Joanna Misztal–Konecka ponownie prezesem Izby Cywilnej SN

Prawo cywilne Prawnicy

Prezydent Andrzej Duda powołał od 1 października dotychczasową prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego prof. dr. hab. Joannę Misztal-Konecką na drugą trwającą trzy lata kadencję na tym urzędzie. Wręczenie aktu powołania nastąpiło podczas uroczystości, która odbyła się w piątek w Pałacu Prezydenckim.

27.09.2024

Klauzule abuzywne mogą być zakazane także wobec przedsiębiorców

Prawo cywilne Prawnicy

Być może już wkrótce zapisy w umowach stawiające w niekorzystnej sytuacji jedną ze stron, będą zakazane nie tylko w relacjach firm z konsumentami, ale także w umowach między przedsiębiorcami, gdy jeden z nich jest duży i silny, a drugi mały i słaby. Nad rozciągnięciem przepisów o tzw. klauzulach abuzywnych na przedsiębiorców pracuje właśnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego.

27.09.2024

Powódź zniszczyła mieszkanie, kiedy umowa najmu wygasa

Prawo cywilne Nieruchomości Powódź

Zniszczenie lokalu czy budynku przez powódź jest sytuacją nadzwyczajną i niezależną od stron umowy najmu. Jeśli doszło do zniszczenia budynku na skutek uderzenia fali powodziowej, to przestał on istnieć, a umowa wygasła. Z kolei w budynku wyłączonym przez nadzór budowlany nie można mieszkać. Najemca nie ma zatem możliwości korzystania z lokalu. Ma prawo więc domagać się obniżenia czynszu czy nawet wypowiedzieć umowę.

25.09.2024

Turystyka powodziowa - prawo zawsze przegra z głupotą, ale można je poprawić

Prawo cywilne Powódź

Od ostatniej dużej powodzi w Polsce minęło czternaście lat - to okres, w którym zliberalizowano przepisy dotyczące wchodzenia i wjeżdżania na wały przeciwpowodziowe, prawdopodobnie licząc na ludzki rozsądek. Ostatnie przykłady pokazują, że niesłusznie - warto nowo nabyte doświadczenia wziąć pod uwagę i zadbać o skuteczniejsze narzędzia do zapobiegania takim sytuacjom.

21.09.2024

Satyra może piętnować, ale nie wymyślone grzechy

Prawo cywilne Nowe technologie

Stołeczny sąd uznał za przestępstwo sugerowanie, że Hanna Gronkiewicz-Waltz przywłaszczyła sobie pieniądze z publicznej zbiórki Jerzego Owsiaka. Sędziowie już nie raz musieli tłumaczyć satyrykom, że ich twórczość - choć niekiedy może być dosadna, też ma pewne granice, nawet gdy obiektami krytyki są politycy bądź celebryci.

21.09.2024

Odszkodowanie za zalanie gruntów na skutek powodzi

Prawo cywilne Powódź

Ostatnie wydarzenia związane z intensywnymi opadami deszczu, na skutek których na obszarze województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego wystąpiło zjawisko powodzi, skłaniają do rozważań nad możliwością dochodzenia odszkodowania za szkody, które stanowią konsekwencję destrukcyjnego działania żywiołu - pisze Piotr Schreiber.

18.09.2024

Odszkodowanie od państwa możliwe, ale trudne dowodowo

Prawo cywilne Administracja publiczna Powódź

Ogłoszony stan klęski żywiołowej nie daje roszczenia o odszkodowanie od Skarbu Państwa z faktu samego zalania nieruchomości. Taką podstawą może być przepis Prawa wodnego. Ale w tym wypadku trzeba wykazać, że właściciel wód lub właściciel urządzenia wodnego zaniedbał obowiązki, które nakłada na niego ta regulacja. To może być długa i kosztowna batalia sądowa.

18.09.2024

Po potrąceniu zwierzęcia kierowcy muszą zawiadomić służby

Środowisko Prawo cywilne

Zwierzęta często wpadają pod koła, a kierowcy rzadko zatrzymują się, żeby im pomóc lub powiadomić odpowiednie służby, mimo że mają taki obowiązek. Bardziej interesują się pękniętym zderzakiem czy wybitą szybą w aucie. Tymczasem za niezapewnienie potrąconemu zwierzęciu stosownej pomocy lub niezawiadomienie odpowiednich służb o zdarzeniu - grozi kara. 

14.09.2024

SN: Odszkodowanie z OC tylko, gdy auto jest naprawione

Prawo cywilne

Jeżeli naprawa pojazdu przez poszkodowanego stała się niemożliwa, w szczególności w razie zbycia lub naprawienia pojazdu, nie jest uzasadnione ustalenie wysokości odszkodowania z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, jako równowartości hipotetycznych kosztów naprawy – taką uchwałę wydał Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie siedmiorga sędziów pod przewodnictwem prezes Joanny Misztal-Koneckiej.

11.09.2024

Trzeba wyjaśnić status osób nieuprawnionych do orzekania w TK

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Należy zapewnić procedury umożliwiające stronom sporu ponowne rozpatrzenie lub wznowienie ich spraw przed właściwym sądem, przy poszanowaniu praw osób trzecich, działających w dobrej wierze, w sprawach cywilnych i niepogarszania sytuacji skazanego w sprawach karnych – to opinia Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, wydana w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i przepisów wprowadzających.

08.09.2024

Więź rodziców z dzieckiem jako dobro osobiste?

Prawo cywilne

Czy więź uczuciowa członka rodziny dziecka stanowi dobro osobiste i korzysta z ochrony? Utrwalonym poglądem jest, że kontakty rodzinne co do zasady służą dobru dziecka. Problem pojawia się, gdy opiekun, najczęściej rodzic sprawujący pieczę nad dzieckiem, nie rozumie, co jest długoterminowo dobre dla dziecka, lub przedkłada własne, negatywne emocje wobec drugiego rodzica. Na to pytanie już wkrótce odpowie Izba Cywilna w składzie siedmiorga sędziów Sądu Najwyższego.

07.09.2024

Za samochód zalany na podziemnym parkingu można żądać odszkodowania

Prawo cywilne Transport Ubezpieczenia

Zalane parkingi pod galeriami handlowymi czy przy punktach usługowych to skutek niedawnych nawałnic w wielu miastach w Polsce. Uszkodzenie samochodu w takiej sytuacji może rodzić odpowiedzialność po stronie właściciela czy zarządcy parkingu albo przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. Może dojść jednak do sytuacji, gdy za zalanie nikt nie będzie odpowiadał. W takim przypadku kierowcy mogą naprawiać samochody jedynie ze swoich polis AC, o ile je posiadają. 

07.09.2024

Korzystanie z mieszkania osoby zmarłej - szczególne uprawnienie dla niektórych bliskich 

Prawo cywilne Nieruchomości

Prawo spadkowe przewiduje, że małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku z mieszkania i urządzenia domowego w dotychczasowym zakresie. Uprawnienie z art. 923 par. 1 k.c. powstaje z mocy samego prawa. Nie ma konieczności dokonywania przez osoby uprawnione żadnych dodatkowych czynności.

05.09.2024

Szykują się ułatwienia w leasingu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Branża leasingowa od dawna domaga się odejścia od obowiązku zachowania formy pisemnej i cyfryzacji procedur leasingowych. Niewykluczone, że niedługo te postulaty zostaną zrealizowane, gdyż kończą się prace nad pierwszym pakietem deregulacyjnym. Już wkrótce ruszą też konsultacje kolejnych propozycji. W przypadku nałożenia na przedsiębiorcę nowego obowiązku administracyjnego nastąpi rezygnacja z innego obciążenia, w tym samym lub zbliżonym obszarze.

05.09.2024

Nie wiadomo, kto ma się zająć hałasem z imprez masowych. Czy premier pomoże?

Prawo cywilne

Dobra zabawa dla jednych, a hałas nie do zniesienia dla innych. Każda impreza masowa może powodować uciążliwości dla mieszkańców, a problem ochrony przed hałasem od wielu lat pozostaje nierozwiązany. Wszystko przez spór kompetencyjny pomiędzy ministrem środowiska i ministrem spraw wewnętrznych i administracji odnośnie tego, w ramach jakiego aktu prawnego powinny zostać umieszczone przyszłe regulacje i – w konsekwencji – który z ministrów powinien być inicjatorem procesu legislacyjnego.

03.09.2024

Coraz więcej osób ogłasza upadłość konsumencką

Prawo cywilne Rynek i konsument Upadłość konsumencka

W 2023 r. ogłoszono aż 21 tys. upadłości konsumenckich. Wpływ na to mogło mieć wiele czynników, m.in. skutki pandemii, podczas której wiele osób straciło pracę, czy rosnąca inflacja. W tym roku może być ich jeszcze więcej. Jednak konsument nie może liczyć, że upadłość rozwiąże wszystkie jego problemy związane z zadłużeniem. To niełatwa droga, wiążąca się z utratą majątku.

31.08.2024

Biura podróży muszą informować turystę jasno i zrozumiale. Dlaczego potrzeba do tego aż ustawy?

Prawo cywilne Turystyka

Jasne, zrozumiałe, widoczne, czytelne i niewprowadzające w błąd  - takie mają być informacje i umowy, które biura podróży przekazują turystom. Ustawa o imprezach turystycznych podkreśla ten obowiązek aż siedem razy. I to w jednym rozdziale. Jak musi wyglądać praktyka, skoro coś tak oczywistego jak prosta komunikacja z klientem musi być zagwarantowana ustawą – zastanawia się Katarzyna Armińska-Waszczyk z gdańskiej kancelarii armińska radcowie prawni, która projektuje jasne, proste i czytelne dokumenty prawne.

30.08.2024

Przemysław Walas: Mowa nienawiści wobec grup ludności też powinna być karana

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mowa nienawiści i przestępstwa motywowane nienawiścią dotyczą zarówno konkretnych osób, jak i całych grup należących do społeczności LGBT+. Dobrze, że projektowane zmiany w prawie karnym będą pozwalały na karanie za to, ale zabiegamy jeszcze o poprawkę umożliwiającą karanie także za ataki na grupy ludności – mówi Przemysław Walas, kierownik rzecznictwa w Kampanii Przeciw Homofobii.

30.08.2024

Ostatni dzwonek na odszkodowanie planistyczne lub wykup nieruchomości

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Ład Przestrzenny

Z końcem 2024 r. przedawnią się roszczenia mające podstawę w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, które zostały uchwalone 31 grudnia 2014 r. lub w latach 2015-2018. Obecnie przedawniają się już roszczenia z planów, które weszły w życie na początku 2014 r. Tak więc ten rok to ostatni dzwonek na odszkodowanie planistyczne lub wykup nieruchomości.

29.08.2024

Wynagrodzenie zleceniobiorcy jak pracownika - płacone do 10-go dnia miesiąca

Prawo cywilne Prawo pracy Rynek pracy

Prawnicy nie mają wątpliwości - to najważniejsza propozycja w projekcie ustawy o wynagrodzeniu minimalnym za pracę. MRPiPS chce, by w przypadku umów zlecenia lub o świadczenie usług, zawartych na czas dłuższy niż miesiąc, wypłata wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej była dokonywana co najmniej raz w miesiącu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Zdaniem prawników, to ekspansja prawa pracy na zatrudnienie cywilnoprawne.

28.08.2024