Mikołaj Kozak: Cywilny charakter zmorą w sprawach karnych gospodarczych

Prawo karne

Zmorą w sprawach karnych – zwłaszcza w skomplikowanych kwestiach karnych gospodarczych – jest dla strony atakującej sformułowanie, że sprawa ma charakter cywilny i sprawiedliwości trzeba szukać na drodze cywilnej, a nie karnej. Bardzo często takie sformułowanie nie jest w ogóle wyjaśnione - pisze Mikołaj Kozak, adwokat z Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

23.12.2023

SN: Niesprawiedliwy mandat i wyrok skazujący kierowcę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Gdy policja zatrzymała prowadzącą auto, miała już ona tymczasowo wcześniej utracone uprawnienia i pokazała zastępczy kartonik, wskazujący, że wyrabianie prawa jazdy jest w toku. Policja nie uznała tych uprawnień i sprawa trafiła do sądu, który wydał wyrok nakazowy. To był błąd – stwierdził Sąd Najwyższy, gdyż takie postępowanie może się toczyć tylko wtedy, gdy nie ma żadnych wątpliwości co do winy i okoliczności czynu.

22.12.2023

Jest wniosek o pilne zatrzymanie i doprowadzenie do aresztu Kamińskiego i Wąsika

Prawo karne

Pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej w sprawie, w której zostali skazani Mariusz Kamiński (b. szef MSWiA i b. szef CBA) oraz Maciej Wąsik (b. wiceszef CBA) wystąpił już z wnioskiem o wydanie polecenia natychmiastowego ich zatrzymania i doprowadzenia do aresztu. Poinformował o tym 21 grudnia Roman Giertych, przypominając równocześnie, że podstawą są przepisy nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego, autorstwa poprzedniego kierownictwa MS.

21.12.2023

WSA: Ubóstwo nie uzasadnia trzymania psa w złych warunkach

Prawo karne Środowisko

Interwencyjne odebranie zwierzęcia, któremu właściciel nie zapewnił odpowiednich warunków bytowania, następuje niezależnie od winy właściciela. Bieda albo stan zdrowia właściciela psa nie zwalniają zatem organów publicznych od podejmowania nakazanych ustawą działań. Badanie winy lub jej braku po stronie właściciela następuje dopiero na etapie postępowania karnego. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

20.12.2023

SN: Strażnik graniczny nie mógł popełnić czynu w areszcie

Prawo karne

Sąd Rejonowy błędnie przyjął, że strażnik graniczny kontynuował realizację przestępczego zachowania, czyli brał łapówki w warunkach izolacji, będąc już w areszcie. Z treści przypisanego mu czynu wynika również, że dopuszczał się on przestępstwa jeszcze przez osiem dni po zakończeniu śledztwa, co było oczywistym błędem sądu – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

19.12.2023

SN: Nagana dla lekarza za złą metodę leczenia boreliozy, choć pacjentka wyzdrowiała

Prawo karne Pacjent

Karą nagany został ukarany przez sąd lekarski doktor, który odpowiadał za nieprawidłowości diagnostyczne i terapeutyczne w leczeniu boreliozy. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej uchylił zaskarżony wyrok i umorzył postępowanie z powodu przedawnienia karalności. Jednak dwuletnia terapia antybiotykowa została oceniona jako błędna i szkodliwa dla pacjentki, chociaż nie czuła się ona poszkodowana przez lekarza, gdyż wyzdrowiała.

14.12.2023

Za akcję z gaśnicą poseł Braun może odpowiadać karnie, a nawet stracić mandat

Prawo karne

Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w sprawie wtorkowych wydarzeń w Sejmie. Poseł Grzegorz Braun przerwał uroczystość zapalenia świec chanukowych, gasząc je gaśnicą proszkową. Prezydium Sejmu już go ukarało, ale poseł może odpowiedzieć za przestępstwo - i to niejedno, bo swoim czynem mógł wypełnić znamiona kilku. W konsekwencji może nawet stracić mandat - o ile zostanie pozbawiony immunitetu i stanie przed sądem.

13.12.2023

SN pozbawia sędziego prawa spoczynku po zatarciu skazania

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia skazany w wyroku karnym za przywłaszczenie mienia może być osądzony w postępowaniu dyscyplinarnym po 20 latach od popełnienia przestępstwa, mimo zatarcia skazania. Przedawnienie karalności nie następuje w chwili zatarcia skazania, gdyż postępowanie dyscyplinarne kieruje się innymi regułami niż postępowanie karne – wskazał Sąd Najwyższy i Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i pozbawił sędziego stanu spoczynku.

13.12.2023

Prezydent ułaskawił dwie osoby skazane za usiłowanie rozboju

Prawo karne

Kancelaria Prezydenta informuje, że prezydent Andrzej Duda zastosował prawo łaski przez darowanie reszty kar pozbawienia wolności wobec dwóch osób skazanych za usiłowanie dokonania rozboju. Uzasadniać to ma incydentalny charakter czynu i młody wiek w chwili jego popełnienia.

12.12.2023

SN: Badanie piersi naruszyło godność pacjentki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Lekarski sąd odwoławczy słusznie nie widział potrzeby powołania nowych biegłych do oceny prawidłowości badania piersi przez obwinionego - tym bardziej, że w składzie orzekającym zasiadali sami lekarze, mający wiedzę medyczną – orzekł Sąd Najwyższy. Tym samym potwierdził, że lekarz medycyny pracy nieprawidłowo przeprowadzonym badaniem naruszył godność i intymność pacjentki.

09.12.2023

KRS: Trybunał w Strasburgu nie decyduje o usuwalności sędziów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Posłowie i senatorowie – nowi członkowie Krajowej Rady Sądownictwa postanowili donieść do prokuratury na uchwałę KRS w sprawie wykonania wyroku Trybunału w Strasburgu Wałęsa przeciwko Polsce. Przewodnicząca KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka (na zdjęciu) tłumaczy, że wydano opinię, która powtórzyła uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa do sądu i sprawiedliwego procesu, co wiąże się z niezawisłością sędziowską.

08.12.2023

Kara bez celów wychowawczych nie jest skuteczna - kodeks karny do poprawki

Prawo karne Poprawmy prawo

Już trzy miesiące obowiązuje nowelizacja kodeksu karnego, która zmieniła m.in. samą dyrektywę wymiaru kary, usuwając z niej cele wychowawcze, a pozostawiając jedynie zapobiegawcze. Tą samą regulacją wprowadzono też możliwość bezwzględnego dożywocia. Prawnicy nie mają wątpliwości, że przepisy wymagają interwencji legislacyjnej, gdyż - jak podkreślają - naruszają Konstytucję i międzynarodowe konwencje. A to z kolei może prowadzić m.in. do problemów z ekstradycją osób poszukiwanych przez Polskę.

08.12.2023

Sędzia SN, zatwierdzając areszt, nie popełnił zbrodni sądowej

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To pierwsza taka sprawa o zbrodnie komunistyczne, stawiająca sędziego Sądu Najwyższego przed tym sądem z podejrzeniem udziału w wydaniu postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, nie zaś wyroku skazującego. Chodziło o zatwierdzenie aresztu wobec czterech działaczy związku zawodowego „Solidarność” w stanie wojennym, w 1982 roku.

07.12.2023

SN: Korzyść ze sprzedaży narkotyków to także wydatki

Prawo karne

Sprzedawcę amfetaminy należy pozbawić całej korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa. To znaczy całej kwoty pieniędzy uzyskanej ze sprzedaży narkotyków, a nie tylko kwoty zysku, czyli różnicy między kwotą uzyskaną ze sprzedaży a wydatkami związanymi z nabyciem narkotyków i ich dystrybucją – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

05.12.2023

Restytucja praworządności - w Warszawie konferencja dotycząca stanu wymiaru sprawiedliwości

Prawo karne Prawo cywilne

Jaka jest perspektywa wymiaru sprawiedliwości w najbliższej przyszłości, jak przywrócić praworządność, co z procesem cywilnym i karnym, na te pytania będą dyskutować uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej „Wymiar sprawiedliwości w Polsce – perspektywa na najbliższą przyszłość. Część III”, która odbędzie się 8 grudnia w Warszawie.

04.12.2023

SN: Regał z książkami nie zwalnia z zakazu handlu w niedzielę

Prawo karne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezes zarządu została uniewinniona od zarzutu powierzenia pracownikom sklepu wykonywania pracy w niedzielę. Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się Prokurator Generalny, który postanowił wnieść kasację. Sąd Najwyższy ocenił, że prowadzenie klubu czytelnika i punktu informacji turystycznej nie doprowadziło do nabycia przez sklep przymiotu zakładu prowadzącego działalność w zakresie oświaty, kultury i wypoczynku. Tym samym placówka ta nie była zwolniona z zakazu handlu w niedzielę.

02.12.2023

SA: Wyłudzenie dotacji unijnych zakończone naprawieniem szkody

Prawo karne

Oskarżeni, którzy założyli przedsiębiorstwo i prowadzili fikcyjną działalność gospodarczą, chcieli uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W tym celu posługiwali się sfałszowanymi bądź nierzetelnymi dokumentami. Sąd uznał winę oskarżonych i nakazał im zwrot wyłudzonych 22 milionów złotych wraz z odsetkami.

30.11.2023

RPO: Sąd ukarał obywatela Ukrainy, ale nie sprawdził, kiedy jego prawo jazdy straciło ważność

Prawo karne Ukraina

Obywatel Ukrainy został ukarany przez sąd grzywną za prowadzenie w lutym 2023 r. samochodu bez uprawnień - miał bowiem nieważne ukraińskie prawo jazdy. RPO zaskarżył kasacją wyrok wskazując, że zgodnie z ustawą w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy, w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. za ważne w Polsce uznaje się także ukraińskie prawa jazdy, których termin ważności już upłynął.

27.11.2023

SN: Nagana dla adwokata za groźby w sms-ach

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odpowiedzialności adwokata nie wyłącza twierdzenie, że obwiniony działał we własnym imieniu i w sferze jego prywatnych interesów. Wypowiedzenie przez klientkę pełnomocnictwa wcale nie oznacza, że korespondencja z nią nie jest już korespondencją zawodową – orzekł Sąd Najwyższy uznając, że groźby wobec mocodawczyni w kierowanych do niej sms-ach zasługują na karę nagany.

27.11.2023

Sędziowie kwestionujący niezależność TK nie będą karani

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sędzia ma prawo stosować prawo europejskie, Konstytucję oraz wyroki Trybunału Praw Człowieka w Starsburgu i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w tym badać prawidłowość powołania organów takich jak Trybunał Konstytucyjny czy Krajowa Rada Sądownictwa – orzekł Sąd Najwyższy w sprawie sędziego obwinionego o przekroczenie uprawnień.

25.11.2023