Gala połączona była z wręczeniem nagród Super Dyrektor Szkoły i Super Dyrektor Przedszkola. - Dyrektor Szkoły jest czasopismem, który wpisał się w historię demokratycznych przemian w Polsce, stał się wartością kulturową znaczącą dla najważniejszego sektora polityki państwa, jakim jest edukacja. Wierny ideom, które legły u podstaw nowego systemu edukacji – autonomii samorządów lokalnych, demokratyzacji szkolnictwa, uspołecznienia szkoły, otwartości szkoły na samodzielne kreowanie autorskich programów nauczania, stale się rozwija – przypomniała Elżbieta Piotrowska-Albin, pełnomocnik Zarządu ds. Rozwoju Edukacji w Wolters Kluwer Polska.

Wybrano Super Dyrektorów Szkoły i Super Dyrektorów Przedszkola>>

 

Już 30 lat na rynku

- Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim obecnym na tej sali, że bierzecie udział w Kongresie i tej wyjątkowej uroczystości. Wierzymy, że Dyrektor Szkoły jest dla Was nieocenionym źródłem wiedzy i inspiracji – mówiła. -  Nasze czasopismo jest zawsze otwarte na Państwa głos – na artykuły, w których dzielicie się swoimi doświadczeniami. Przez lata na łamach naszego miesięcznika pojawiło się wielu wybitnych specjalistów, którzy mieli – i nadal mają – realny wpływ na politykę edukacyjną w naszym kraju – wskazywała, dziękując zespołowi redakcyjnemu za zaangażowanie w pracę nad miesięcznikiem. Pierwszy numer czasopisma ukazał się w 1994 r. - w latach 1995–2002 miesięcznik wydawany był przez Municypium, później przez Polskie Wydawnictwa Profesjonalnie (obecnie: Wolters Kluwer Polska). Pierwszym redaktorem naczelnym był Tadeusz Kowalski (1994–1995), jego następcy to:

  • Antoni Jeżowski (1995–2002)
  • Irena Dzierzgowska (2002–2009)
  • Anna Rękawek (2009–2012)
  • Małgorzata Pomianowska (od 2013)

 

„Dyrektor Szkoły” od lat stara się zapewnić praktyczne wsparcie kadrze kierowniczej oświaty, stawiając na merytoryczne artykuły na temat zmian w prawie, polityki edukacyjnej i nowoczesnego zarządzania. Pismo łączy rzetelne źródła z praktycznymi wskazówkami, które pomagają sprostać codziennym wyzwaniom w oświacie.
 

Trzy trudne dekady

- Te trzy dekady to czas pełen wyzwań i wielu przełomowych wydarzeń związanych z dynamicznie zmieniającym się środowiskiem polityczno- społecznym i edukacyjnym – mówi serwisowi Prawo.pl Małgorzata Pomianowska, redaktor naczelna czasopisma. - Znalazły one swoje odzwierciedlenie na łamach naszego czasopisma, którego misją od początku niezmiennie jest wspieranie kierowniczej kadry oświatowej w codziennej pracy – podkreśla.

 

Zapewnia, że redakcja przykłada ogromną wagę do tego, by czytelnicy mogli znaleźć w DS artykuły o szerokim spektrum tematycznym.
- Zależy nam na integrowaniu różnych perspektyw, wielowymiarowym spojrzeniu na edukację, identyfikacji trendów, ważnych wyzwań, sprawdzonych, ale również nowatorskich koncepcji i co niezwykle istotne przekładaniu teorii na praktykę – podkreśla. - Podejmujemy też trudne, kontrowersyjne tematy. Natomiast w dziale Inspiracje Dyrektora zamieszczamy lżejsze i krótsze teksty, idealne na chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków – wskazuje.

 

Nowa odsłona czasopisma

Ale społeczność „Dyrektor Szkoły” to nie tylko wydanie papierowe – redakcja angażuje się w realizację projektów cyfrowych. Obok tradycyjnego wydania papierowego dostępna jest elektroniczna edycja miesięcznika, fanpage „Edukacja Moja Pasja” (www.facebook.com/EdukacjaMojaPasja) oraz Akademia Dyrektora Szkoły Online. Ale to nie wszystko – „Dyrektor Szkoły” w czwartą dekadę wkroczy w całkiem nowej odsłonie. Podobnie jak inne czasopisma, jak choćby prestiżowe „Państwo i Prawo” , będzie dostępny na platformie LEX. Ta integracja otworzy przed czytelnikami nowe możliwości – jak choćby łatwe sprawdzanie cytowanych w artykułach aktów prawnych i sprawdzania innych, powiązanych z nimi zagadnień. Nowością jest również to, że poszczególne artykuły będą prezentowane w dwóch formatach: pdf (z wyglądem jak w wersji drukowanej) oraz umożliwiającym łatwe przeszukiwanie treści, cytowanie i sprawdzanie aktualnego brzmienia przepisów.