Chodzi o projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (poprzedni tytuł - projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy, nr UC46). Rada Przedsiębiorczości w komunikacie wskazała na bardzo istotny problem dotyczący dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy i skutków ograniczeń w tym zakresie, jakie przewidują obecnie projektowane przepisy. 

Czytaj również: Zatrudnienie cudzoziemca na umowę o pracę będzie jednak konieczne>>

Jak przypomina Rada, w maju 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy (nr UC46). I wskazuje, że przepisy projektu zawierają liczne pozytywne zmiany, które postulowane były od dawna. - Niestety w sierpniu 2024 r. do projektu ustawy wprowadzono istotne zmiany, które w sposób znaczący uderzą w polskich przedsiębiorców i całą gospodarkę oraz ograniczą swobodę zawierania umów. Wykluczono możliwości świadczenia przez  cudzoziemców pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (art. 28 ust. 1 projektowanej  ustawy oraz art. 59 ust. 1 pkt 5) – czytamy w stanowisku Rady. I dalej: - Wprowadzenie tak znaczącej zmiany do projektu po zakończeniu etapu konsultacji  publicznych, opiniowania projektu przez partnerów społecznych, narusza w naszej opinii standardy rządowego procesu legislacyjnego. Ograniczenie możliwości świadczenia przez cudzoziemców pracy na podstawie umów cywilnoprawnych zmienia bowiem całkowicie skutki projektu ustawy dla rynku pracy, sytuacji przedsiębiorstw  i obcokrajowców oraz całej gospodarki.

W opinii Rady Przedsiębiorczości tak daleko idąca zmiana wymagała ponownego przekazania projektu do zaopiniowania przez organizacje społeczne zgodnie z art. 16 ustawy o organizacjach pracodawców, art. 19 ustawy  o związkach zawodowych oraz art. 5 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych  instytucjach dialogu społecznego.