Problem z wynagrodzeniami dla pracowników niepedagogicznych

Zarządzanie oświatą

Dodatki dla pracowników administracji i obsługi placówek samorządowych placówek oświatowych powinny być wyłączone z płacy minimalnej i powiązane z wynagrodzeniem zasadniczym. Ma to zapewnić podwyżkę wynagrodzeń kadry niepedagogicznej w szkołach. Problemem jest też wysokość wynagrodzeń pielęgniarek szkolnych i psychologów oraz pedagogów.

26.03.2024

Zasady działania samorządu uczniowskiego określa regulamin

Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalany przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym - regulamin ten nie może być sprzeczny ze statutem szkoły. Samorząd może przedstawiać dyrektorowi szkoły i radzie pedagogicznej wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły.

25.03.2024

WSA: Uzasadnienie przyznania dodatku motywacyjnego nauczycielowi należy udostępnić

Zarządzanie oświatą

Uzasadnienie dla przyznania dodatku motywacyjnego nauczycielowi jest bezpośrednio związane z wydatkowaniem publicznych środków finansowych. Dyrektor publicznej szkoły nie może zatem odmówić jego udostępnienia powołując się na ochronę dobra osobistego swojego pracownika orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

23.03.2024

MEN: Rekordowy wzrost subwencji i wymiana kuratorów

Resort edukacji poinformował, ze w ciągu pierwszych 100 dni rządów zwiększył środki na edukację - subwencja oświatowa dla samorządów na 2024 r. wynosi 87 mld 983 mln zł. Jak podkreśla ministerstwo to najwyższy wzrost środków na oświatę od początku jej finansowania poprzez subwencję oświatową. Ministerstwo chwali się też wymianą kuratorów oświaty oraz zmianami dotyczącymi prac domowych.

21.03.2024

Wkrótce mniej konkursów na dyrektorów szkół

Resort edukacji zapowiada zmiany w konkursach na dyrektorów szkół - organ prowadzący zyska większą swobodę w powierzaniu dyrektorowi funkcji na kolejną kadencję, co ma przynieść realne oszczędności, bo nie trzeba będzie organizować nie zawsze potrzebnych konkursów. Zwłaszcza takich, do których de facto staje jeden kandydat.

21.03.2024

MEN zmienia zdanie - edukacja o zdrowiu od 2026 r.

Zarządzanie oświatą

Nie będzie dodatkowej godziny nauczania o zdrowiu - informował na początku marca resort edukacji w odpowiedzi na pytania posłów. Teraz minister edukacji wskazała jednak, że nowy przedmiot jednak się pojawi, choć dopiero w w 2026 r. Szkoła musi dawać uczniom wiedzę, która pozwoli odnaleźć się w przyszłym, bardzo niewiadomym, jeszcze rynku pracy – zapowiadała minister Barbara Nowacka.

20.03.2024

Język śląski będzie nauczany w szkołach

Sejm na najbliższym posiedzeniu plenarnym, rozpoczynającym się 20 marca br., zajmie się poselskim projektem ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Ta nowelizacja autorstwa posłów koalicji zakłada, że językiem regionalnym jest język śląski i język kaszubski. A ponadto poprawka ta zmieni składy Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

20.03.2024

STO: Z oświatą lepiej, choć przed nami długa droga

Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy szkół niepublicznych nieco optymistyczniej patrzą w przyszłość. Ponad połowa ankietowanych dyrektorów oceniła sytuację w oświacie jako raczej złą (34,9 proc.) lub zdecydowanie złą (17,5 proc.), ale po raz pierwszy odsetek ocen negatywnych spadł poniżej 60 proc. Prawie co trzeci respondent (31,9 proc.) stwierdził z kolei, że kondycja polskiej szkoły nie jest ani dobra ani zła - wynika z badania „Barometr Edukacji Niepublicznej”.

19.03.2024

Stopnie konieczne tylko na koniec roku - z reszty szkoła może zrezygnować

Zarządzanie oświatą

Oceny opisowe są domeną najmłodszych klas podstawówki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wystawiać je także w liceum. Prawo nie wymaga, by oceny bieżące miały formę stopni - ten obowiązek dotyczy tylko ocen klasyfikacyjnych. Konieczne jest natomiast uregulowanie tej kwestii w statucie szkoły.

18.03.2024

Uczniowi nie można postawić jedynki za brak pracy domowej

Zarządzanie oświatą

Negatywne oceny za nieodrobienie lekcji, nawet bez zmian planowanych przez resort edukacji, są niezgodne z prawem - mówił Marcin Kruszewski, prawnik prowadzący popularny kanał "Prawo Marcina" podczas Dnia Edukacji Prawnej, zorganizowanego przez Fundację Edukacji Prawnej "Iustitia" i Wolters Kluwer.

15.03.2024

Elżbieta Piotrowska-Albin: Edukacja prawna kluczem do kształtowania społeczeństwa obywatelskiego

Zarządzanie oświatą

Dzień Edukacji Prawnej jest zwieńczeniem zaangażowania sędziów i partnerów w całoroczną działalność edukacyjną, której celem jest promocja wiedzy prawnej - mówi Elżbieta Piotrowska-Albin, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia. - W tym roku chcemy zwrócić uwagę na to, że znajomość prawa jest podstawą skutecznej aktywności, jako obywatela, a aktywni obywatele są niezbędnym czynnikiem konstytuującym demokratyczne państwo prawa.

15.03.2024

Kryteria naboru do szkół podstawowych - decyduje ustawa i przepisy samorządowe

Zarządzanie oświatą

Przy rekrutacji do szkół podstawowych obowiązuje rejonizacja - w pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły podstawowej - przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia. W postępowaniu rekrutacyjnym są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych. Może też być brane pod uwagę kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata.

15.03.2024

Podwyżki dla pracowników niepedagogicznych

Zarządzanie oświatą

Podwyżka płacy minimalnej spowodowała konieczność podwyższenia wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych - ministerstwo pracy przygotowało projekt zmian w tej sprawie.

14.03.2024

MEN zachęca do tworzenia Szkolnych Klubów Europejskich

Zarządzanie oświatą

Jesteśmy zdeterminowani, żeby prawdziwe wartości, które kształtowały Polskę jako silny kraj w Unii Europejskiej, dzisiaj współdzieliły też z nami młode osoby - powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka. Szkoła jest właśnie tym miejscem, gdzie powinna być kształtowana rzetelna debata i odporność na fake newsy - wskazała.

13.03.2024

Nowacka: Jednym z celów szkoły jest dbałość o sprawność fizyczną młodzieży

Resort edukacji utrzyma bazę "Sportowe Talenty" i testy sprawnościowe dla dzieci i młodzieży. Barbara Nowacka podkreśliła we wtorek, że jednym z zadań edukacji jest zadbanie o ich zdrowie i sprawność fizyczną. 1 marca rozpoczęto testy, które mają zbadać sprawność uczniów - dodał minister sportu Sławomir Nitras.

12.03.2024

Statuty powinny kontrolować osoby z wykształceniem prawniczym

Obecnie organy nadzoru pedagogicznego mogą uchylić całość lub część szkolnego statutu w trybie następczym - uważa Mikołaj Wolanin, prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia. Widziałbym natomiast dużą wartość w tym, by stosowna kontrola legalności odbywała się także w trybie prewencyjnym, wraz z każdym uchwaleniem czy nowelizacją. Uważam jednak, że lepiej to zadanie wykonywaliby wojewodowie.

09.03.2024

NIK: Nie wiadomo, ile dzieci z Ukrainy przestało się w ogóle uczyć

Zarządzanie oświatą

W ciągu dwóch lat nastąpił lawinowy wzrost liczby uczniów z Ukrainy w polskich szkołach. To oczywiście efekt migracji po wybuchu wojny. Z raportu opublikowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że polski system edukacji podołał temu obciążeniu i stworzono odpowiednie warunki dla kształcenia dzieci cudzoziemców. Część dzieci nie uczęszcza jednak do polskich szkół i nie wiadomo czy uczą się w trybie zdalnym na Ukrainie, czy znalazły się w ogóle poza systemem kształcenia. Tu trzeba poprawić przepisy.

05.03.2024

Samorządy mogą wnioskować o dopłaty do szkolnych stołówek

Zarządzanie oświatą

Od września 2022 roku szkoły podstawowe muszą zapewnić uczniom w ciągu dnia jeden gorący posiłek i możliwość jego spożycia. Nie oznacza to jednak obowiązku posiadania własnej kuchni. Mimo dopłat, nie we wszystkich szkołach udało się zorganizować odpowiednią infrastrukturę. Do końca kwietnia jednostki samorządu terytorialnego mogą występować o kolejne dopłaty.

05.03.2024

Ruszają obowiązkowe testy sprawnościowe dla uczniów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Ubiegłoroczna nowelizacja Prawa oświatowego wprowadziła obowiązkowe testy sprawnościowe dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym roku zostaną one przeprowadzone po raz pierwszy - potrwają od marca do kwietnia. Nauczyciel WF sprawdzi, jak uczniowie radzą sobie w czterech sprawnościach, ale wyniki testów nie wpłyną na ocenę z wychowania fizycznego.

01.03.2024