a w zakresie pogorszenia jakości życia nie może być wyższa niż 50 tys. zł.
Katarzyna Nocuń
19.06.2023
Pacjent
Przerwanie ciąży w przypadku wady letalnej płodu zostało w Polsce niesłusznie skryminalizowane, bo jedynym celem aborcji w takiej sytuacji jest uniknięcie zagrożenia dla zdrowia i życia kobiety. W cywilizowanych krajach europejskich ciąże z wadami śmiertelnymi traktuje się z założenia jak potencjalne zagrożenie co najmniej zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, matki - mówi dr n. med. Maciej Jędrzejko specjalista ginekologii i położnictwa.
Katarzyna Nocuń
19.06.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Prokurator nie dostał zgody na przesłuchanie osób zobowiązanych do zachowania tajemnicy lekarskiej. Sąd Najwyższy podkreślił, że zwolnienie z niej przez sąd nie może być traktowane jako podstawowy sposób ustalania faktów w postępowaniu karnym. Konieczne jest bowiem wykazanie, że wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości a dana okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu.
Dorian Lesner
19.06.2023
Prawo karne Prokuratura Zawody medyczne
Obniżone kryteria dla ośrodków leczenia onkologicznego trzeciego poziomu w Krajowej Sieci Onkologicznej oraz niewygórowane warunki dla liczby personelu mogą sprawić, że do sieci wejdą wszystkie ośrodki obecnie prowadzące takie leczenie. Nie byłoby to złe, gdyby z czasem kryteria się zaostrzały i powodowały pozostawienie w sieci najlepszych. Jest jednak ryzyko, że jeśli tak się stanie, KSO niewiele zmieni i nie poprawi dostępu do leczenia.
Beata Dązbłaż
17.06.2023
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Minęło już 2,5 roku od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku wyłączającego jedną z przesłanek legalnej aborcji, tę dotyczącą wad letalnych płodu. Po kolejnym przypadku śmierci kobiety w Nowym Targu rzecznik praw pacjenta i minister przyznali, że doszło do naruszenia praw pacjentki. Powróciła dyskusja o efekcie mrożącym wśród lekarzy, a w ministerstwie zdrowia rozpoczął prace zespół dla doprecyzowania zasad w tej dziedzinie.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Nocuń
16.06.2023
Prawo karne Opieka zdrowotna
Do ponownych konsultacji publicznych został skierowany projekt zmian w zakresie podstawy programowej wychowania fizycznego. Proponowane zmiany obejmują wprowadzenie testów sprawnościowych uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz wpisywanie ich wyników do systemu teleinformatycznego „Sportowe Talenty”.
Krzysztof Sobczak
16.06.2023
Szkoła i uczeń
Więcej podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będzie mogło przyłączyć się do pilotażu krajowej sieci kardiologicznej w siedmiu województwach, gdzie jest on realizowany. Ma to poprawić dostępność do świadczeń zdrowotnych udzielanych w ramach krajowej sieci kardiologicznej z większym udziałem lekarzy POZ.
Beata Dązbłaż
16.06.2023
Opieka zdrowotna
Potrzebujemy "odczarowania" mitu, że wokół lekarza, który przeprowadzi zabieg aborcji, zaraz będzie krążył prokurator, taki lekarz będzie miał postępowanie i grozi mu skazanie. Nie przypominam sobie takiego postępowania, ani tego, aby jakikolwiek lekarz został skazany za przeprowadzenie zabiegu aborcji - mówi Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec w wywiadzie dla Prawo.pl.
Katarzyna Nocuń
16.06.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Skarga na obostrzenia polskich przepisów antyaborcyjnych może zostać złożona wyłącznie przez osobę, której zakaz taki dotknął bezpośrednio - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. I dodał, że sama potencjalna możliwość takiego naruszenia nie wystarcza, ponieważ nie spełnia formalnych warunków wniesienia skargi do ETPC.
Katarzyna Warecka
15.06.2023
Opieka zdrowotna
Przepisy prawa umożliwiają dopuszczenie lekarza rezydenta do samodzielnego wykonywania świadczeń zdrowotnych podczas dyżuru, ale po uprzednim wyrażeniu zgody przez kierownika specjalizacji. Do tego czasu dyżur powinien być pełniony pod nadzorem lekarza specjalisty. Natomiast odpowiedzialność lekarza rezydenta za błąd zależy od różnych czynników, np. rodzaju umowy.
Beata Dązbłaż
15.06.2023
Prawo karne Zawody medyczne
Zasłużeni dawcy przeszczepów nie będą już otrzymywać odznak i legitymacji podczas uroczystego ich wręczenia przez ministra zdrowia lub upoważnioną przez niego osobę. Mają je otrzymywać przesyłką poleconą za pośrednictwem poczty. Taki jest plan resortu zdrowia, jednak środowisko transplantacyjne uważa, że bardziej nobilitujące dla dawców jest uroczyste wręczanie im odznak, dla podkreślenia ich zasług i promocji dawstwa.
Beata Dązbłaż
14.06.2023
Pacjent
Pacjenci z najcięższym przebiegiem zespołu stopy cukrzycowej będą mogli skorzystać w ramach programu pilotażowego z leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego pod kontrolą zespołu specjalistów. Ma to pomóc w wypracowaniu powszechnie przyjętych standardów leczenia zespołu stopy cukrzycowej. Na razie Polacy są w czołówce krajów europejskich, przewyższając 2-3-krotnie ich wskaźniki amputacji w wyniku powikłań zespołu stopy cukrzycowej.
Beata Dązbłaż
14.06.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Opiekun medyczny może być członkiem zespołu opieki długoterminowej, ale podmioty medyczne nie mają obowiązku go zatrudniać. Często tego nie robią, jednak zmiany wymusza rzeczywistość, bo braki kadrowe w systemie są coraz dotkliwsze. Ministerstwo Zdrowia planuje więc włączyć opiekunów do opieki długoterminowej i hospicyjnej w domu pacjenta. Zmienią się także normy ich zatrudnienia w placówkach medycznych.
Beata Dązbłaż
14.06.2023
Zawody medyczne
Nie chcemy, aby system przyznawania rekompensat za zdarzenia medyczne stał się niewydolny już na samym początku. Dlatego zaczynamy od szpitali, a później chcielibyśmy sukcesywnie proponować kolejne rozszerzenia - zapowiada Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Wyjaśnia, że sprawami poszkodowanych pacjentów zajmie się zespół kilkudziesięciu ekspertów medycznych.
Katarzyna Nocuń
13.06.2023
Pacjent Zawody medyczne
Uczestnik lekarskiego egzaminu końcowego został zdyskwalifikowany, ponieważ zamiast wyłączyć telefon, ustawił tryb samolotowy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał jednak, że okoliczność ta nie mogła świadczyć o posługiwaniu się komórką w trakcie egzaminu. Natomiast sankcja w postaci zdyskwalifikowania została przewidziana wyłącznie w odniesieniu do korzystania przez zdającego z niedozwolonego urządzenia.
Dorian Lesner
12.06.2023
Zawody medyczne
Przed każdym zabiegiem medycyny estetycznej odpowiedzialny lekarz musi pacjenta zbadać, postawić diagnozę i zaproponować mu terapię lub korekcję. Jeśli zdarzą się powikłania, musi skutecznie sobie z nimi radzić. Kosmetolog nie ma tytułu do tego, żeby badać klienta i wybrać odpowiednią terapię – mówi Prawo.pl dr Andrzej Ignaciuk, założyciel i twórca polskiej medycyny estetycznej.
Beata Dązbłaż
10.06.2023
Pacjent Zawody medyczne
Ministerstwo Zdrowia wybrało najhojniejszy wariant finasowania lipcowych podwyżek, który ma objąć pracowników na etatach i zatrudnionych „na kontraktach”. Jednak nie tak hojny, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. NFZ dosypie bowiem do systemu 10 mld złotych podnosząc wyceny, a 5 mld złotych szpitale będą musiały wypracować, ponosząc przy tym koszty. Pogłębi to problemy niektórych z nich.
Katarzyna Nocuń
09.06.2023
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Monitoring podczas udzielania świadczeń zdrowotnych na salach operacyjnych, bez wyraźnej i świadomej zgody pacjenta, stanowi oczywiste naruszenie zbiorowych praw pacjentów do poszanowania intymności i godności - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I podkreślił, że pacjent ma prawo nie wyrazić zgody, co powinno pozostawać bez wpływu na udzielone mu świadczenia zdrowotne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.06.2023
Pacjent RODO
Osoby, które stale przyjmują jakieś leki, mogą teraz poprosić lekarza o ponowne wystawienie e-recepty na nie przez aplikację mojeIKP. Do tej pory funkcjonalność ta była dostępna tylko na Internetowym Koncie Pacjenta. By korzystać z aplikacji, aplikacji trzeba wcześniej wybrać przychodnię POZ i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Agnieszka Matłacz
07.06.2023
Pacjent Nowe technologie
Kontrakt lekarski zapewnia większą elastyczność zasad współpracy między lekarzem a placówką, ale ocena, czy jest on bardziej korzystny dla medyka niż umowa o pracę, jest wyłącznie subiektywna. Zależy to przede wszystkim od oczekiwań samego lekarza. Na kontrakcie nie ma uprawnień pracowniczych, a ponosi większą odpowiedzialność prawną. Forma zatrudnienia nie ma znaczenia przy ustalaniu przesłanek odpowiedzialności karnej.
Beata Dązbłaż
07.06.2023
Prawo pracy Zawody medyczne
Rodzice uchylający się od obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci mieliby dostawać mandaty. Takie zmiany planuje Ministerstwo Zdrowia. Postępowania mandatowe zastąpiłyby obecne kilkuetapowe postępowanie egzekucyjne na różnych szczeblach administracji rządowej. Przygotowywane są także zmiany, które mają uszczelnić system i wprowadzą elektroniczną kartę szczepień.
Beata Dązbłaż
06.06.2023
Pacjent
Rekrutację na kierunki lekarskie prowadzi w tym roku rekordowa liczba uczelni, bo 29. Lekarzy ma być więcej, a według zapowiadanych nowych standardów kształcenia szybciej, bo już na pierwszych latach studiów, studenci mają mieć kontakt z pacjentem. Niekoniecznie jednak z realnym. Uczelnie coraz chętniej wykorzystują bowiem symulatory: sal operacyjnych, porodowych, wirtualne stoły anatomiczne, a także symulatory pacjentów.
Katarzyna Nocuń
06.06.2023
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Pielęgniarek z kwalifikacjami do opieki paliatywnej jest coraz więcej. Rzeczywistość nie jest jednak tak optymistyczna, jak pokazują to oficjalne dane. Tylko połowa pielęgniarek ze specjalizacją w tej dziedzinie pracuje w opiece paliatywnej. Hospicjom coraz trudniej znaleźć osoby chętne do pracy. Nie ma też komu jeździć do pacjentów wymagających długoterminowej opieki na wsi, bo usługa ta jest niedoszacowana.
Beata Dązbłaż
05.06.2023
Pacjent Opieka zdrowotna

100 mln umów trafi rocznie do rejestru ministerstwa finansów

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna RODO
Rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych ma ruszyć od 1 stycznia 2024 r. Ministerstwo Finansów nie zamierza poprawiać krytykowanej ustawy, ale skupi się na wdrażaniu systemu teleinformatycznego do obsługi rejestru. Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych oszacowało, że wypełnienie tych obowiązków będzie kosztowało zobowiązanych ponad 418 mln zł rocznie.
Robert Horbaczewski
05.06.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna RODO
W dniach 5-23 czerwca odbędzie się badanie stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Centrum e-Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Zdrowia chce zebrać informacje o stopniu informatyzacji i przygotowania do prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, w tym elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).
Katarzyna Nocuń
02.06.2023
Zarządzanie