united kingdom
ukraine
Prawo.pl
Czy pracodawca ma obowiązek określenia w regulaminie pracy kwestii zakładania bielizny przez zatrudnionych? A skoro kodeks pracy przewiduje zakaz molestowania seksualnego w miejscu pracy, to czy przychodzenie do firmy np. bez stanika, może zostać potraktowane jako takie zachowanie? Prawnicy wskazują, że firma ma prawo wymagać schludnego stroju, który nie wprawia nikogo w zakłopotanie.
Grażyna J. Leśniak
04.09.2024
Prawo pracy
Apele o dokonywanie wpłat na rzecz partii są dozwolone, niemniej mogą podlegać ocenie prawnej. Istotna jest ocena treści komunikacji używanej do nawoływania czy zachęcania do wpłaty - czy nie wprowadza ona potencjalnego wpłacającego w błąd. W przeciwnym razie i o ile zostaną spełnione pozostałe przesłanki odpowiedzialności, może dojść do przestępstwa oszustwa - pisze Rafał Rozwadowski, adwokat.
Rafał Rozwadowski
04.09.2024
Wybory

Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Prawo karne Administracja publiczna Prawo AI Prawo europejskie
Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.
Grażyna J. Leśniak
03.09.2024
Prawo karne Administracja publiczna Prawo AI Prawo europejskie
We wtorek Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wypłaty świadczenia mieszkaniowego oraz kosztów utrzymania miejsca zakwaterowania. Określi ono wysokość stawki podstawowej i współczynnik świadczenia mieszkaniowego dla każdego garnizonu.
Krzysztof Koślicki
03.09.2024
Wojsko

Rząd uelastycznia organizację pracy w urzędach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy
Koniec ze sztywnym ustalaniem jednakowych godzin pracy dla wszystkich urzędów. Kierownicy urzędu zyskają większą swobodę w tym zakresie. Będą musieli tak ustalić pracownikom rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach, aby praca w urzędzie była wykonywana od poniedziałku do piątku, nieprzerwanie przez 8 godzin w każdym z tych dni. Najwcześniejszą porą rozpoczynania pracy urzędu będzie mogła być godz. 7:00, a najpóźniejszą godz. 10:00. Godziny pracy urzędu będą mogły być różne, w różne dni.
Grażyna J. Leśniak
03.09.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Wakacje na L4. Planowane zmiany przepisów nie ukrócą patologii

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Wakacje, remonty, prace zarobkowe – nadużycia na L4 to problem, który coraz mocniej dotyka pracodawców. Aż 37 proc. kontroli przeprowadzonych latem 2024 roku wykazało nieprawidłowości – ujawnia Conperio. Średni wskaźnik absencji w kontrolowanych przedsiębiorstwach w lipcu osiągnął 8,44 proc. To skok o niemal 2 punkty procentowe w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego lata. Skala nadużyć jest alarmująca, a problem narasta.
Grażyna J. Leśniak
03.09.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Dobra zabawa dla jednych, a hałas nie do zniesienia dla innych. Każda impreza masowa może powodować uciążliwości dla mieszkańców, a problem ochrony przed hałasem od wielu lat pozostaje nierozwiązany. Wszystko przez spór kompetencyjny pomiędzy ministrem środowiska i ministrem spraw wewnętrznych i administracji odnośnie tego, w ramach jakiego aktu prawnego powinny zostać umieszczone przyszłe regulacje i – w konsekwencji – który z ministrów powinien być inicjatorem procesu legislacyjnego.
Agnieszka Matłacz
03.09.2024
Prawo cywilne

Na treść planu ogólnego można mieć wpływ

Samorząd terytorialny Budownictwo
Przepisy nie przewidują mechanizmów, które w sposób wiążący mogłyby wpłynąć na władze gmin w kwestii uwzględnienia wniosków czy uwag do planu ogólnego. Ich nieuwzględnienie nie otwiera ścieżki odwoławczej. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę znaczenie planów ogólnych, nie powinno się rezygnować z wykorzystania dostępnych mechanizmów, które mogą doprowadzić do uchwalenia planu ogólnego z korzystniejszymi postanowieniami - pisze Krzysztof Mielech, radca prawny.
Krzysztof Mielech
03.09.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Przewiduje on rewolucyjną zmianę zasad obliczania wynagrodzenia minimalnego, do którego odnosić się będzie jedynie wynagrodzenie zasadnicze. Z założeń wynika, że nowe przepisy mogą wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.
Marek Rotkiewicz
03.09.2024
Domowe finanse Prawo pracy

Sprawozdanie wyborcze PiS to sprawa Wąsik i Kamiński bis

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Wybory
PKW odrzuciła sprawozdanie wyborcze PiS i prawdopodobnie zrobi tak samo ze sprawozdaniem finansowym partii. Partia zaskarży uchwałę do Sądu Najwyższego. Z zapowiedzi rządzących wynika, że w przypadku korzystnego dla PiS wyroku, nie uznają go, bo Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN nie jest uznawana jako sąd. Jak rozwiązać ten problem i czym może zakończyć się ten spór?
Robert Horbaczewski Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
03.09.2024
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Wybory
Zmiany klimatyczne i towarzysząca im zielona transformacja będą wpływać na rynek pracy, choć nie musi to oznaczać spadku zatrudnienia. Warunkiem jest dobre przygotowanie państwa, firm i pracowników - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Ochrony Pracy.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2024
Środowisko Prawo pracy Rynek pracy ESG
Pracownicy, którzy nie wykorzystali urlopu z poprzedniego roku, mają czas na jego odbiór tylko do 30 września. Przepisy prawa pracy są w tej kwestii jednoznaczne. Pracodawca, który nie zapewni pracownikowi możliwości skorzystania z zaległego urlopu, naraża się na konsekwencje prawne. Pracownik, który nie zdążył wykorzystać urlopu w ustawowym terminie, ma prawo dochodzić swoich roszczeń przez kolejne trzy lata.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2024
Prawo pracy

Self-correction w ramach organizacji – czyli po co w firmie sygnaliści?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy Sygnaliści
Obserwując to, co w ostatnich dniach, tygodniach i miesiącach dzieje się w przestrzeni publicznej, jeśli chodzi o wdrażanie w Polsce prawa ochrony sygnalistów, stopień napięcia emocjonalnego można chyba porównać wyłącznie z kampanią prezydencją w Stanach Zjednoczonych. Tego, o czym się jednak nie mówi w kontekście ochrony sygnalistów, to końcowy efekt prowadzonych przez pracodawców działań następczych w sprawie zgłoszeń. – pisze dr Karol Kulig.
Karol Kulig
02.09.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy Sygnaliści
Resort zdrowia zakończył konsultacje w sprawie projektu przewidującego, że e-papierosów ani pojemników zapasowych (bez względu na to, czy zawierają nikotynę, czy nie) nie będzie można sprzedawać małoletnim. Eksperci postulują jednak szersze zmiany, które rzeczywiście mogłyby wpłynąć na niższą konsumpcję wyrobów tytoniowych wśród młodych ludzi. Podkreślają też, że podstawą są nie tyle przepisy, co ich rzetelne przestrzeganie przez sklepy.
Inga Stawicka
02.09.2024
Rynek i konsument Opieka zdrowotna
Urząd Miasta w Lesznie od 1 lipca testuje siedmiogodzinny dzień pracy. To program pilotażowy, który będzie trwał do końca września i dopiero wtedy prezydent miasta zdecyduje, czy praca w tym trybie będzie kontynuowana. Czy w ślad za Lesznem pójdą inne samorządy? Jeżeli tak, to raczej duże miasta. Burmistrzowie już dziś mówią, że w pierwszej kolejności potrzebują zmian w kodeksie pracy i większej elastyczności czasu pracy. Pracodawcy liczą koszty, a prawnicy zastanawiają się, czy nie lepiej zmienić wymiar czasu pracy z dobowego na tygodniowy.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2024
Prawo pracy
Wynagrodzenie powstałe z droit de suite należy się wówczas, gdy następuje zawodowa odsprzedaż oryginalnych egzemplarzy utworu. Roszczenie o jego zapłatę powstaje w chwili odsprzedaży dzieła. Wierzytelność jest zbywalna na zasadach ogólnych, wchodzi do spadku, może też być przedmiotem zapisu windykacyjnego i zwykłego - przypomniały sądy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.09.2024
Prawo rodzinne Prawo europejskie
Na rynku są podmioty, które chętnie skupują wierzytelności z kredytów frankowych. Konsumenci, którzy nie chcą procesować się z bankami, mogą wpaść w pułapkę. Cesja wierzytelności może dotyczyć zwrotu wszystkich wpłaconych rat, ale bank i tak będzie mógł zażądać od kredytobiorcy zwrotu udostępnionego kapitału. Frankowicze powinni też uważać na propozycje pokrycia kosztów procesu w zamian za udział w zysku osiągniętym po unieważnieniu umowy.
Regina Skibińska
02.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
Kwestia odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków, które podatnik poniesie na docieplenie stropu nad najwyższą kondygnacją w domu - którego jest i będzie nadal właścicielem - w świetle najnowszego orzecznictwa wymaga dokładnego ustalania zakresu wykonanych prac. Nie wszystkie bowiem wydatki dają prawo do skorzystania z rozliczenia ulgi.
Marcin Szymankiewicz
31.08.2024
PIT Doradca podatkowy Nieruchomości
Jeszcze w tym roku mają wejść w życie przepisy, na podstawie których nie będzie potrzebne skierowanie na wizytę u psychologa „na NFZ”. To bardzo dobry, ale dopiero pierwszy krok, który może mieć wpływ na udrożnienie systemu wsparcia psychologicznego, na które jest coraz większe zapotrzebowanie. Jednak na wizytę czeka się bardzo długo. Aby globalnie udrożnić system takiego wsparcia, zmiany muszą być głębsze.
Beata Dązbłaż
31.08.2024
Pacjent Opieka zdrowotna

Coraz więcej osób ogłasza upadłość konsumencką

Prawo cywilne Rynek i konsument Upadłość konsumencka
W 2023 r. ogłoszono aż 21 tys. upadłości konsumenckich. Wpływ na to mogło mieć wiele czynników, m.in. skutki pandemii, podczas której wiele osób straciło pracę, czy rosnąca inflacja. W tym roku może być ich jeszcze więcej. Jednak konsument nie może liczyć, że upadłość rozwiąże wszystkie jego problemy związane z zadłużeniem. To niełatwa droga, wiążąca się z utratą majątku.
Regina Skibińska
31.08.2024
Prawo cywilne Rynek i konsument Upadłość konsumencka
ZUS uchylił prawo do świadczenia „Dobry Start”, ponieważ uznał, że zostało pobrane przez nieuprawnioną osobę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zwrócił uwagę, że organ całkowicie pominął cel programu, jakim jest zapewnienie pomocy w edukacji dzieci poprzez wsparcie rodzin w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Tym samym w sytuacji ustalenia, że środki zostały przeznaczone na potrzeby dziecka, nie można stwierdzić, że zostały nienależnie pobrane.
Dorian Lesner
31.08.2024
Domowe finanse Szkoła i uczeń

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

Domowe finanse Emerytury i renty
O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.
Grażyna J. Leśniak
31.08.2024
Domowe finanse Emerytury i renty
Prawo budowlane nie precyzuje, kto odpowiada za skrzynkę gazową, a orzecznictwo sądów administracyjnych nie jest jednoznaczne. Część sądów uważa, że odpowiedzialny jest właściciel domu, a część, że gazownia. Pomóc w ustaleniu tej odpowiedzialności może definicja obiektu budowlanego.
Katarzyna Niemiec
31.08.2024
Budownictwo

Ulga rehabilitacyjna na remont - duże możliwości i... problemy

Domowe finanse PIT Nieruchomości Niepełnosprawność
Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności odliczy wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania stosownie do własnych potrzeb. W praktyce powstaje jednak szereg problemów, ponieważ przepisy nie określają katalogu takich wydatków i muszą one być w każdym przypadku określone indywidualnie. Skarbówka zgadza się w interpretacjach, że ulga przysługuje na m.in. wymianę łazienki, kuchni, okien, ogrzewania czy montaż klimatyzacji. Jednak zdarza się, że urzędy ograniczają prawo do preferencji.
Monika Pogroszewska
31.08.2024
Domowe finanse PIT Nieruchomości Niepełnosprawność
Mija sześć lat od uchwalenia ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, najwyższa więc pora na aktualizację przepisów determinujących bezpieczeństwo naszej cyberprzestrzeni. Obecne warunki geopolityczne, niesłychana skala zagrożeń cyfrowych i stale rosnąca liczba incydentów wymagają niezwłocznej, ale i precyzyjnej, reakcji ustawodawczej. Projekt nowelizacji ustawy o KSC jest ambitny i budzi duże nadzieje na umocnienie cyberprzestrzeni i bezpieczny wzrost gospodarki cyfrowej - uważa Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.
Michał Kanownik
31.08.2024
Prawo AI RODO
PKW odrzuciła sprawozdanie wyborcze PiS. To oznacza, że komitet wyborczy PiS musi wpłacić do Skarbu Państwa ponad 3,6 mln zł, bo na taką kwotę organ wyliczył wartość nielegalnych świadczeń niepieniężnych. Kolejną konsekwencją będzie obniżenie dotacji podmiotowej. Za miesiąc PKW odrzuci prawdopodobnie także sprawozdanie finansowe partii. Znamy uzasadnienie uchwały PKW.
Robert Horbaczewski
31.08.2024
Administracja publiczna Wybory
Nawet w przypadku bliźniąt sąd może ustalić różną wysokość alimentów. Do każdego dziecka podejdzie bowiem indywidualnie, analizując jego potrzeby oraz możliwości finansowe zobowiązanego. Wyższe alimenty uzasadniać może np. choroba, konieczność przyjmowania na stałe określonych leków czy specjalistyczna dieta. W przypadku starszych dzieci wpływ na to mogą mieć zainteresowania, pasje, czy ścieżka edukacji.
Aleksandra Partyk
31.08.2024
Prawo rodzinne
Prognozowane wydatki na Fundusz Kościelny w 2025 r. wyniosą 275 mln 710 tys. zł - wynika z projektu ustawy budżetowej na 2025 r., opublikowanego na stronie resortu finansów. W budżecie państwa na 2024 r. na Fundusz Kościelny było 257 mln zł. Premier Donald Tusk powiedział 16 sierpnia, że na wrześniowym posiedzeniu rząd przedstawione zostaną rozwiązania w sprawie Funduszu Kościelnego.
mp/PAP
30.08.2024
Finanse publiczne Finanse
- Łącznie od uruchomienia pierwszego punktu na lotnisku Chopina do 29 sierpnia 2024 r., we wszystkich punktach wydano 23,2 tys. paszportów tymczasowych - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort podkreśla, że usługa szybkiego paszportu tymczasowego na lotniskach jest potrzebna i cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem wśród podróżnych.
Inga Stawicka PAP
30.08.2024
Administracja publiczna
Jasne, zrozumiałe, widoczne, czytelne i niewprowadzające w błąd  - takie mają być informacje i umowy, które biura podróży przekazują turystom. Ustawa o imprezach turystycznych podkreśla ten obowiązek aż siedem razy. I to w jednym rozdziale. Jak musi wyglądać praktyka, skoro coś tak oczywistego jak prosta komunikacja z klientem musi być zagwarantowana ustawą – zastanawia się Katarzyna Armińska-Waszczyk z gdańskiej kancelarii armińska radcowie prawni, która projektuje jasne, proste i czytelne dokumenty prawne.
Katarzyna Armińska-Waszczyk
30.08.2024
Prawo cywilne