Do przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminów eksternistycznych z zakresu kształcenia ogólnego będzie wykorzystywany System Informatyczny Obsługujący Egzaminy Ogólnokształcące (SIOEO), natomiast do przeprowadzania egzaminu zawodowego, egzaminu eksternistycznego zawodowego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie będzie wykorzystywany System Informatyczny Obsługujący Egzaminy Zawodowe (SIOEZ).
Błąd przy sprawdzaniu egzaminu - zmiany w przepisach>>
Materiały i punkty w jednym miejscu
Resort zleci stworzenie systemu podmiotowi realizującemu zadania w zakresie obsługi informatycznej edukacji. Dane do systemów będą wprowadzane przez podmioty odpowiedzialne za przeprowadzenie egzaminów, co może obejmować komisje egzaminacyjne, szkoły, placówki oświatowe oraz inne uprawnione podmioty. Zakres przetwarzanych informacji będzie szeroki - obejmie wszystkie dane dotyczące przeprowadzanych egzaminów (np. ósmoklasisty, maturalnego, eksternistycznych, zawodowego, eksternistycznego zawodowego).
A także dane o materiałach egzaminacyjnych wykorzystanych do przeprowadzenia egzaminów:
- Dane dotyczące materiałów egzaminacyjnych używanych podczas egzaminu ósmoklasisty, maturalnego, egzaminów eksternistycznych, zawodowego oraz eksternistycznego zawodowego.
- Liczba punktów przyznanych przez egzaminatora za każde zadanie.
- Odpowiedzi wybrane przez zdającego i zaznaczone na karcie odpowiedzi w przypadku zadań ocenianych za pomocą narzędzi elektronicznych.
- Wyniki uzyskane przez zdających z poszczególnych egzaminów.
Czytaj też w LEX: Nowa podstawa programowa i ramowe plany nauczania – zmiany od 1 września 2024 r. >
Nowe zadania komisji
Administratorem danych przetwarzanych w systemach SIOEO i SIOEZ będzie organ odpowiedzialny za przeprowadzanie egzaminów, np. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) lub inny właściwy organ. Wskazany został również okres przechowywania danych - będą przetwarzane bezterminowo. Na podmioty, które będą obsługiwać nowe systemy, nałożono także inne zadania - według nowych przepisów:
- zapewniają ochronę przed nieuprawnionym dostępem do tych systemów;
- przeciwdziałają uszkodzeniom tych systemów;
- zapewniają integralność danych gromadzonych w tych systemach;
- określają zasady bezpieczeństwa przetwarzania danych w tych systemach;
- opracowują instrukcje stosowania dla użytkowników tych systemów;
- opracowują i na bieżąco aktualizują sposób prowadzenia systemów.
Zobacz też w LEX: Standardy ochrony małoletnich w szkole - procedura z wzorami >
Więcej zadań IBE
Instytut Badań Edukacyjnych, po wejściu w życie nowelizacji, ma na zlecenie ministra realizować zadania na rzecz ewaluacji jakości kształcenia. - W projekcie definiuje się także dodatkowo zadania, które będą mogły być zlecane IBE, wskazując że chodzi w szczególności o wykonywanie krajowych i międzynarodowych badań edukacyjnych, analiz, ekspertyz, raportów i not. W ten sposób podkreśla się, że istotny charakter mają nie tylko same badania, ale także ich dodatkowe produkty o charakterze badawczo-wdrożeniowym i analitycznym - podkreśla MEN.
W tym celu na CKE i okręgowe komisje egzaminacyjne nałożono obowiązek przekazywania danych Instytutowi Badań Edukacyjnych, również informacji zgromadzonych w nowych systemach. IBE będzie mógł wykorzystywać dane o uczniach, takie jak:
- imię i nazwisko,
- data urodzenia,
- płeć,
- numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – seria i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość,
- oddział, do którego dziecko/uczeń uczęszcza,
- klasa, semestr lub oddział oraz łączna liczba lat nauki ucznia,
- dane dotyczące odmowy lub braku możliwości udziału w badaniu.
Dane nauczycieli, tj:
- imię i nazwisko,
- rok i miesiąc urodzenia,
- płeć,
- numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – seria i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość,
- dane dotyczące realizowania zadań przez nauczyciela w odniesieniu do poszczególnych oddziałów przedszkolnych i szkolnych oraz inne zadania realizowane przez nauczyciela (np. doradztwo zawodowe, zajęcia rewalidacyjne, konsultacje psychologiczne),
- dane dotyczące wykształcenia, przygotowania pedagogicznego i kwalifikacji do nauczania.
Czytaj też w LEX: Zmiany w zakresie kształcenia uczniów z Ukrainy w roku szkolnym 2024/2025 >
Analiza informacji z systemu informacji oświatowej
Instytut Badań Edukacyjnych uzyska dostęp również do Systemu Informacji Oświatowej.
- Uznanie badań edukacyjnych zlecanych przez ministra za instrument analizy i ewaluacji jakości kształcenia sprawia, że konieczne staje się zagwarantowanie udziału przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i placówek w tego rodzaju projektach przez ustanowienie obowiązku uczestnictwa tych podmiotów w badaniach - wskazano. MEN podkreśla jednak, co istotne, że uczniowie, wychowankowie i nauczyciele będą mogli odmówić udziału w badaniach, w przypadku dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz niepełnoletnich uczniów i wychowanków będzie wymagane uzyskanie zgody ich rodziców lub opiekunów prawnych. Instytut będzie mógł przetwarzać dane przez osiem lat. - Taki okres przetwarzania danych jest niezbędny ze względu na specyfikę zadań zlecanych przez ministra i konieczność zachowania ciągłości czynności badawczo-analitycznych - wyjaśnia ministerstwo.
Zapraszamy na szkolenie online: Zmiany w prawie oświatowym 2024/2025 – zadania dyrektora >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.