– Jeśli popełni się błąd, cyfrowy bliźniak może trafić do wirtualnego szpitala, co nie będzie miało realnych konsekwencji dla pacjenta. Ten widząc, że wdrożony przez niego plan postępowania zawiódł, może zmodyfikować działania w swoim życiu – tłumaczy członek zespołu badawczego z Politechniki Lubelskiej.
 

Cukrzycy z powikłaniami żyją 12 lat krócej>>

 

Wirtualny awatar

Bohaterami aplikacji są GABI lub MIKI. Wirtualny awatar musi jeść, pić oraz przyjmować insulinę, aby kontrolować poziom glukozy we krwi. Aplikacja posiada elementy gry i rywalizacji, a za prawidłowe korzystanie z niej zbierane są punkty i odznaki. Aplikacja T1DCoach przeszła liczne testy kliniczne w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

Sprawdź też w LEX: Czy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ucznia z cukrzycą nauczyciel ma obowiązek podania leku uczniowi? >

 

Aplikacja T1DCoach została przygotowana przez pracowników Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej przy współpracy z zespołem ekspertów, w ramach projektu „Wspomaganie kształcenia w cukrzycy typu I u młodzieży - aplikacja mobilna T1DCoach”, finansowanego przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju - konkurs „Rzeczy są dla ludzi” w ramach rządowego Programu „Dostępność Plus”. Celem zgłaszanych w konkursie projektów było opracowanie rozwiązań, które w największym stopniu przyczynią się do poprawy jakości życia osób ze szczególnymi potrzebami i zapewnienia im niezależności. Konkurs „Rzeczy są dla ludzi” jest zadaniem zleconym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, finansowanym ze środków dotacji celowej.

Sprawdź też w LEX: Czy dziecku choremu na cukrzycę dyrektor przedszkola może przydzielić nauczyciela wspomagającego? >