Od września uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli wyjechać nawet na pięciodniową wycieczkę szkolną, którą sfinansuje resort edukacji. Nabór wniosków rozpoczął się 19 czerwca, a zainteresowanie było tak duże, że cała pula - 60 mln zł wyczerpała się w 12 minut. W systemie zarejestrowano 2273 wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych w ramach przedsięwzięcia #PodróżezKlasą.

 

Nowe dopłaty do szkolnych wycieczek - pula wyczerpana w 12 min. >>

 

Dotacja pokryje również koszty opieki

- Dotacja celowa w ramach przedsięwzięcia „Podróże z klasą” obejmuje również opiekunów szkolnej wycieczki, w tym uwzględniono koszt personelu, asystentów dla dzieci z niepełnosprawnościami/zaburzeniami/ z chorobą przewlekłą. Przepisy prawa oświatowego nie regulują szczegółowo kwestii liczby opiekunów na wycieczkach szkolnych - wskazuje MEN.

 

- Mając na uwadze powyższe, koszty rodzica, nauczyciela czy asystenta ucznia z niepełnosprawnościami pokrywane są z dotacji, ponieważ są zaliczani jako uczestnicy wycieczki szkolnej. Przy czym finansowane są tylko koszty wymienione w komunikacie, tj. transport, wyżywienie, zakwaterowanie, bilety wstępu oraz ubezpieczenie tych osób. Komunikat o przedsięwzięciu nie przewiduje natomiast płatności za opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi jako dodatkowej usługi - wyjaśnia MEN.

 

Organizator powinien wybrał listę obiektów

O to, by hotele i zwiedzane miejsca były dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, muszą zadbać organizatorzy - zasady przedsięwzięcia nie narzucają listy konkretnych punktów edukacyjnych oraz baz noclegowych. - W związku z tym organizator wycieczki powinien we własnym zakresie zrealizować wycieczkę, w której zarówno obiekty, jak i zakwaterowanie są dostosowane dla dzieci i młodzieży ze szczególnymi potrzebami. Punkty edukacyjne, które powinny być zrealizowane w ramach przedsięwzięcia „Podróże z klasą” podane są w sposób ogólny i można je dostosować do potrzeb wszystkich uczestników wycieczki. Na organizatorze wycieczki spoczywa obowiązek dostosowania planu wycieczki do jej uczestników - wyjaśnia resort.

 

Przedsięwzięcia „Podróże z klasą” nie przewidują oceny merytorycznej złożonych wpisów o finansowanie/dofinansowanie wycieczki, wobec czego nie podlegają punktacji. Wniosek oceniany jest wyłącznie formalnie, tj. weryfikujemy prawidłowość i kompletność danych w nim zawartych oraz jego zgodność z postanowieniami części III Komunikatu Ministra Edukacji z dnia 29 maja 2024 r. o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwą „Podróże z klasą”.