Rząd szykuje zmiany w ustawie o systemie oświaty - m.in. w egzaminach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw. Dokument przewiduje m.in. wprowadzenie zmian dotyczących przede wszystkim przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: egzaminu maturalnego oraz egzaminu zawodowego. Proponuje się wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora i operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych.

29.07.2024

Nauczyciel nie musi kończyć kursu na wychowawcę wypoczynku

Zarządzanie oświatą

Wychowawca i kierownik wypoczynku muszą dysponować umiejętnościami organizacyjnymi i umiejętnością radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Wychowawca - co do zasady - musi skończyć odpowiedni kurs, choć przewidziano wyjątki od tej reguły. Z kursu zwolniony jest m.in. nauczyciel. Informacje o kadrze oraz spełnianiu wymagań dla pełnionych przez nią funkcji trzeba umieścić w zgłoszeniu do kuratorium.

27.07.2024

MEN: Religia nie zniknie z planu zajęć

Zarządzanie oświatą

Nie ma planów, żeby lekcja religii zniknęła z planu zajęć - zapewniła w piątek wiceministra edukacji Joanna Mucha. Wiceszefowa MEN przypomniała w w Radiu Zet, że w resorcie trwają rozmowy, żeby wprowadzić jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach. Jej zdaniem ewentualne decyzje o usunięciu lekcji religii w szkole powinna podejmować społeczność szkolna, a nie Kościół.

26.07.2024

Powstała aplikacja, która edukuje, jak wygląda życie z cukrzycą

Zarządzanie oświatą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli aplikację, której zadaniem jest uczenie najmłodszych pacjentów, jak wygląda życie z cukrzycą typu 1. Model wspomaga edukację poprzez kształtowanie poprawnych nawyków żywieniowych. Korzystając z aplikacji, młody pacjent uczy się komponować odpowiednie posiłki i spożywać je we właściwych porach.

25.07.2024

MEN będzie kontynuować program "Edukacja z wojskiem"

Szkoła i uczeń

Program "Edukacja z wojskiem" jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Pilotaż, do którego zgłosiło się ponad 3 tys. szkół, przeprowadzono od 6 maja do 20 czerwca - teraz minister edukacji zapowiada, że program będzie kontynuowany. Podkreśla, że wychowanie patriotyczne to jeden z kierunków oświatowych państwa.

25.07.2024

W sierpniu najważniejsze uchwały na przyszły rok szkolny

Zarządzanie oświatą

Zakończenie roku szkolnego i podjęcie decyzji dotyczących pracy w szkole od 1 września - to zadania sierpniowej rady pedagogicznej. Prawo nie określa konkretnego dnia, w którym musi się ona odbyć - dyrektor może ją zwołać również ostatniego dnia miesiąca. Przy planowaniu zebrania powinien wziąć pod uwagę m.in. kierunki polityki oświatowej państwa.

25.07.2024

Dla mniejszości oddziały przygotowawcze

Zarządzanie oświatą

Obywatele Ukrainy mieli 41 tysięcy zezwoleń na pobyt w Polsce, a do czerwca 2024 roku liczba ta znacząco przekroczyła milion. Resort edukacji rekomenduje, by tworzyć oddział przygotowawczy, gdy do szkoły dołącza nowa grupa uczniów z obcego systemu, bo jest to forma edukacji przygotowująca do wejścia do tzw. regularnej klasy.

24.07.2024

Zatrudnianie psychologów już bez taryfy ulgowej - od września nowe wymogi

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Szkoły muszą zwiększyć liczbę zatrudnianych psychologów. Choć nowela weszła w życie w 2022 roku, do tej pory obowiązywały przepisy przejściowe, przewidujące łagodniejsze wymogi w tej materii. W przyszłym roku szkolnym na jednego ucznia w szkołach ma przypadać większa liczba specjalistów, co bywa problematyczne ze względu na ich dostępność.

24.07.2024

Dodatkowe 20 mln złotych na szkolne wycieczki już rozdane

Zarządzanie oświatą

Barbara Nowacka zapowiedziała dodatkowe środki na sfinansowanie programu "Podróże z klasą", skierowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Poprzednia pula rozeszła się w 12 min., nowa w zaledwie cztery - zarejestrowano 752 nowe wnioski. Łącznie resort przekaże na program w tej edycji 80 mln zł.

23.07.2024

Koniec papierowych legitymacji szkolnych - miasta prawie gotowe

Szkoła i uczeń

Od 13 lipca 2024 r. szkoły będą mogły wydawać uczniom legitymacje szkolne tylko w formie plastikowej karty. Rzeczywisty sprawdzian gotowości jednak przypadnie na wrzesień. Samorządy zapewniają, że pierwszoklasiści dostaną dokumenty na czas. Wydane do tej pory papierowe dokumenty zachowują ważność do czasu zakończenia nauki przez ucznia w danej szkole.

21.07.2024

Dodatek za wychowawstwo jest za niski? ZNP chce, by wynosił 500 zł

Kadry w oświacie Prawo pracy

Większość samorządów wypłaca dodatek za wychowawstwo w minimalnej, wynoszącej trzysta złotych, wysokości. To powinno się zmienić - podwyżki dodatku o co najmniej 200 zł oczekują nauczyciele. Ma to też iść w parze ze zmniejszeniem liczby dzieci w oddziałach szkolnych i przedszkolnych - według związkowców powinno być to 20 osób.

19.07.2024

MEN określi minimalną liczbę godzin kształcenia w szkoleniu zawodowym

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo edukacji przygotowało projekt rozporządzenia określającego minimalną liczbę godzin kształcenia na branżowym szkoleniu zawodowym dla studentów. Będzie to 15 godzin. Ma to w założeniu zwiększyć efektywność kształcenia ustawicznego prowadzonego w formie branżowych szkoleń zawodowych, umożliwiając zwiększenie liczby osób je kończących.

18.07.2024

Kuratoria przyjrzą się wynikom matur w Szkole w Chmurze

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów - zapowiedziała szefowa MEN. Szkoła w Chmurze to niepubliczna, bezpłatna szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące, której wszyscy uczniowie uczą się w ramach edukacji domowej. Prowadzi ona platformę edukacyjną umożliwiającą uczniom konsultacje z nauczycielami czy dodatkowe warsztaty kompetencji online.

18.07.2024

NIK: Nieprawidłowości w systemie finansowania szkół niepublicznych dla dorosłych

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

W roku szkolnym 2022/2023 w Polsce działało prawie 1,6 tys. niepublicznych szkół kształcących dorosłych, uczyło się w nich ponad 260 tys. osób. Najwyższa Izba Kontroli prześwietliła system ich finansowania. Okazuje się, że nie działa on prawidłowo. Sprzyja wyłudzeniom dotacji i generuje duże, nie zawsze celowe, wydatki publiczne. Niestety taki stan utrzymuje się, pomimo systematycznie przeprowadzanych reform.

18.07.2024

Nowa emerytura nauczycielska

Kadry w oświacie Emerytury i renty

Więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli i świadczenia kompensacyjnego. Zmiany wchodzą w życie 1 września 2024 roku. Warunki wymagane do nabycia uprawnień do nowej emerytury nauczycielskiej są takie same dla kobiet i mężczyzn – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

18.07.2024

Dziecko z kluczem na szyi - na pewno nie sześciolatek, ale i za nastolatka odpowiada rodzic

Zarządzanie oświatą

Lipiec i sierpień to dla uczniów czas wypoczynku, ale dla ich rodziców niekoniecznie. Zdarzają się przypadki, że mają problem z zapewnieniem opieki swoim dzieciom w czasie, gdy muszą pracować, a nie mogą liczyć na dalszą rodzinę. O ile nastolatek może na ogół zostać w domu sam, a małe dziecko pójdzie do przedszkola lub żłobka, temu w wieku wczesnoszkolnym na ogół trzeba zapewnić opiekę.

16.07.2024

SN rozstrzygnie, czy uniewinniony nauczyciel może dostać dodatki za czas zawieszenia

Kadry w oświacie

Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy nauczycielowi zawieszonemu w obowiązkach, w związku z trwającym postępowaniem dyscyplinarnym, w przypadku wydania wobec niego prawomocnego orzeczenia uniewinniającego wypłaca się dodatki, do których nauczyciel nabył prawo jeszcze przed okresem zawieszenia i stanowiły one element składowy jego wynagrodzenia. Pytanie zadał Sąd Okręgowy w Opolu.

15.07.2024

Nie trzy, a sześć miesięcy - odprawa emerytalna nauczycieli wymaga uregulowania

Zarządzanie oświatą

Pracownicy samorządowi po dwudziestu latach pracy mogą liczyć na sześciomiesięczną odprawę emerytalną, a nauczyciele jedynie trzymiesięczną. Nauczycielskie związki zawodowe chcą, by resort edukacji zlikwidował to zróżnicowanie uprawnień. Postulują również zmianę zasad w kwestii ochrony przedemerytalnej oraz wchodzących w życie we wrześniu przepisów przywracających pedagogom prawo do wcześniejszych emerytur.

15.07.2024

Minister Nowacka: Podstawa programowa nie powinna być układana w resorcie

Zarządzanie oświatą

W przyszłości podstawa programowa nie powinna być układana w resorcie edukacji, ale w Instytucie Badań Edukacyjnych - powiedziała w sobotę w Ścinawce Górnej na Dolnym Śląsku Barbara Nowacka, minister edukacji. Podkreśliła, że takie rozwiązanie „odpolityczni” pracę nad podstawą programową.

13.07.2024

Opiekun osoby z niepełnosprawnością na wycieczce również dofinansowany

Zarządzanie oświatą

Program „Podróże z klasą” obejmuje również opiekunów szkolnej wycieczki, w tym uwzględniono koszt personelu, asystentów dla dzieci z niepełnosprawnościami i z chorobą przewlekłą, ale to organizator wycieczki powinien tak ją zaplanować, by hotele oraz zwiedzane miejsca były dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami.

13.07.2024