Mimo iż ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zyskuje na popularności, to mnożą się też problemy związane z jego stosowaniem. Najwięcej wątpliwości dotyczy wyboru właściwej stawki. W poprzednim roku organy podatkowe zaostrzyły stanowisko co do wysokości ryczałtu od usług z sektora IT. Wcześniej zgadzały się na 8,5 proc. stawkę w przypadku informatyków wspomagających programistów, o ile nie wykonują usług związanych z oprogramowaniem, doradztwem w zakresie oprogramowania ani doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego. Teraz twierdzą, że stawka w branży IT wynosi 12 proc. 

Ostatnio fiskus "ujednolica" też stawki dla usług doradztwa.

- Najnowsza interpretacja pokazuje, że organy podatkowe zaostrzyły swoje stanowisko w sprawie możliwości korzystania z 8,5 proc. stawki ryczałtu. Negatywne podejście, które wcześniej obserwowaliśmy w branży IT, rozlewa się na kolejne branże. Tym razem na celowniku znalazły się usługi doradztwa związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw. To zła wiadomość dla osób świadczących w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej tego typu usługi dla innych podmiotów. Dotychczas fiskus zgadzał się, że znajdą się one w grupie usług objętych wyłączeniem (symbolem „ex”), co oznaczało możliwość opodatkowania stawką 8,5 proc. Teraz zmienia podejście, mimo iż przepisy pozostały bez zmian. Zgodnie z najnowszym stanowiskiem tylko usługi doradztwa związane z zarządzaniem rynkiem rybnym korzystają z niższej stawki – mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Chojnacka & Łagowski.

Czytaj również: Informatycy przegrywają przed WSA w sprawie 8,5 proc. ryczałtu >>

Pytanie o opodatkowanie usług doradztwa

Taką interpretację otrzymał 12 lipca 2024 r. (nr 0115-KDST2-1.4011.259.2024.2.RH) przedsiębiorca, który zawarł z kontrahentem umowę o świadczenie usług doradztwa w zarządzaniu łańcuchami dostaw. Chodziło o doradztwo w zakresie organizacji i finansowania importu, eksportu i handlu surowcami energetycznymi, w tym węglem i biomasą. Mężczyzna uzyskał wcześniej opinię urzędu statystycznego, że są to usługi sklasyfikowane według PKWiU 70.22.16.0 - Usługi doradztwa związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw i pozostałe usługi doradztwa związane z zarządzaniem.

Chciał uzyskać potwierdzenie, że usługi te mogą być opodatkowane stawką 8,5 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Dyrektor KIS stwierdził jednak, że dla usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 70.22.16.0,  - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ww. ustawy ryczałtowej - właściwą stawką będzie 15 proc. To stawka przewidziana dla usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16).

- Usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 70.22.16.0 nie stanowią usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym, w związku z czym wyłączenie zawarte w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy ryczałtowej nie znajdzie tu zastosowania. Tym samym właściwą stawką jest stawka 15 proc. – stwierdził dyrektor KIS.

Fiskus zmienia zdanie

Tymczasem jeszcze do niedawna zgadzał się na niższy podatek. Przykładowo w interpretacji z 31 lipca 2023 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.291.2023.3.MZ) dyrektor KIS stwierdził, że usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.16.0, jako usługi wyłączone z opodatkowania 15 proc. stawką ryczałtu wynikającą z art. art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, winny być opodatkowane 8,5 proc. stawką ryczałtu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy ryczałtowej.

Taką odpowiedź otrzymał mężczyzna, który w ramach umowy B2B chce świadczyć usługi doradztwa na rzecz oddziałów amerykańskiej spółki. Wykonywanie tych czynności będzie miało charakter projektowy - będzie realizował dla klienta (bądź klientów) różne zadania, w zależności od potrzeb aktualnie wykonywanego projektu. Jako formę opodatkowania wybierze ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Dyrektor KIS wyjaśnił wówczas, że stawką 15 proc. stawką ryczałtu objęte są usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU: 70.22.11.0, 70.22.12.0, 70.22.13.0, 70.22.20.0.

Pozostałe usługi wymienione w Dziale 70 niezwiązane z "usługami firm centralnych (head offices)", a także "usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem":

  • klasa 70.21 - usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji,
  • kategoria 70.22.2 - pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych,
  • kategoria 70.22.3 - pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • kategoria 70.22.16 - usługi doradztwa związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw i pozostałe usługi doradztwa związane z zarządzanie

- są opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 8,5 proc.

Podobne stanowisko dyrektor KIS zajął w interpretacji z 23 marca 2023 r. (nr 0114-KDIP3-2.4011.23.2023.4.MT). Wyjaśnił, odnosząc się do usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), że symbol "ex" oznacza, iż w ramach grupowania 70 opodatkowaniu stawką 15 proc. podlegają wyłącznie usługi wymienione w tym przepisie, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem.

Pozostałe usługi, w tym 70.22.16 - usługi doradztwa związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw i pozostałe usługi doradztwa związane z zarządzaniem, są opodatkowane stawką 8,5 proc.

 


Co zrobić, jeśli nie mamy własnej interpretacji

Jak mają postąpić podatnicy, gdy nie uzyskali wcześniej interpretacji potwierdzającej prawo do stawki 8,5 proc., ale stosowali tę stawkę, ponieważ stanowisko fiskusa było pozytywne? 

Ten, kogo nie chroni interpretacja, ma kilka możliwości.

- Po pierwsze, może rozważyć skorygowanie deklaracji i zapłatę zaległego podatku, jak również naliczać na bieżąco według stawki 12 proc.: to rozwiązanie najbardziej zachowawcze, ale z drugiej strony kosztowne. Po drugie, może wystąpić z wnioskiem do dyrektora KIS o własną interpretację z pytaniem zarówno o stan faktyczny, czyli prawidłowość dotychczasowych rozliczeń, jak też zdarzenie przyszłe: to rozwiązanie jest z kolei ryzykowne, gdyż otrzymanie interpretacji negatywnej, oznacza konieczność zastosowania się do niej. Istnieje też trzecie rozwiązanie, jeszcze bardziej ryzykowne, czyli uiszczanie tak jak dotychczas stawki 8,5 proc., licząc na to, że przyszłe interpretacje będą się kształtowały korzystniej i fiskus wróci do wcześniejszego stanowiska. Trudno jednak przewidzieć, jak w przyszłości skarbówka będzie podchodzić do podobnych rozliczeń, gdyż może też swoje obecne stanowisko – a contrario – jeszcze bardziej zaostrzyć – wyjaśnia Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting.

Przypomnijmy, że interpretacja indywidualna chroni podatnika, który ją otrzymał - w zakresie zgodnym ze stanem faktycznym - do czasu, aż zostanie zmieniona z urzędu przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. 

Zobacz również: Fiskus coraz częściej zmienia zdanie na niekorzyść podatników