W kwietniu br. punkt paszportowy MSWiA na warszawskim lotnisku obchodził pierwszą rocznicę działalności. W tym roku, w lipcu, uruchomiono trzy kolejne punkty: w Krakowie, Gdańsku i Katowicach.
Jak informuje MSWiA, w lipcu br. wydano łącznie 2 580 paszportów tymczasowych, w tym:
- 1497 – w punkcie na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie;
- 448 – w punkcie na Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice;
- 362 – w punkcie w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy;
- 273 – w punkcie na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach.
Od 1 sierpnia do 29 sierpnia br. wydano łącznie 2 496 paszportów tymczasowych na lotniskach, w tym:
- 1208 w Warszawie;
- 282 w Krakowie;
- 411 w Gdańsku;
- 595 w Katowicach.
Łącznie od uruchomienia pierwszego punktu na lotnisku Chopina do 29 sierpnia 2024 r., we wszystkich punktach wydano 23,2 tys. paszportów tymczasowych.
Lipiec rekordowy
Jak podkreśla resort, usługa szybkiego paszportu tymczasowego na lotniskach jest potrzebna i cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem wśród podróżnych. Rekordowym dniem był 12 stycznia 2024 r. w Warszawie, gdy wydano aż 131 paszportów tymczasowych. W Krakowie 12 lipca br. wydano 46 dokumentów. W Gdańsku był to 9 sierpnia br. z 30 paszportami, a w Katowicach - 16 sierpnia br. z 51 dokumentami paszportowymi. Obecnie rekordowym miesiącem, dzięki działaniu 4 punktów jednocześnie, jest lipiec br. z łączną liczbą 2 580 wydanych paszportów tymczasowych. Wcześniej był to lipiec 2023 r. z 1894 wydanymi dokumentami.
Średnio w Warszawie wydawanych w 2023 r. było 61 paszportów tymczasowych dziennie. Obecnie ta liczba wynosi 60. W Krakowie średnia wynosi dotąd 17 dokumentów dziennie, w Gdańsku 20 dziennie, a w Katowicach 27 paszportów na dzień. Najczęściej wybieranymi kierunkami przez podróżnych z nowymi paszportami tymczasowymi były: Turcja, Egipt, Tunezja, Wielka Brytania, Grecja, Norwegia i Cypr.
Paszport tymczasowy – ważne informacje
Uzyskanie paszportu tymczasowego w punktach paszportowych na lotniskach w Warszawie, w Krakowie, Gdańsku i Katowicach jest możliwe, gdy:
- utracono/zapomniano paszportu/dowodu osobistego, albo został on skradziony;
- posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
- pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.
Punkty w Krakowie, Gdańsku i Katowicach funkcjonują od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 do 15.30. Natomiast punkt w Warszawie jest czynny od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00.
Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu. Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 r. Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu. Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą. (is/PAP)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.