W czwartek w Sejmie minister edukacji odniosła się do pytań dotyczących kształtowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Nowacka przypomniała m.in. o wprowadzeniu przedmiotu edukacja obywatelska, który zastąpi HiT; podkreśliła, że ministerstwo w swoich kierunkach polityki oświatowej państwa za jeden z fundamentów przyjęło wychowanie patriotyczne.
- Oznacza to, że coraz więcej młodzieży będzie kształconych w ramach postaw patriotycznych, ale też i nauczyciele będą poszerzali swoje kompetencje w zakresie kształcenia i edukowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu - zaznaczyła. Podkreśliła, że podjęła też inicjatywę "Edukacja z wojskiem". - Wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej i z wicepremierem Kosiniakiem-Kamyszem realizujemy unikatowy program, który pozwolił już blisko 3 tysiącom oddziałów klasowych wziąć udział w lekcjach z wojskiem - podkreśliła Nowacka. Podczas lekcji - dodała - żołnierze i żołnierki polskiej armii, Wojsk Obrony Terytorialnej i wielu innych formacji pokazywali młodzieży, jak być bezpiecznym, jak reagować w sytuacjach kryzysowych, jak chronić siebie i innych, jak udzielić pierwszej pomocy, jak spakować plecak, jak rozróżniać sygnały alarmowe.
Cena promocyjna: 24.09 zł
|Cena regularna: 33 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 24.09 zł
Ministra edukacji zapowiedziała, że program ten będzie kontynuowany. Podkreśliła, że patriotyzm to przecież nie jest wymachiwanie flagą i krzyczenie "Polska", a realne działania, praca u podstaw, umiejętność pomocy sobie i drugiej osobie. Po zakończeniu pilotażu programu rzecznik resortu Piotr Otrębski przekazał PAP, że MEN bardzo zależy, by wspólnie z MON przeprowadzić drugą edycję programu.
- Po zakończeniu pilotażu nie mamy najmniejszych wątpliwości, że jest to ważna i bardzo potrzebna inicjatywa, koniecznie musimy wzmacniać odporność społeczną, w tym młodych ludzi, na różnego rodzaju zagrożenia - podkreślił. Podczas pilotażowej edycji programu informowano, że zajęcia prowadzone przez wojskowych odbywają się nie tylko w klasach, ale również na boiskach i skwerach szkolnych, w trakcie lekcji obecny jest zawsze nauczyciel, a udział niepełnoletnich uczniów wymaga zgody rodziców.(ms/PAP)
Czytaj też w LEX:
Wyniki i wnioski z nadzoru pedagogicznego 2023/2024 - szkoła podstawowa >
Wyniki i wnioski z nadzoru pedagogicznego 2023/2024 - szkoła ponadpodstawowa >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.