Po dwóch etapach rekrutacji 4934 lekarzy potwierdziło przyjęcie miejsca specjalizacyjnego: w tym 3939 – w ramach rezydentury i 995 – w trybie pozarezydenckim - poinformowało Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). 

Wyniki jesiennej rekrutacji na specjalizacje dostępne są TU. 

Niektóre specjalizacje priorytetowe cieszyły się zainteresowaniem.

Specjalizacje, na które zakwalifikowano najwięcej lekarzy (rezydentura):

1

Medycyna rodzinna

402 (priorytetowa)

2

Pediatria

276 (priorytetowa)

3

Psychiatria

273 (priorytetowa)

4

Choroby wewnętrzne

263 (priorytetowa)

5

Anestezjologia i intensywna terapia

242 (priorytetowa)

6

Ortopedia i traumatologia narządu ruchu

213

7

Położnictwo i ginekologia

212

8

Radiologia i diagnostyka obrazowa

188

9

Chirurgia ogólna

185 (priorytetowa)

10

Neurologia

182 (priorytetowa)

 

Psychiatria dzieci i młodzieży

Są też jednak specjalizacje, które mimo iż są deficytowe, to liczba specjalistów w ciągu najbliższych lat się nie zmieni. Jedną z takich dziedzin jest psychiatria dzieci i młodzieży. Z danych na koniec 2022 r. wynika, że lekarzy specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży było 482. Były też województwa, w których jest ich zaledwie kilku, jak na przykład w województwie opolskim.

Liczba specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży (II st i bezstopniowa) wykonujących zawód z podziałem na województwa

Mimo deficytu specjalistów w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży, w jesiennym naborze zakwalifikowało się zaledwie 38 lekarzy na miejsca rezydenckie, których było 40. Do tego odbył się nabór na 20 miejsc nierezydenckich, na które zakwalifikowało się 15 osób.

Czytaj też w LEX: Szkolenia specjalizacyjne lekarzy po 1 sierpnia 2022 r. (procedura składania wniosków) >

Co ciekawe, psychiatria ze specjalizacji deficytowej, stała jednym z najczęściej wybieranych kierunków (na trzecim miejscu). Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, uważa, że jest to efekt zmian społecznych i kulturowych, czyli wzrostu świadomości wagi zdrowia psychicznego.

Dlaczego nie dotyczy to specjalizacji psychiatrii dzieci i młodzieży?

- W całym kraju mamy około 500 specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży. Aby otworzyć specjalizację potrzebni są specjaliści w publicznym systemie ochrony zdrowia. Jeśli jest ich tak mało, to także mało jest miejsc na kształcenie nowych specjalistów w tej dziedzinie. Działa tu sprzężenie zwrotne  – wyjaśnia Sebastian Goncerz.

Czytaj także na Prawo.pl: Psychiatrów dziecięcych jak na lekarstwo - zaledwie kilku na województwo

Z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że są województwa, w których nie otwarto żadnego miejsca rezydenckiego ze specjalizacji psychiatria dzieci i młodzieży. Są to województwa: lubuskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie. Są też takie, w których utworzono zaledwie jedno miejsce rezydenckie: lubelskie, małopolskie, zachodniopomorskie.

Czytaj także na Prawo.pl: W kolejce po życie pacjent onkologiczny czeka coraz dłużej

 

Specjalizacje onkologiczne

Z kolei Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, rezydent onkologii klinicznej podsumowuje, że w jesiennym naborze zostało obsadzonych zaledwie 186 miejsc rezydenckich związanych z leczeniem onkologicznym.  Wszystkie z nich są specjalizacjami priorytetowymi. Innymi słowy, lekarzy specjalistów z tych dziedzin medycyny brakuje, a dane z ostatniego naboru nie wskazują, aby sytuacja miała się poprawić.

  • Chirurgia onkologiczna - 24 zakwalifikowanych (miejsca rezydenckie) 
  • Hematologia - 38
  • Medycyna paliatywna - 2
  • Onkologia hematologia dziecięca - 8
  • Onkologia kliniczna - 60
  • Patomorfologia - 30
  • Radioterapia onkologiczna - 24

W tym wypadku powodem jest brak zainteresowania lekarzy. Z danych Prawo.pl wynika, że ze specjalizacji onkologia kliniczna na lekarzy czekało aż 200 miejsc. 

W województwie zachodniopomorskim 15 miejsc pozostaje pustych (nikt się nie zakwalifikował). Po jednej osobie zakwalifikowało się w województwach: lubuskim (było sześć miejsc), łódzkim (było pięć miejsc), opolskim (były trzy miejsca), podlaskim (były cztery miejsca), świętokrzyskim (było osiem miejsc), warmińsko-mazurskim (było 10 miejsc). Najwięcej wakatów na specjalizacji onkologia kliniczna jest z kolei w województwie mazowieckim: na 42 miejsca rezydenckie zakwalifikowało się tylko 14 osób .

Według Jakuba Kosikowskiego jest to specjalizacja (onkologia kliniczna) niezwykle obciążająca psychiczne. Jak wyjaśnia, wynika to między innymi z tego, że wieloletnie leczenie powoduje, że nawiązuje mimowolnie więź z pacjentem. – W sytuacji, gdy lekarz nie ma pacjentowi już nic do zaoferowania poza opieką hospicyjną, trudno mieć do tego dystans – mówi. Podkreśla też, że z jego obserwacji wynika, że jest to specjalizacja, z wykonywania której lekarze często rezygnują.

Zobacz nagranie szkolenia: Postępowanie z trudnym pacjentem w placówce medycznej >

Poza tym – zauważa Kosikowski – jest to najbardziej zbiurokratyzowana specjalizacja.

Rzecznik NIL podkreśla też, że lekarze uważają, że specjalizacje onkologiczne skazują ich na pracę w szpitalach, w publicznym systemie ochrony zdrowia. Wynika to z tego, że prywatny sektor leczenia onkologicznego, które jest długotrwałe i kosztowne, nie rozwinął się.

Na 29 dostępnych miejsc rezydenckich ze specjalizacji medycyna paliatywna, zakwalifikowały się zaledwie dwie osoby. Z kolei na 61 miejsc nieprezydenckich zakwalifkowało się 35 osób.

Jakub Kosikowski zauważa jednak, że w przypadku miejsc nierezydenckich nie wiadomo, czy lekarze rozpoczną specjalizację, bo nie ma gwarancji, że szpital ich zatrudni. Poza tym jest to zwykle druga lub kolejna specjalizacja, którą zdobywa lekarz i nie wiemy w jakim wymiarze będzie je wykonywał.

Sprawdź w LEX: Czy lekarz, który odbywa szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury, może zmienić miejsce jego odbywania? >

Onkologia - ilu potrzeba specjalistów

Ilu specjalistów brakuje? – Do końca nie wiadomo. Nie wiemy, ilu onkologów pracuje w onkologii. Liczba onkologów wykonująca zawód to oficjalnie około 1100 osób. Jest to liczba zawyżona – mówi Jakub Kosikowski.

Lista dziedzin priorytetowych

(rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2022 r. w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny Dz.U. 2022 poz. 2814) – stan na 01.08.2023 r.:

  1. anestezjologia i intensywna terapia;
  2. chirurgia dziecięca;
  3. chirurgia ogólna;
  4. chirurgia onkologiczna;
  5. choroby wewnętrzne;
  6. choroby zakaźne;
  7. geriatria;
  8. hematologia;
  9. kardiologia dziecięca;
  10. medycyna paliatywna;
  11. medycyna ratunkowa;
  12. medycyna rodzinna;
  13. neonatologia;
  1. neurologia dziecięca;
  2. onkologia i hematologia dziecięca;
  3. onkologia kliniczna;
  4. patomorfologia;
  5. pediatria;
  6. psychiatria;
  7. psychiatria dzieci i młodzieży;
  8. radioterapia onkologiczna;
  9. stomatologia dziecięca.

Polecamy nagranie szkolenia: Jak uniknąć naruszeń praw pacjenta w placówce - wskazówki dla personelu i kadry zarządzającej >