Przykładowo, wśród tego rodzaju politycznych, prowadzonych w złej wierze śledztw, można uwzględnić postępowania w sprawie i przeciwko: liderkom Ogólnopolskiego Strajku Kobiet: Martę Lempart, Klementynę Suchanow i Agnieszkę Czerederecką, oraz działaczki na poziomie lokalnym, w tym Annę Miedzińską, Annę Kowalczyk-Derlęgę, Krzysztofa Niciejewskiego i Chrystiana Szpilskiego;
A także postępowania zmierzające do ukarania – Justyny Wydrzyńskiej (Aborcyjny Dream Team); Monikę Tichy, organizatorkę Marszy Równości w Szczecinie; Zbigniewa Komosę, regularnie składającego wieńce pod pomnikiem smoleńskim na Placu Piłsudskiego; 13 aktywistów prouchodźczych z granicy polsko-białoruskiej (spośród których niektórzy mają także zarzuty w innych sprawach): Grzegorza Antoszewskiego, Julię Bednarek, Dominika Berlińskiego, Justynę Butrymowicz, Angelikę Domańską, Julię Gościńskią, Leokadię Jung, Annę Kuleszę, Bartosza Kramka, Zuzannę Lesiak, Katarzynę Pikulską, Kajetana Wróblewskiego i Bernarda van der Esch; Marię Kubisę, ginekolog;
Marcina Mycielskiego z Fundacji Otwarty Dialog za tweeta “SokuzBuraka”, który uraził J. Kaczyńskiego.
Krzywda pokrzywdzonych
Postępowania były też prowadzone przeciwko sędziom: Beacie Morawiec oraz Igora Tulei i wielu innym.
Upolitycznienie prokuratury, przekładające się na krzywdę i szkody wyrządzone osobom, które naraziły się lub były niewygodne dla poprzedniej władzy, zostało stwierdzone m.in. przez Komisję Wenecką, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i Parlament Europejski (rezolucja 2021/2935 i inne). Szczegółowy raport w tej sprawie wydała też Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Autorzy listu napisali, że jako nowy Prokurator Generalny ma nie tylko unikalną możliwość, ale i moralny obowiązek, przeprowadzenia efektywnego przeglądu szeregu spraw o podłożu politycznym. Liczymy, że w przypadku śledztw, w których stwierdzone zostanie tzw. uzasadnione podejrzenie braku wystarczających podstaw oskarżenia, niezależni prokuratorzy podejmą odpowiednie kroki w kierunku ich zakończenia.
W analogicznej sytuacji, po upadku opresyjnego reżimu Vladimira Plahotniuca w Mołdawii, nowo powołany prokurator generalny w maju 2020 zamknął blisko 40 postępowań karnych prowadzonych przeciwko krytykom poprzedniej władzy i sygnalistom w tamtym kraju, które uznano za motywowane politycznie. W uzasadnieniu tej decyzji wskazano na niewystarczający materiał dowodowy i wyczerpanie wszelkich racjonalnych możliwości jego pozyskania, względnie stwierdzenie braku znamion popełnienia przestępstwa.
Pytania do prokuratora
Kierując się troską o rozliczenie nadużyć i przywrócenie praworządności osobom pokrzywdzonym Fundacja prosi o udzielenie informacji:
- Na jakim etapie znajduje się obecnie znajduje się proces audytu wskazany w liście spraw przekazanych Prokuratorowi Krajowemu przez Polską Radę Biznesu i Pracodawców RP?
- Czy i kiedy powołano zespół koordynacyjny i kto sprawuje jego kierownictwo? Jakie są jego rezultaty?
- Które z wymienionych spraw zostały objęte nadzorem Departamentu d.s. Przestępczości Zorganizowanej?
- Jakie jednostki prokuratury prowadzą postępowania?
- Jakie decyzje organizacyjne zapadły?
- Jaki harmonogram i horyzont czasowy został przejęty?
- Czy Prokurator Krajowy zrealizował polecenie PG i odwołał z delegacji 144 prokuratorów?
- Czy i jakie postępowania dyscyplinarne zostały dotychczas wsczęte w wyniku analizy postępowań?
Cena promocyjna: 179.4 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 299 zł