Prawo.pl
Procedura wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego powinna gwarantować, że będą to osoby charakteryzujące się najwyższą wiedzą prawniczą, doświadczeniem zawodowym, będącym fundamentem należytego wykonywania obowiązków sędziego, spełniające wymóg apolityczności. Sam proces musi zaś być w pełni transparentny i odbywać się z możliwością dokonania realnego wyboru spośród kilku kandydatów na jedno stanowisko sędziowskie - pisze do marszałka Sejmu Przemysław Rosati, prezes NRA. Dodaje, że wymaga to zmian w regulaminie Sejmu.
Patrycja Rojek-Socha
02.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
MS intensywnie pracuje nad tabelami alimentacyjnymi. Prawnicy podkreślają jednak, że to nie wystarczy, bo problemem są ci rodzice, którzy, mimo wyroku sądu, nie płacą alimentów. Wśród wad systemu wymieniają m.in. brak mechanizmów pozwalających na sprawdzenie rzeczywistych dochodów i skuteczne zniechęcenie pracodawców do płacenia wynagrodzenia "pod stołem". Komornicy uważają, że rozwiązaniem mogłyby być zwolnienia podatkowe za "oficjalne" zatrudnianie takiego dłużnika.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
02.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Kandydaci na asystenta sędziego nie będą już musieli dołączać do zgłoszenia w konkursie na to stanowisko własnoręcznie sporządzonego życiorysu - projekt rozporządzania jest już w opiniowaniu a Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia to tym, że powinno być możliwe przygotowanie życiorysu w dowolnej formie. Przy okazji pojawił się postulat, by w czasie konkursu sprawdzać komputerowe umiejętności przyszłych asystentów.
Patrycja Rojek-Socha
02.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Kilkanaście zespołów w ramach Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego zajmie się wypracowaniem punktowych zmian zarówno w zakresie prawa materialnego, jak i procesowego. Projekty mają być gotowe do końca tego roku, a wśród tematów do uregulowania jest m.in. kwestia kary łącznej, umorzenia absorpcyjnego, szerszego stosowania dozoru elektronicznego, zniewagi i zniesławienia - mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Włodzimierz Wróbel, przewodniczący Komisji.
Patrycja Rojek-Socha
02.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Wolters Kluwer Polska został partnerem Fundacji Sunflowers, której misją jest wspieranie organów powołanych do badania i orzekania o zbrodniach prawa międzynarodowego. Fundacja realizuje projekt Sunflowers, którego celem jest zbieranie, analiza i archiwizacja dowodów zbrodni wojennych w Ukrainie. W jego ramach uruchomiono aplikację do zbierania informacji o dowodach i szkodach poniesionych w związku z wojną.
Patrycja Rojek-Socha
01.07.2024
Ukraina

Od 1 lipca działa 10 nowych delegatur ABW

Prawo karne Administracja publiczna
Od 1 lipca rozpoczęło funkcjonowanie 10 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które zostały zlikwidowane w 2017 roku. To delegatury w: Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i w Zielonej Górze.
Robert Horbaczewski
01.07.2024
Prawo karne Administracja publiczna
"60-lecie Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego - najważniejsze wyzwania na przyszłość” pod takim tytułem odbędzie się w czwartek 4 lipca konferencja organizowana przez Krajową Radę Radców Prawnych oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Patronat nad wydarzeniem objął minister sprawiedliwości we współpracy z Komisją Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego, a wśród tematów są m.in. kwestie usprawnienia cywilnych procesów sądowych.
Patrycja Rojek-Socha
01.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sędziego, który od kilku lat nie wykonuje obowiązków służbowych i był już za opieszałość karany, należy zawiesić w czynnościach służbowych i przekazać jego referat innym sędziom. Dlatego, że stan zaległości obciążających sędziego jest długotrwały, a stosunek do poleceń zmierzających do poprawy sytuacji – lekceważący. Sąd Dyscyplinarny uznał, że w tej sytuacji zachodzi konieczność obniżenia uposażenia o 40 procent.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.07.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Likwidacja ubezwłasnowolnienia ma wiązać się m.in. z wprowadzeniem tzw. pełnomocnictw rejestrowych. Kowalski, na wypadek np. demencji czy Alzheimera, będzie mógł wcześnie ustanowić pełnomocnika do dokonywania czynności prawnych, zarówno w sferze majątkowej, jak i osobistej. Takie pełnomocnictwa mają być sporządzane przez notariuszy, a informacje o nich znajdą się w specjalnej bazie - Rejestrze Pełnomocnictw.
Patrycja Rojek-Socha
01.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Masz czasem wrażenie, że trzeci raz czytasz umowę, regulamin, pismo z sądu albo opinię prawną i nic z tego nie rozumiesz? Czujesz, jakby ktoś mówił do ciebie w obcym języku, a frustracja rośnie z minuty na minutę. Tekst naszpikowany jest słowami, które z niczym się nie kojarzą. Jedno zdanie potrafi się ciągnąć na sześć linijek. Skąd bierze się “prawniczy bełkot” i dlaczego prawnikom trudno jest "pisać dla ludzi"? - analizuje Katarzyna Armińska-Waszczyk z kancelarii armińska radcowie prawni, która tworzy proste dokumenty metodą legal design.
Katarzyna Armińska-Waszczyk
01.07.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pytania prawne i kasacje, które trafiają do Sądu Najwyższego pokazują, że wyrok łączny i łączenie kar, nastręcza sędziom wielu kłopotów. Ustawodawca raczej do tej pory nie pomagał, a częste zmiany przepisów w tym zakresie, spowodowały jeszcze większy chaos. Jak ustaliło Prawo.pl, sprawą zajmie się teraz Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego - na stole znajdzie się także pomysł likwidacji tej instytucji.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
01.07.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał zespół doradców do zbadania działań podejmowanych przez prokuraturę w związku ze śmiercią w 2007 r. b. posłanki SLD, b. minister gospodarki i budownictwa Barbary Blidy - poinformowała rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego prok. Anna Adamiak. Zespół ma zgromadzić dokumentację i wyciągnąć wnioski z postępowań karnych oraz z prac sejmowej Komisji Śledczej.
mp/PAP
29.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Abuzywne klauzule indeksacyjne są od początku, z mocy samego prawa, dotknięte bezskutecznością na korzyść kredytobiorcy. Problem sformułowany w skardze przez bank udzielający kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich został już wyjaśniony – orzekł Sąd Najwyższy i skargę banku oddalił. Tak zresztą, jak i inne skargi banków kwestionujące niekorzystne dla nich wyroki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.06.2024
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Gdy osoba zaginiona przez długi okres czasu nie daje znaku życia, może dojść do zainicjowania procedury uznania jej za zmarłą. Przy czym taki wniosek należy uprawdopodobnić, ważne są też terminy - zgodnie z obowiązującymi przepisami zaginiony może zostać uznany za zmarłego jeżeli upłynęło 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym były sygnały, że żyje. Chyba że ukończył 70 lat.
Aleksandra Partyk
29.06.2024
Prawo cywilne
Kwestia realnej obrony osoby zatrzymanej, wobec której prokurator kieruje wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, to problem systemowy. Jak to wygląda w praktyce? Adwokat dowiaduje się od rodziny, że ktoś został zatrzymany. Zazwyczaj o sprawie nic nie wie. Kluczowe są dla niego dwie kwestie – nawiązanie kontaktu z klientem i pilne zapoznanie się z aktami, zwłaszcza jeśli za chwilę będzie musiał bronić klienta na posiedzeniu aresztowym - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.
Mikołaj Kozak
29.06.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Bankom nie opłaca się unikać rozliczenia z klientem po prawomocnym wyroku

Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Rozliczenie się z bankiem po prawomocnym wyroku ustalającym nieważność umowy kredytu frankowego nie wymaga zazwyczaj interwencji komornika, gdy polubowne załatwienie kwestii rozliczeń jest dla strony przegranej w sądzie korzystniejsze. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy zachodzi konieczność wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Regina Skibińska
29.06.2024
Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Banki Kredyty frankowe
Fundacja Otwarty Dialog skierowała wniosek o udzielenie informacji publicznej do prokuratorów Dariusza Korneluka – Prokuratora Krajowego oraz ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Jest to konsekwencja listu otwartego w sprawie apeli obywateli o audyt. Chodzi o przegląd politycznie motywowanych postępowań prokuratorskich w latach 2015-2023. A także – rehabilitację pokrzywdzonych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.06.2024
Prawnicy
Krajowa Rada Sądownictwa, na zakończonym właśnie posiedzeniu plenarnym, rozpatrzyła 222 z 224 kandydatur absolwentów aplikacji sędziowskiej KSSiP na asesorów sądów powszechnych. Pozostały dwie, ich rozpoznanie zostało odroczone ze względu na potrzebę złożenia dodatkowych wyjaśnień. Rada zapewnia, że szybko zakończy procedurę, a czas jest istotny, bo z początkiem sierpnia przyszli asesorzy stracą prawo do stypendium.
Patrycja Rojek-Socha
28.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sejm zgodził się w piątek na uchylenie immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi, który popełnił wykroczenia drogowe oraz posłowi PiS Michałowi Wosiowi, któremu prokuratura chce postawić zarzuty związane z zakupem przez CBA programu Pegasus. Z kolei poseł Grzegorz Gaża sam zrezygnował z immunitetu.
Robert Horbaczewski PAP
28.06.2024
Prawo karne
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że w piątek do Sądu Najwyższego trafią wnioski o uchylenie immunitetu czterem sędziom zamieszanym w tzw. aferę hejterską: Łukaszowi Piebiakowi, Jakubowi Iwańcowi, Arkadiuszowi Cichockiemu oraz Przemysławowi Radzikowi. Sprawą zajmuje się powołany przez ministra zespół śledczy prokuratorów we Wrocławiu.
Agnieszka Matłacz
28.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Listonosze awizują przesyłki sądowe, mimo iż są informowani, że adresat nie mieszka już albo nigdy nie mieszkał w tym miejscu. W sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, proponując, by listonosz w takiej sytuacji zwracał przesyłkę z wyraźną adnotacją, że adresat nie mieszka pod podanym adresem. Poczta Polska odpowiada, że aktualizacja adresu jest obowiązkiem strony postępowania, a obowiązkiem listonosza - doręczenie listu pod wskazany adres.
Agnieszka Matłacz
28.06.2024
Prawo karne Prawo cywilne
Trybunał Konstytucyjny, orzekając niekonstytucyjność noweli o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, z powodu niedopuszczenia do głosowania - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, otworzył Puszkę Pandory. Rozstrzygnięcie zapadło tym razem w składzie bez dublerów i choć prawnicy stoją na stanowisku, że jest wadliwe, bo np. skład wyznaczała prezes Trybunału, która prezesem już być nie powinna, może mieć wpływ na inne zakwestionowane przez prezydenta ustawy. A na pewno - jak dodają - pogłębia chaos prawny.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
28.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do pomysłu poprzedników, by zastawy rejestrowe uznawane były po upływie 20 lat za wykreślone z mocy prawa. Orzecznicy będą jednak musieli przejrzeć wszystkie akta rejestrowe i sprawdzić czy strony nie postanowiły o utrzymaniu zastawu na kolejne maksymalnie 10 lat. Jeśli takiej zmiany nie będzie, zostanie wydane zarządzenie o adnotacji w systemie teleinformatycznym, że zastaw wygasł i uznaje się go za wykreślony z mocy prawa.
Patrycja Rojek-Socha
28.06.2024
Wymiar sprawiedliwości

Wybór sędziego TSUE blokowany przez ustawę kompetencyjną

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Ustawa o współpracy władz w sprawie przewodnictwa Polski w Radzie UE, a konkretnie kwestia konieczności uzyskania zgody prezydenta na rządowego kandydata na stanowisko sędziego TSUE, ma być przyczyną nieogłaszania konkursu na to stanowisko. Tak wynika z wypowiedzi ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Prawnicy podkreślają jednak, że brak polskiego sędziego w Trybunale uderza w interesy Polski, więc z konkursem nie ma na co czekać. W ich ocenie ewentualna odmowa obciąży Andrzeja Dudę.
Krzysztof Sobczak
28.06.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego sędziemu w stanie spoczynku Jackowi Gudowskiemu. Uzasadniono to twórczym i oryginalnym wkładem do nauki prawa i postępowania cywilnego, a także kształtowaniem orzecznictwa sądowego, zwłaszcza Sądu Najwyższego oraz budowaniem autorytetu SN i zaufania do wymiaru sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
27.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Regułą jest, że w sprawach cywilnych i administracyjnych strona może działać przez pełnomocnika. Nie zawsze jednak ustanowienie pełnomocnika możliwe jest przez internet. Niekiedy prostszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jest skorzystanie z dokumentu podpisanego elektronicznie.
Konrad Dyda
27.06.2024
Prawo gospodarcze
Banki i frankowicze będą mogli zawierać ugody w oparciu o wzór, nad którym prace właśnie się rozpoczynają. Czy to dobry pomysł? Zdania na ten temat są mocno podzielone. Wzór się przyda, ale czy cokolwiek zmieni? Jedni widzą w tym świetne rozwiązanie, bo dziś każdy bank stosuje swoje wzory, co utrudnia wytropienie klauzul abuzywnych. Inni uważają, że ugody są dobre jedynie dla banków. 
Renata Krupa-Dąbrowska
27.06.2024
Banki Kredyty frankowe
Sprawa dotycząca emerytury rozpoznana została w terminie 18 miesięcy od wpływu akt sprawy do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Ale tego czasu nie można uznać za okres znacząco wydłużony. Zwłaszcza że akta zostały przekazane Ministerstwu Sprawiedliwości celem przygotowania stanowiska do postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.06.2024
Wymiar sprawiedliwości
Eksperci generalnie pozytywnie oceniają kierunek zmian dotyczący wprowadzenia instytucji pełnomocnictwa medycznego, które ma być zabezpieczeniem na wypadek utraty zdolności wyrażania woli, np. na skutek choroby czy w sytuacjach, w których szczególnie liczy się czas. Podstawową zaletą rozwiązania jest to, że sam pacjent wybierze osobę, która podejmie za niego decyzję. Prawnicy wskazują jednak, że procedurę warto jak najbardziej odformalizować.
Inga Stawicka
27.06.2024
Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna
5 czerwca br. weszły w życie nowe rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zasad ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata albo radcę prawnego ustanowionego z urzędu. Chodzi tu o wysokości opłat dla adwokatów i radców prawnych za tzw. urzędówki. Największa zmiana to możliwość podwyższenia przez sąd podstawowej stawki maksymalnie do 600 proc. - pisze Elżbieta Jóźwiak radca prawny z kancelarii BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Elżbieta Jóźwiak
27.06.2024
Prawnicy