Wynagrodzenie dla sołtysa zmieni go w urzędnika, a osobowość prawna dla sołectwa to ryzyko

Samorząd terytorialny

Po projekcie poselskim i senackim w sprawie świadczenia dla sołtysów, własny projekt przygotowuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Eksperci i niektórzy samorządowcy widzą w tych projektach zagrożenia. Wskazują, że praca sołtysa powinna pozostać pracą społeczną. Niepokoi ich senacka propozycja, aby sołectwom nadać osobowość prawną.

30.03.2023

PKW wyjaśnia, jak ma wyglądać lokal wyborczy w małej miejscowości

Samorząd terytorialny Wybory

Wójtowie i burmistrzowie do końca kwietnia muszą przekazać komisarzowi wyborczemu informacje o miejscowościach, w których mieszka co najmniej 200 mieszkańców, nie było tam obwodowej komisji wyborczej i istnieje możliwość zorganizowania tam lokalu wyborczego. Wytyczne PKW wyjaśniają, jakie kryteria powinien spełniać lokal wyborczy w takiej miejscowości.

29.03.2023

Łatwiej będzie utworzyć w gminie radę seniorów

Samorząd terytorialny

Gminy, powiaty i województwa będą miały obowiązek utworzenia rad seniorów na wniosek określonej liczby osób. Członkowie rad uzyskają m.in. kompetencje do kierowania zapytań, na które władza będzie musiała zareagować - takie zmiany wprowadza nowelizacja przepisów ustrojowych jednostek samorządu terytorialnego, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Samorządowcy zwracają uwagę, że takie rady seniorów mogą stać się papierowymi tworami.

28.03.2023

Skarbnicy metropolii proponują rozwiązania, które poprawią finanse JST

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów PIT

Podwyższenie udziału jednostek samorządu terytorialnego w PIT, zmniejszenie wysokości wpłat na Janosikowe, zmiana mechanizmu ustalania subwencji oświatowej, wyeliminowanie niektórych dysfunkcji części rozwojowej subwencji w związku z dyskryminowaniem części JST w zasadach podziału środków pochodzących z budżetu państwa. Takie zmiany w finansach samorządowych proponują skarbnicy metropolii polskich.

27.03.2023

Dane w Rejestrze Korzyści zostaną 6 lat po zakończeniu funkcji

Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance

Dane do Rejestru Korzyści będą wprowadzane niezwłocznie po zgłoszeniu, a nie raz do roku. I udostępniane także w okresie 6 lat po zakończeniu zajmowania stanowiska lub pełnienia funkcji. Zdaniem ekspertów, choć zmiany to dobry krok, ale mają charakter pudrowania problemu. Rejestr wymaga gruntowej przebudowy, aby ujmował „szarą strefę” w polityce i administracji.

27.03.2023

Obrót lasami sformalizowany, ale przeszkód w sprzedaży nie ma

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Obrót nieruchomościami leśnymi jest ograniczony rozwiązaniami prawnymi, które nakładają na strony szereg obowiązków. W praktyce jednak, Lasy Państwowe bardzo rzadko korzystają z przysługującego mu prawa pierwokupu gruntu leśnego. Dzieje się tak wyłącznie, gdy jest on cenny przyrodniczo, albo związany z prowadzeniem gospodarki leśnej.

25.03.2023

Sądy administracyjne na razie nie chcą podważać konstytucyjności umarzania postępowań w toku

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

Nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego, która była podstawą do umarzania postępowań niezakończonych ostateczną decyzją, wciąż wzbudza wątpliwości. Wojewódzkie sądy administracyjne nie kwestionują na razie konstytucyjności regulacji - choć skargę w tej sprawie ponad rok temu złożył Rzecznik Praw Obywatelskich. Z kolei NSA, do którego już trafiają skargi kasacyjne, zaczął zawieszać postępowania w oczekiwaniu na decyzję TK.

24.03.2023

Nowe zasady umarzania pożyczek z Funduszu Dostępności

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo

Od 1 kwietnia zmieniają się zasady udzielania pożyczki z Funduszu Dostępności na likwidację barier architektonicznych. Zmiany obejmą poziom umorzenia pożyczek w zależności od przeznaczenia budynku i będą dotyczyć zarówno pożyczek bezpośrednich jak i pośrednich. Dzięki już udzielonym pożyczkom ponad 100 tys. osób rocznie będzie miało ułatwiony dostęp w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej.

23.03.2023

Woda kapie w tej samej cenie, a w budżetach spółek wodociągowych widać dno

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Brak podwyżek opłat za wodę i ścieki cieszy mieszkańców, ale potęguje straty spółek wodnokanalizacyjnych i hamuje ich rozwój. Wody Polskie wyjątkowo bowiem godzą się na korektę taryf. Samorządowcy domagają się powrotu do zasady, że to rady gmin decydują o taryfach. Z inicjatywą ustawodawczą wyszedł w tym kierunku Senat.

23.03.2023

RPO popiera wniosek gminy Kleszczów do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zmiany granic

Samorząd terytorialny

Rząd wyłączył z gminy Kleszczów teren z Elektrownią Bełchatów i włączył go do Bełchatowa. Gmina złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Do postępowania przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich podzielając zarzuty rady gminy co do dopuszczalności zmian granic bez konsultacji, konstytucyjnych i ustawowych przesłanek takich działań Rady Ministrów oraz faktu dokonania zmiany granic w trzy dni.

22.03.2023

Rząd nie chce unijnego nadzoru nad polityką leśną

Środowisko Administracja publiczna

Rada Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w wyłącznej gestii poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej - stwierdza rząd w podjętej we wtorek uchwale. To reakcja na propozycje Komisji Europejskiej dążących do współdzielenia kompetencji w zakresie gospodarki leśnej.

21.03.2023

Samorządowcy i aptekarze chcą, aby nocne dyżury aptek finansował NFZ

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Farmacja

Samorządowcy proponują, aby to Narodowy Fundusz Zdrowia przejął finansowanie co najmniej jednego dyżuru aptecznego w nocy i w święta, również w dużych powiatach. To rozwiązałoby "odwieczny" problem, kto ma płacić za dyżury apteczne. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że rozważy propozycję, ale już po tym jak projekt wpłynie do Sejmu.

21.03.2023

NIK: Zarządcy dróg traktują po macoszemu mosty, tunele i przepusty

Samorząd terytorialny Transport Kontrola zarządcza

Najwyższa Izba Kontroli po raz kolejny badała, jak zarządcy dróg wywiązują się z obowiązków związanych z utrzymaniem obiektów inżynierskich. Ponad jedna trzecia spośród 139 skontrolowanych mostów i przepustów stwarzała niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia lub życia użytkowników, a 4 proc. groziła katastrofa budowlana. NIK negatywnie oceniła działania skontrolowanych zarządców dróg samorządowych.

20.03.2023

Wójt dowiezie na wybory - nowelizacja Kodeksu Wyborczego opublikowana

Wybory

Łatwiej będzie utworzyć stałe obwody do głosowania w mniejszych miejscowościach. W niektórych okolicznościach, wójt gminy ma obowiązek zapewnić bezpłatny transport do lokalu wyborczego wszystkim wyborcom. Zmienia się skład i tryb działania komisji wyborczych. Takie m.in. zmiany przynosi nowelizacja Kodeksu Wyborczego, która 16 marca została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

17.03.2023

TSUE: Komisja Europejska musi wyraźnie wykazać naruszenie prawa przez państwo członkowskie

Środowisko Prawo europejskie

Komisja Europejska nie udowodniła wystarczająco, że naruszenie dyrektywy w sprawie jakości powietrza przez Bułgarię utrzymywało się przez cały czas, a państwo nie podjęło działań zmierzających do poprawy tego stanu - orzekł dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Uznał tym samym, że pierwsza skarga KE o stwierdzenie podwójnego uchybienia była niedopuszczalna.

16.03.2023

Kolejne rządowe plus - tym razem 300 zł dla sołtysa

Samorząd terytorialny

Po strażakach ratownikach OSP i ratownikach górskich rząd chce wynagrodzić kolejną grupę społeczną. Do Sejmu wpłynął przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy, która zakłada 300 zł dodatku emerytalnego dla sołtysów, którzy pełnili tę funkcję przez dwie kadencje. Samorządowcy popierają projekt, ale eksperci są zaniepokojeni. Ci ostatni, mówią o kolejnym obciążaniu systemu emerytalnego.

16.03.2023

Sąd nie zezwolił na opuszczenie aresztu przez sekretarza stolicy

Prawo karne Samorząd terytorialny

Sąd Okręgowy w Katowicach nie uwzględnił 15 marca br. zażalenia obrońcy Włodzimierza K., sekretarza m.st. Warszawy, byłego ministra Skarbu Państwa. Utrzymał w mocy zastosowany wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Do zatrzymania doszło 27 lutego br. Sekretarz miasta usłyszał zarzuty korupcyjne i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany.

15.03.2023

NIK: Brakuje wymiany informacji o nieprawidłowościach w miejscach gromadzenia odpadów

Środowisko Odpady

Pożar w miejscu gromadzenia odpadów to nie tylko duże straty, ale też poważne zagrożenie dla środowiska i dla zdrowia. Dla zapobiegania pożarom takich miejsc kluczowa jest właściwa współpraca między inspekcją ochrony środowiska, starostwami i urzędami marszałkowskimi oraz jednostkami PSP. Tymczasem, jak wynika z najnowszego raportu NIK, ta współpraca mocno kuleje, szczególnie w zakresie wymiany informacji.

15.03.2023

Ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wchodzi w życie

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo europejskie

W środę 15 marca wchodzi w życie ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, która stwarza prawne ramy m.in do ubiegania się przez Polskę o pieniądze z UE na wsparcie rolnictwa, oraz mieszkańców, przedsiębiorców i samorządów z obszarów wiejskich. Na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 25 mld euro.

15.03.2023

Jeden Centralny Rejestr Wyborców zamiast wielu gminnych

Samorząd terytorialny Wybory

Zamiast blisko 2,5 tys. gminnych baz danych o wyborcach, powstanie jeden, centralny. Każdy wyborca zostanie ujęty w jednym rejestrze w konkretnym obwodzie i okręgu, zaś dostęp i obsługa Centralnego Rejestru Wyborców przez gminy oraz organy wyborcze następować będzie w czasie rzeczywistym. Prezydent podpisał ustawę z 23 stycznia, nowelizacją Kodeks wyborczego, której celem jest powstanie Centralnego Rejestru Wyborców.

14.03.2023