Prawo.pl
Niewiele czasu zostało, aby zapisać się na drugą edycję Global Legal Hackathon. W weekend 22-24 lutego w ponad 40 miastach na całym świecie prawnicy i informatycy spotkają się, by stworzyć nowoczesne rozwiązanie dla branży prawniczej. Na finalistów czeka Nowy Jork.
Jolanta Ojczyk
22.01.2019
Nowe technologie
Problem przemocy domowej w Polsce ma charakter systemowy - stwierdza Helsińska Fundacja Praw Człowieka w opinii przyjaciela sądu skierowanej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Trybunał ma ocenić, czy polskie organy dostatecznie chroniły ofiarę przemocy.
Krzysztof Sobczak
22.01.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Francuski odpowiednik Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na Google 50 mln euro kary za utrudnianie dostępu do informacji o zasadach przetwarzania danych. Zarzucił, że użytkownicy nie są w stanie łatwo sprawdzić, jakie dane są przetwarzane i przez jaki czas
Jolanta Ojczyk
22.01.2019
RODO
Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych zaapelowało do wszystkich samorządów prawniczych, przedstawicieli środowiska naukowego, nauczycieli świeckich i duchownych o wspólne działania edukacyjne celem propagowania tolerancji i poszanowania praw człowieka.
Patrycja Rojek-Socha
22.01.2019
Wymiar sprawiedliwości
Dłużnik odpowiadający rzeczowo, który mimo wezwania nie płaci długu zabezpieczonego hipoteką, popada w opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.01.2019
Prawo cywilne
Kodeks postępowania karnego powinien dawać możliwość ubiegania się o odszkodowania za niesłuszne przedstawienie zarzutów czy oskarżenie - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który wystąpił do ministra sprawiedliwości o rozważenie zmian w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
22.01.2019
Prawo karne
Nie da się doprecyzować prawa w tym zakresie, który nazywamy językiem nienawiści. Wiąże się to z dużą liczbą pojęć nieostrych, które mogą być w różny sposób interpretowane - uważa prezydent Andrzej Duda.
Krzysztof Sobczak
21.01.2019
Prawo karne
Rada Ministrów zaplanowała na wtorek przyjęcie projektu ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, które zwane jest emeryturą dla matek lub programem mama 4 plus. Chodzi o wyrównanie do najniższej emerytury dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci, a nie wypracowały wymaganego stażu pracy.
Agnieszka Matłacz
21.01.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Ograniczyć liczbę czynów zagrożonych karą aresztu, ale nie wprowadzać kategorii znikomej szkodliwości społecznej czynu jako negatywnej przesłanki odpowiedzialności za wykroczenie - takie m.in. postulaty zgłosili uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
Michał Hara
21.01.2019
Prawo karne
Sądy penitencjarne powinny w przypadku skazanych, u których ujawni się choroba psychiczna, orzekać przerwę w odbywaniu kary i kierować na leczenie do szpitala psychiatrycznego. Uniemożliwia to jednak luka prawna, nie ma wskazanych placówek, do których takie osoby mogłyby trafić - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich
Patrycja Rojek-Socha
21.01.2019
Wymiar sprawiedliwości
Agencja Ochrony "Tajfun" nie prowadziła dokumentacji wymaganej przepisami ustawy o ochronie osób i mienia, m.in. w zakresie wykazu pracowników ochrony, rejestru zawartych umów oraz ksiąg ich realizacji. Nie wystawiała też legitymacji zatrudnionym pracownikom ochrony. Dlatego straci koncesję.
Jolanta Ojczyk
21.01.2019
Prawo gospodarcze
Deutsche Bank Polska stosuje niedozwolone klauzule we wzorcach umów kredytów denominowanych we franku szwajcarskim lub euro, m.in. nieprecyzyjnie określa wysokość kursów walut obcych i możliwości ich zmiany
Krzysztof Sobczak
21.01.2019
Rynek i konsument Finanse
Z uwagi na rolę diagnosty przy zapewnieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego wymaga się od niego nadzwyczajnej staranności. Stąd niezależnie od wagi uchybienia oraz jego przyczyny, nieprawidłowe przeprowadzenie badania albo wydanie zaświadczenia niezgodnie ze stanem faktycznym lub przepisami zawsze skutkuje odebraniem mu uprawnień - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Marek Sondej
21.01.2019
Prawo gospodarcze
Następca prawny banku wniósł przeciwko pozwanemu pozew o zapłatę na podstawie weksla. Weksel wypełniono kilka miesięcy po upływie 3-letniego okresu przedawnienia roszczenia, które było podstawą wystawienia weksla. Roszczenie powoda było więc niezasadne - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Aleksandra Partyk
21.01.2019
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Od początku roku prezesi sądów rejonowych mają sprawdzać nie tylko szybkość i sprawność komorników ale też ... m.in. ich kulturę pracy. Jeśli do tego się nie przyłożą mogą stracić stanowisko. Celem jest zapobieganie nieprawidłowościom przy komorniczych egzekucjach. Według komorników przepisy są zbyt restrykcyjne i mogą skutecznie zniechęcać kandydatów do tego zawodu.
Patrycja Rojek-Socha
21.01.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wniosek o objęcie dziecka indywidualnym nauczaniem może być złożony przez jednego z rodziców, ale drugiego należy jednocześnie o tym fakcie zawiadomić. Jeżeli sprzeciwi się wydaniu orzeczenia, organ powinien zawiesić postępowanie do czasu, gdy sąd rodzinny podejmie za rodziców decyzję. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Marek Sondej
21.01.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Z kodeksu postępowania cywilnego zniknie przepis pozwalający wydać nakaz zapłaty na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych. Sprawy będące w toku zostaną umorzone. Część sądów stosowało go, mimo że od ponad pięciu lat prawo bankowe nie uznaje ksiąg jako dowodu w postępowaniu cywilnym.
Jolanta Ojczyk
21.01.2019
Prawo cywilne Finanse

Nie unikniemy brexitu - otwarta jest kwestia czasu i kosztów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
W obliczu obecnego kryzysu politycznego nie sposób przewidzieć, kiedy i w jaki sposób Brytyjczycy opuszczą struktury unijne. Najbardziej prawdopodobnym wydaje się scenariusz zakładający wydłużenie okresu negocjacyjnego - uważa dr Elżbieta Sadowska-Wieciech z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Elżbieta Sadowska
19.01.2019
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
W Polsce w ostatnich latach nasila się w sposób nieznany w innych krajach zjawisko patostreamingu, polegające na pokazywaniu przemocy i wulgarnych treści, niekiedy będących łamaniem prawa, po to, by oglądający to przez internet widzowie płacili nadawcy.
Krzysztof Sobczak
19.01.2019
Prawo karne Nowe technologie
Nie narusza dóbr osobistych osoby bliskiej zmarłej informacja prasowa, która odwołując się do tradycji epitafiów, zawiera jednocześnie krytykę postawy ideologicznej zmarłej osoby - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Ale dodał, że jej prawidłowe odczytanie wymaga jednak znajomości nie tylko kodu kulturowego, ale też kontekstu w jakim została użyta.
Marek Sondej
19.01.2019
Prawo cywilne
Z roku na rok zwiększa się liczba skazań za znęcanie się nad zwierzętami. Problem w tym, że gros wyroków to nadal kary grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia w zawieszeniu. Coraz częściej składane są zawiadomienia w takich sprawach, jednak musi się zmienić podejście sędziów i prokuratorów. Eksperci wskazują, że minister rolnictwa nie powinien zajmować się ochroną zwierząt.
Patrycja Rojek-Socha
19.01.2019
Wymiar sprawiedliwości
Uczniowie wielu szkół, m.in. warszawskich i wrocławskich, dowiedzą się, czym jest mowa nienawiści i jak sobie radzić z tym problemem. Pomysł samorządów nie podoba się części rodziców, których w obronę wzięło Ordo Iuris. Według instytutu to niedopuszczalna indoktrynacja.
Monika Sewastianowicz
19.01.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Pokonany został kolejny etap na drodze do zakazu m.in. plastikowych talerzy, słomek czy patyczków higienicznych. W piątek ambasadorowie krajów UE zatwierdzili porozumienie PE i państw unijnych w sprawie nowych przepisów, które mają ograniczyć ilość plastikowych śmieci trafiających do mórz.
Krzysztof Sobczak
18.01.2019
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z dnia 10 stycznia 2019 r. uznał, że ograniczenie praw rodzicielskich oraz odebranie dzieci rodzicom i przekazanie ich pod pieczę publiczną ze względu na odmowę posłania dzieci do szkoły nie stanowiło naruszenia prawa do poszanowania życia rodzinnego rodziców.
Katarzyna Warecka
18.01.2019
Zarządzanie oświatą
Resort pracuje nad możliwością wprowadzenia, orzekanego przez sąd, obligatoryjnego badania i leczenia osób, u których istnieje podwyższone ryzyko popełnienia przestępstwa po wyjściu na wolność. Miałoby to dotyczyć osób u których w trakcie wykonywanej kary rozpoznano chorobę psychiczną, zaburzenia osobowości, lub uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub innych substancji, a także upośledzenie umysłowe.
Patrycja Rojek-Socha
18.01.2019
Prawo karne Opieka zdrowotna

Brak dofinansowania wśród powodów wykluczenia transportowego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Publiczny transport zbiorowy jest zadaniem własnym samorządów. Pieniędzy na to jednak brakuje, zwłaszcza tam, gdzie ludzi jest mało i prywatnym przewoźnikom nie opłaca się działać. A tymczasem dostępność transportowa wpływa na rozwój gospodarczy i poziom życia mieszkańców.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.01.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Obie sprawy są tożsame. Sądy warunkowo przedterminowo zwolniły dwóch skazanych, ale w okresie próby popełnili oni nowe przestępstwa. Mimo wyroków w zawieszeniu musieli wrócić do więzienia, nakazywały to obowiązujące przepisy. Zmienione je po 2015 r. ale nowe nie odnoszą się do starych spraw - dlatego RPO zdecydował się skierować skargi nadzwyczajne.
Patrycja Rojek-Socha
17.01.2019
Wymiar sprawiedliwości
Przepisy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej zawierające pojęcia "ukraińscy nacjonaliści" i "Małopolska Wschodnia" są niezgodne z konstytucją - stwierdził w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Natomiast TK umorzył skargę ws. nowelizacji ustawy o IPN w części dotyczącej karania za sformułowania typu "polskie obozy śmierci".
Krzysztof Sobczak
17.01.2019
Prawo karne
Należy zwrócić szczególną uwagę na sytuację przekraczania granic wolności słowa i łamanie dobrych obyczajów w mediach - podkreślał prezydent Andrzej Duda podczas środowego spotkania z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Krzysztof Sobczak
17.01.2019
Administracja publiczna
Ubezwłasnowolnienie całkowite jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami godności i wolności człowieka oraz poszanowania życia prywatnego i rodzinnego - stwierdził rzecznik praw obywatelskich w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego, który bada skargę osoby ubezwłasnowolnionej.
Krzysztof Sobczak
17.01.2019
Prawo rodzinne