Od 13 lipca 2024 r. szkoły będą mogły wydawać uczniom legitymacje szkolne tylko w formie plastikowej karty, nazywanej dotąd e-legitymacją. Wszystkie wydane do dnia 12 lipca legitymacje w formie papierowej zachowują ważność do czasu zakończenia nauki przez ucznia w danej szkole.

Od 13 lipca także wszystkie nowo wydawane legitymacje przedszkolne dla dzieci z niepełnosprawnością oraz legitymacje służbowe nauczycieli będą musiały mieć formę plastikowej karty. W przypadku legitymacji przedszkolnych wydanych do dnia 12 lipca w formie papierowej zachowają one swoją ważność do czasu ukończenia przez dziecko edukacji w danym przedszkolu, a papierowe legitymacje służbowe nauczycieli do końca okresu, na który zostały wydane.

Przejście z legitymacji papierowych na plastikowe wynika z nowelizacji ustawy o dokumentach publicznych i wydanego na jej podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wykazu minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych przed fałszerstwem. Zgodnie z nimi dokumenty: legitymacje szkolne, przedszkolne i nauczycielskie, muszą mieć odpowiednie zabezpieczenia zarówno w podłożu, jak i w druku.

Wzory plastikowych legitymacji szkolnych, przedszkolnych i nauczycielskich określone zostały w rozporządzeniu ministra edukacji w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków oraz w nowelizacji rozporządzenia w sprawie wzoru oraz trybu wystawiania legitymacji służbowej nauczyciela.

 

W Gdańsku za przygotowanie nowych legitymacji odpowiadać będą same szkoły. "Na chwilę obecną przyjęto rozwiązanie, że szkoły we własnym zakresie zlecają wykonanie e-legitymacji firmom zewnętrznym" - poinformowała przedstawicielka gdańskiego magistratu Marta Formella. Dodała, że w związku z tym nie ma konieczności zakupu sprzętu ani do urzędu, ani do szkół. Zapewniła, że temat "był szeroko dyskutowany" i aktualnie nie ma ryzyka związanego z ewentualnymi opóźnieniami przy wydawaniu nowych legitymacji.

Wydawanie plastikowych legitymacji  w Bielsku-Białej także jest pod kontrolą. Tam większość szkół również skorzysta ze wsparcia podmiotu zewnętrznego. "Szkoły o dużej liczbie uczniów zamierzają kupić sprzęt" – poinformował przedstawiciel miasta.

We Wrocławiu niektóre placówki już wcześniej zakupiły potrzebny sprzęt wraz z materiałami do wydruku e-legitymacji, niektóre dopiero planują go kupić.

 

Różowa legitymacja szkolna jak karta kredytowa

Plastikowe legitymacje są wielkości karty kredytowej (mają wymiary: 53,98 mm na 85,60 mm). Można w nich stosować elektroniczną warstwę bezstykową.

Plastikowe legitymacje szkolne są w kolorze różowym. Na awersie karty jest miejsce na zdjęcie ucznia (z lewej strony), jego imię lub imiona, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, nazwę i adres szkoły, nazwisko dyrektora szkoły oraz datę wydania dokumentu. W lewym dolnym rogu jest miejsce na numer dokumentu, a prawym znajdzie się symbol mikroskopu. W tle jest rysunek przedstawiający globus, mikroskop i kolbę stożkową. Taki sam awers mają legitymacje dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, policealnych i szkół dla dorosłych.

Sprawdź też w LEX: Jaki jest wzór mLegitymacji dla ucznia w szkole specjalnej? >

Na rewersie legitymacji szkolnej jest informacja o uprawnieniu posiadacza legitymacji do ulg na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego. Pod nią osiem miejsc na naklejki holograficzne. W tle jest rysunek przedstawiający mikroskop. Ważność legitymacji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie poświadczana naklejką holograficzną co roku do 30 września, dla uczniów szkół policealnych i dla słuchaczy szkół dla dorosłych dwa razy do roku: do 1 marca i do 30 września.

Czytaj więcej w LEX: Legitymacje szkolne i przedszkolne > 

Koniec długiego okresu przejściowego

Możliwość wydawania legitymacji szkolnych w formie plastikowej karty wprowadzono w 2018 r. Funkcjonowały one do tej pory na równi z legitymacjami tradycyjnymi "papierowymi". Organy prowadzące mogły decydować, w jakiej formie wydadzą uczniowi dokument. Zmienia to ubiegłoroczne rozporządzenie ministra edukacji. Zgodnie z nim od 13 lipca br. wszystkie nowowydane legitymacje szkolne będą musiały mieć formę plastikowej karty. Jednocześnie wszystkie legitymacje "papierowe" wydane uczniom do dnia 12 lipca zachowają ważność do czasu zakończenia nauki przez ucznia w danej szkole. Oznacza to, że wszyscy uczniowie, którzy 1 września rozpoczną naukę w klasach I szkół podstawowych i ponadpodstawowych otrzymają plastikowe legitymacje.

Sprawdź też w LEX: Czy po 12 lipca duplikaty legitymacji szkolnych można wydawać tylko i wyłącznie jako eLegitymacje? >

 

Legitymacja może być też na smartfonie

Zachowane zostają dotychczasowe rozwiązania dotyczące mLegitymacji. Legitymacja mobilna to aplikacja w smartfonie potwierdzającą posiadanie przez ucznia legitymacji szkolnej. Poświadcza uprawnienie ucznia do korzystania ze zniżek przy przejazdach środkami publicznego transportu kolejowego i autobusowego, a ponadto przy zakupie biletów do różnych instytucji kultury. Legitymacja mobilna zawiera kolorowe zdjęcie, imię lub imiona ucznia, nazwisko, datę urodzenia, PESEL oraz informację, ile lat ma uczeń, a także nazwę, adres szkoły, imię i nazwisko dyrektora placówki. Podany jest też numer i data wydania legitymacji oraz termin jego ważności. Okres ważności mLegitymacji jest tożsamy z okresem ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej.

Sprawdź też w LEX: Czy w przypadku ucznia niepełnoletniego, legitymację szkolną może odebrać tylko rodzic? >

 

Pomarańczowo-niebieska legitymacja przedszkolna

Od 13 lipca br. także wszystkie nowowydane legitymacje przedszkolne dla dzieci z niepełnosprawnością muszą mieć formę plastikowej karty. Podobnie jak w przypadku legitymacji szkolnych organy prowadzące dotychczas same mogły decydować, czy wydadzą dziecku legitymację przedszkolną w wersji papierowej czy plastikowej. Także w tym przypadku wydane przed dniem 12 lipca "papierowe" legitymacje zachowają swoją ważność do czasu zakończenia edukacji dziecka w danej placówce przedszkolnej.

Plastikowe karty przedszkolne są pomarańczowo-niebieskie. Na awersie znajdzie się imię lub imiona dziecka, nazwisko, data urodzenia, nazwa i adres przedszkola oraz nazwisko dyrektora przedszkola, data wydania dokumentu i jego numer. Na rewersie jest informacja o uprawnieniach do ulg na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego oraz cztery miejsca na naklejki holograficzne.

Czytaj też: Legitymacja przedszkolna nie dla każdego dziecka >

 

Turkusowa legitymacja nauczyciela

Od 13 lipca br. również wszystkie nowo wydane legitymacje służbowe nauczyciela muszą mieć formę plastikowej karty. Legitymacje służbowe nauczycieli "starego" wzoru, wydane przed dniem 12 lipca będą ważne do końca okresu, na który zostały wydane.

Legitymacja służbowa nauczyciela będzie w kolorze turkusowym. Na jej awersie umieszczony jest napis w dwóch językach - polskim i angielski: "Legitymacja służbowa nauczyciela. Teacher Identity Card", zdjęcie nauczyciela, jego imię i nazwisko, data wydania i numer. W prawym górnym rogu karty jest wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej i napis "Rzeczpospolita Polska. Republic of Poland". W tle w prawnym dolnym rogu znajdzie się symbol atomu, którego jądro ma kształt Polski, a na środku otwarta książka z lupą. Na rewersie jest nazwa i adres siedziby pracodawcy, pod nią pięć miejsc na naklejki holograficzne. Ważność legitymacji będzie poświadczana co roku do 31 sierpnia. (PAP)

Sprawdź też w LEX: Jak prawidłowo wystawić duplikat e-legitymacji? > 

Dobry nauczyciel - dobry uczeń - dobra szkoła
-20%

Cena promocyjna: 48.91 zł

|

Cena regularna: 67 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 48.91 zł