Czego TV nie pokaże, szkoła nie powinna tłumaczyć - KRRiT przeciwko edukacji seksualnej

Zarządzanie oświatą

Erekcje, zachowania autoseksualne i pojęcie zdrowia seksualnego, te pojęcia dzieci w wieku 9-12 lat poznają na lekcjach edukacji zdrowotnej - alarmuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Uważa, że to niedopuszczalne, bo standardy ochrony małoletnich w mediach nie pozwalają na kierowanie do nich takich treści w telewizji. Nie do końca dostrzega przy tym, że w tym ostatnim przypadku chodzi raczej o treści erotyczne, a nie edukacyjne.

29.11.2024

Porozumienie to nie konsultacje - zasady nauczania religii trudniej zmienić

Zarządzanie oświatą

Ministra edukacji nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w sprawie zmian dotyczących lekcji religii, problem w tym, że - jak wypunktował w jednym z ostatnich orzeczeń Trybunał Konstytucyjny - nie jest to kwestia, którą łatwo zmienić. Każda nowela wymaga bowiem osiągnięcia porozumienia z kościołami i związkami wyznaniowymi - nie wystarczą zatem zwykłe konsultacje.

29.11.2024

Wniosek o wyprawkę szkolną do końca listopada

Zarządzanie oświatą

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że wnioski o świadczenie w ramach programu „Dobry Start” można składać tylko do końca listopada. Program przewiduje jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 300 zł na dziecko, które można przeznaczyć na zakup podręczników, zeszytów i innych przyborów szkolnych. Dotychczas na ten cel wypłacono już ponad 1,386 miliarda złotych.

28.11.2024

Po 30 latach „Dyrektor szkoły” w nowej odsłonie

Zarządzanie oświatą

"Dyrektor Szkoły - Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej" kończy w tym roku 30 lat. W czwartą dekadę swojego istnienia wkroczy w całkiem nowej formie - w wersji cyfrowej dołączy do oferty produktów dostępnych w Systemie Informacji Prawnej Lex. Trzydziestolecie „Dyrektora Szkoły” świętowano podczas październikowego Kongresu Edukacja i Rozwój w Jachrance.

27.11.2024

Instytut Badań Edukacyjnych zyska nowy status

Zarządzanie oświatą

Rząd chce zapewnić większą stabilność działania Instytutu Badań Edukacyjnych - dlatego od przyszłego roku podmiot stanie się państwowym instytutem badawczym, co zagwarantuje mu odpowiedni poziom finansowania. Umożliwi to zlecenie mu do wykonywania w sposób ciągły szczególnie istotnych dla planowania i realizacji polityki państwa zadań, których wykonywanie jest niezbędne dla rozwoju edukacji - wyjaśnia MEN.

26.11.2024

Będą podwyżki w oświacie, ale nie dla nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Wzrosną pensje kierownictwa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i kierownictwa Centrum Informatycznego Edukacji - będą mogły być wyższe o połowę. Resort pracuje nad zmianami w tej materii. Według MEN jest to ważne ze względu na dużą odpowiedzialność, jaką ponoszą osoby zatrudnione na kierowniczych stanowiskach w tych instytucjach.

26.11.2024

Nowacka: UE musi opracować wspólną politykę cyfryzacji

Zarządzanie oświatą

UE potrzebuje wspólnej polityki dotyczącej cyfryzacji, zwłaszcza w kontekście dostępu młodych do platform społecznościowych, a państwa członkowskie powinny nakładać na wielkich operatorów mediów społecznościowych obowiązek przestrzegania m.in. limitów wieku użytkowników i filtrowania treści, które trafiają do młodych - uważa minister Barbara Nowacka.

25.11.2024

WSA: Wójt chce zwolnić dyrektora szkoły i mnoży zarzuty, byle był pretekst

Zarządzanie oświatą

Nawet największa suma zwykłych uchybień dyrektora przy zarządzeniu placówką edukacyjną nie równoważy jego nepotyzmu czy mobbingu. Jeżeli zatem dyrektor utracił zaufanie organu prowadzącego szkołę, trzeba go odwołać ze stanowiska w trybie zwykłym, a nie szukać szczególnej podstawy prawnej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

25.11.2024

Ochrona praw dziecka w Konstytucji RP - konferencja już 27 listopada

Zarządzanie oświatą

Analiza krajowego ustawodawstwa dotyczącego ochrony dzieci, ocena standardów ochrony małoletnich, również w kontekście wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - to m.in. tematy konferencji naukowej pt. „Ochrona praw dziecka w Konstytucji RP – wyzwania i zagrożenia”, która odbędzie się 27 listopada 2024 roku. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Centrum Prawa Konstytucyjnego i Monitorowania Praworządności.

22.11.2024

W Sejmie o podwyżkach dla nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Waloryzacja, a nie podwyżka - tak nauczyciele określają zapowiadane na przyszły rok zmiany w ich wynagrodzeniach - wzrost ma wynieść 5 proc., czyli osiągnąć pułap prognozowanej w 2025 roku inflacji. Część zmian znalazła się w ustawie okołobudżetowej, którą w czwartek uchwalił Sejm. Za uchwaleniem ustawy okołobudżetowej na przyszły rok głosowało 238 posłów, 203 było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu.

21.11.2024

PiS chce protestować przeciwko "deprawacji dzieci" na edukacji zdrowotnej

Zarządzanie oświatą

Poseł PiS Dariusz Piontkowski wezwał w czwartek do protestowania przeciwko wprowadzeniu przedmiotu pt. edukacja zdrowotna. Jego zdaniem, edukacja seksualna, która ma być jednym z elementów programowych, doprowadzi do deprawacji dzieci. Piontkowski podkreślił, że nie zgadzają się na to rodzice.

21.11.2024

Powstanie system pomagający w organizacji egzaminów

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zamierza stworzyć system, który ma pomagać w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych, tj. egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego oraz egzaminów zawodowych. Odpowiednie przepisy mają zostać dodane do ustawy o systemie oświaty. Zmianami zajmuje się w tym tygodniu Sejm.

20.11.2024

Co oznacza termin kształcenie w formie stacjonarnej?

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Pojęcie kształcenia w formie stacjonarnej jest wieloznaczne. Inaczej definiuje je prawo oświatowe, inaczej przepisy regulujące funkcjonowanie uczelni. Nabrało też innego znaczenia w czasie pandemii - mówiono tak o nauczaniu na miejscu, odróżniając je od kształcenia zdalnego, które masowo odbywało się w czasie trwania obostrzeń spowodowanych pandemią.

18.11.2024

Edukację zdrowotną poprowadzi biolog, wuefista lub nauczyciel od WDŻ

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania, który wprowadza nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna, trafił właśnie do konsultacji. Edukacja zdrowotna ma być w szkołach podstawowych realizowana w klasach IV–VIII w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Będą mogli jej uczyć nauczyciele wychowania do życia w rodzinie, biologii i wychowania fizycznego oraz psychologowie. MEN planuje kwalifikacyjne studia podyplomowe w tym zakresie.

16.11.2024

Edukacja obywatelska ma być bardziej praktyczna niż HiT

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W odróżnieniu od historii i teraźniejszości, realizowanej głównie w sposób teoretyczny, edukacja obywatelska będzie kładła nacisk na kształtowanie u uczniów praktycznych umiejętności i kompetencji - wyjaśnia resort edukacji. Ma też pomóc uczniom identyfikować problemy społeczne i poszukiwać ich rozwiązań oraz angażować się w działania na rzecz dobra wspólnego lub ojczyzny. Nowy przedmiot ma wejść do szkół już we wrześniu 2025 r.

15.11.2024

Będą zmiany w zasadach dotowania szkół niepublicznych

Zarządzanie oświatą

Zasady dotowania szkół niepublicznych wymagają doprecyzowania, zwłaszcza w kwestii maksymalnych kwot, jakie można przeznaczyć na wynagrodzenie nauczycieli. Obecne przepisy premiują w tym zakresie szkoły publiczne, również te niesamorządowe - zwracają uwagę posłowie w jednej z interpelacji. MEN zobowiązało się do przeanalizowania przepisów.

14.11.2024

Powstanie nowa podstawa programowa wychowania fizycznego

Zarządzanie oświatą

Od 1 września 2025 r. ma obowiązywać nowa podstawa programowa wychowania fizycznego - resort edukacji powołał zespół odpowiedzialny za jej stworzenie. Minister edukacji podkreśliła, że niezmiernie ważne jest, by polska młodzież była zdrowa, żeby się ruszała, żeby miała jak największą sprawność fizyczną, a szkoła ma w tym bardzo dużą rolę.

13.11.2024

Nowacka: Edukacja zdrowotna będzie obowiązkowa

Zarządzanie oświatą

Edukacja zdrowotna będzie obowiązkowym przedmiotem szkolnym bez względu na opinie jednej czy drugiej organizacji - powiedziała we wtorek szefowa MEN Barbara Nowacka. Podkreśliła, że każde dziecko powinno dostawać ten sam zakres informacji "opartych na wiedzy, a nie na przesądach i zabobonach".

12.11.2024

Od stycznia bony na laptopy dla kolejnych grup nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Nauczyciele klas I-III dotychczas nie mieli możliwości otrzymania bonu na laptop, po rewizji KPO mają jednak otrzymać świadczenie. Na komputery przeznaczono 172 mln zł. Rozporządzenie dookreślające szczegóły programu ma być gotowe do końca roku - przygotuje je resort cyfryzacji we współpracy z MEN.

11.11.2024
1  2  3  4  5    86