Prawo.pl
Pracownik nie może rozpocząć urlopu bez zgody pracodawcy, przy czym zgoda ta może zostać udzielona nawet znacznie wcześniej niż pierwszy dzień urlopu. W kwestii rozpoczęcia urlopu w terminie wynikającym z planu urlopów istotne są ewentualne regulacje prawa wewnętrznego – przy ich braku należy uznać, że pracownik uzyskał zgodę na rozpoczęcie urlopu przez samo ustalenie planu.
Marek Rotkiewicz
17.08.2024
Prawo pracy
W piątek, 16 sierpnia 2024 r., ustawa o rencie wdowiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku, a prawo do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie będzie następować od 1 lipca 2025 roku. Według MRPiPS rozwiązanie to jest konieczne, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania.
Grażyna J. Leśniak Inga Stawicka
16.08.2024
Domowe finanse Emerytury i renty
W tym roku, 1 listopada, zgodnie z przepisami, powinny zostać zweryfikowane kryteria dochodowe i kwoty świadczeń rodzinnych. Jednak tak się nie stanie. Rząd zamraża dotychczasowe wartości, argumentując to planowaną reformą systemu świadczeń rodzinnych oraz wprowadzonym już wsparciem dla rodzin jak np. świadczenie wychowawcze. Eksperci nie mają wątpliwości, że zmniejszy się liczba mogących skorzystać ze świadczeń rodzinnych.
Beata Dązbłaż
16.08.2024
Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Finanse

Paperless w organizacji – digitalizacja akt pracowniczych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Nowe technologie RODO
Wraz z postępem technologicznym przechowywanie dokumentów w formie elektronicznej staje się faktem. Pracodawcy, zwłaszcza duże zakłady pracy, coraz częściej decydują się na odejście od papierowych rozwiązań. Od 1 stycznia 2019 r. możliwe jest prowadzenie akt pracowniczych w postaci elektronicznej, zrównanej z postacią papierową. Taka dokumentacja pracownicza musi spełniać wymogi rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej – piszą Karolina Kalinowska i Marta Dychto z Deloitte.
Karolina Kalinowska Marta Dychto
16.08.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Nowe technologie RODO
Radny nie może łączyć mandatu z wykorzystaniem w swojej działalności gospodarczej mienia gminnego. Aby się od takiego zarzutu uchronić, trzeba wykazać, iż gmina przeprowadziła przetarg albo w inny sposób udostępniła mienie na zasadach ogólnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w sprawie myślenickiego radnego.
Marek Sondej
16.08.2024
Samorząd terytorialny
W prawie pracy coraz częściej przewidywana jest konieczność współpracy przy ustalaniu określonej kwestii – zawarcia porozumienia, przeprowadzenia konsultacji – z przedstawicielami pracowników w sytuacji, gdy u pracodawcy nie działają związki zawodowe. Przepisy dosyć lakonicznie wskazują, że mają to być osoby wyłonione w sposób przyjęty u danego pracodawcy, bez jednak przybliżania, kto może być takim przedstawicielem.
Marek Rotkiewicz
15.08.2024
Prawo pracy
Strzegących granicy z Białorusią atakują nie tylko agresywni migranci szkoleni przez reżim Łukaszenki. Jest też cichy wróg - kleszcze i inne pajęczaki. MON zapowiada, że będzie z nimi walczył. Żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej i policjanci chroniący granicę na Podlasiu będą mogli za pomocą aplikacji zgłosić przypadek ugryzienia kleszcza. A od przyszłego roku ruszy „Operacja borelioza”.
Robert Horbaczewski
15.08.2024
Administracja publiczna Policja Wojsko
Wartość rynku pracy tymczasowej wzrosła w drugim kwartale o 4 proc., a rynku rekrutacyjnego o 1 proc., w porównaniu do poprzedniego roku. Sytuacja na rynku usług HR jest stabilna, choć biznes oczekiwał większego ożywienia – informuje Polskie Forum HR, członek Konfederacji Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
14.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Jeśli potraktować prawo do określonej wysokości emerytury w kategorii „prawa do własności”, co wydaje się uzasadnione, to efekt ustawy zaopatrzeniowej funkcjonariuszy państwa totalitarnego, czyli obniżenie świadczeń z ustawy zaopatrzeniowej, godzi w prawa ekonomiczne obywateli zagwarantowane w art. 64 Konstytucji RP. Obniżanie świadczenia do pułapu przeciętnej emerytury nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością – podkreślił Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.08.2024
Emerytury i renty
Resort rodziny zapowiada kompleksową reformę zusowskiego systemu orzekania o niezdolności do pracy. Nie zmienią się zasady orzekania, np. definicja niezdolności do pracy czy samodzielnej egzystencji. Zmiany nie wpłyną też na obowiązujące uprawnienia do świadczeń wypłacanych przez ZUS. Natomiast inaczej będzie funkcjonował cały proces orzeczniczy m.in. prawo zagwarantuje, że specjalizacja lekarza orzecznika będzie musiała wiązać się ze schorzeniem, z powodu którego wydawane jest orzeczenie. Obecnie brakuje takiej gwarancji.
Beata Dązbłaż
13.08.2024
Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Propozycja finansowania pogłębi trudną sytuację placówek POZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Proponowany wzrost finansowania na poziomie 5,36 proc. w żaden sposób nie pokryje kosztów podwyżek płac w POZ – twierdzą przedstawiciele organizacji zrzeszających pracodawców POZ. Wskazują, że proponowana wysokość środków pogłębi i tak trudną już sytuację - szczególnie w przychodniach wiejskich i na terenach depopulacyjnych. Postulują o wzrost na poziomie co najmniej 9 proc. stawki. 
Monika Stelmach
13.08.2024
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Pracodawca, u którego działa co najmniej jedna organizacja związkowa, zatrudniający co najmniej 50 osób wykonujących pracę zarobkową i który nie jest objęty zakładowym układem zbiorowym pracy, będzie musiał podjąć raz na dwa lata rokowania w celu zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy. Taki obowiązek chce wprowadzić do ustawy o UZP resort rodziny, pracy i polityki społecznej, przy czym ma on dotyczyć tylko pracodawców. Zdaniem prawników taki przymus nie powinien mieć miejsca.
Grażyna J. Leśniak
13.08.2024
Prawo pracy

Silversi chcą pracować coraz dłużej. Badanie PARP i UJ

Emerytury i renty Prawo pracy Rynek pracy
Opieka nad wnukami, zajęcia na uniwersytecie trzeciego wieku, a może kontynuacja kariery zawodowej? Jak polscy Silversi spędzają lub zamierzają spędzić emeryturę i czy chcą pracować jak najdłużej czy może odliczają dni do przejścia na emeryturę - odpowiedzi znaleźli eksperci, realizujący największe badanie rynku pracy w Polsce prowadzone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński.
Grażyna J. Leśniak
12.08.2024
Emerytury i renty Prawo pracy Rynek pracy
Pod koniec 2023 roku w Polsce kształciło się ponad 1,2 mln osób, a dyplom ukończenia studiów otrzymało 292,1 tys. absolwentów (2022/23). Wielu z nich wakacje poświęca na rozpoczęcie ścieżki kariery. Młodzi ludzie, którzy kiedyś musieli godzić się na darmowe staże w nadziei na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, teraz mogą liczyć na wynagrodzenie za swoją pracę. Średnie stawki oferowane stażystom wahają się od 3,8 tys. zł do 5,3 tys. zł - wynika z analiz Grupy Progres. Są też benefity.
Grażyna J. Leśniak
12.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Ratownik medyczny na kontrakcie nie ma prawa do emerytury pomostowej

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Tylko ratownicy medyczni będący pracownikami, mają prawo do emerytury pomostowej. Sytuacji tych, którzy są na kontraktach, nie zmieniła zmiana przepisów, która weszła w życie z początkiem 2024 roku - potwierdza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wszystko dlatego, że jest to uprawnienie pracownicze powiązane z obowiązkiem odprowadzania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, którą odprowadza się wyłącznie za pracowników. Resort nie planuje zmian w tym zakresie.
Grażyna J. Leśniak
10.08.2024
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Myślę, że bardzo szybko przedstawimy realistyczny projekt zmian w składce zdrowotnej, możliwie sprawiedliwy - powiedział w piątek na konferencji premier Donald Tusk. Dodał, że poprosił, Andrzeja Domańskiego, ministra finansów, i przedstawicieli partii koalicyjnych, by zaczęli między sobą rozmawiać o projekcie w sprawie zmian w składce zdrowotnej.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Wliczanie do stażu pracy okresów wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej wzbudza kontrowersje - uważa Konfederacja Lewiatan. Taki przepis chce dodać do kodeksu pracy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2024
Prawo pracy
Rzecznik Finansowy słynął z prokonsumenckiego podejścia do spraw frankowiczów i złotówkowiczów. Został jednak odwołany przed końcem kadencji, bo w ocenie rządu nie spełniał wymogów do pełnienia tej funkcji i brakowało mu doświadczenia. W ocenie prawników może mieć to wpływ na los wytoczonych przez Rzecznika powództw czy złożone skargi nadzwyczajne. Może też - choć nie będzie to proste - zostać podniesione w apelacjach.
Regina Skibińska
09.08.2024
Wymiar sprawiedliwości
Osoby na umowach cywilnoprawnych doświadczające mobbingu, stoją przed dylematem: walczyć najpierw o ustalenie stosunku pracy, a dopiero potem występować ze sprawą o mobbing, czy może iść najpierw do sądu cywilnego, wytaczając sprawę o naruszenie dóbr osobistych. Tę pierwszą drogę wybrał pracownik, któremu Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie ustalił stosunek pracy z OPZZ. Tymczasem zdaniem prawników wystarczyłoby wpisać mobbing do prawa cywilnego, aby poprawić sytuację osób na B2B albo na zleceniu.
Grażyna J. Leśniak
09.08.2024
Prawnicy Prawo pracy BHP

Posłowie chcą wzmocnić sołtysów oraz finanse sołectw

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Wysokość diet sołtysów jest bardzo zróżnicowana. Niektórzy z nich nie otrzymują ich wcale. Ponad 30 proc. gmin nie ma budżetów sołeckich. Zmiany w tym zakresie zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o funduszu sołeckim. Samorządowcy podchodzą jednak do niektórych pomysłów sceptycznie, przede wszystkim zwracają uwagę na koszty zmian. A te są spore.
Maria Dec-Kiełb
09.08.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorządy mogą wnioskować o „Premię społeczną”

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Gmina lub powiat, która nawiąże współpracę z podmiotem ekonomii społecznej może otrzymać grant w wysokości do 350 tys. zł na zakup usług społecznych w ramach projektu „Premia społeczna” . Pierwszy nabór już ruszył i potrwa do końca października 2024 r.
Robert Horbaczewski
08.08.2024
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Niepełnosprawność

Dodatkowe 14. emerytury coraz bliżej

Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Decyzję o terminie wypłaty dodatkowej 14 emerytury podejmuje Rada Ministrów. W tym roku tzw. czternastka zostanie wypłacona we wrześniu. Niektórzy z seniorów dostaną ją jednak wcześniej – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie zostanie wypłacone wraz z emeryturą za wrzesień. Pierwsza transza zostanie przelana jednak jeszcze w sierpniu.
Grażyna J. Leśniak
08.08.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczeni zdecydowali - ZUS czy OFE

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku ubezpieczeni mogli zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego. W tej edycji okna transferowego wypłynęło ponad 15,7 tys. deklaracji. Kolejne otworzy się za cztery lata.
Grażyna J. Leśniak
08.08.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Rozgoryczeni są niektórzy pracownicy pomocy społecznej. Dyrektorzy jednostek głowią się jak podzielić przyznany przez rząd dodatek motywacyjny, szczególnie w Małopolsce, gdzie wojewoda wydał wytyczne, że należy dzielić go proporcjonalnie do czasu wykonywania zadań. Posłowie produkują kolejne interpelacje, a ministerstwo przyznało, że nie zamierza rozszerzać programu.
Robert Horbaczewski
08.08.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Właściciel lub zarządzający obiektem może wyznaczyć palarnię w pomieszczeniach zakładów pracy. Decyzja w tym zakresie jest w pełni uznaniowa. Pomieszczenie to musi być odpowiednio oznaczone i służyć wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych lub papierosów elektronicznych. Trzeba też zadbać, by palarnia była zaopatrzona w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny.
Dorian Lesner
08.08.2024
Prawo pracy BHP
W sytuacji zmieniających się warunków klimatycznych oraz rosnących temperatur, istnieje paląca potrzeba dostosowania prawa do aktualnych realiów. Odrębne rozporządzenie reguluje obowiązki firm wobec pracowników w momencie występowania wysokich temperatur. Rozpoczęte prace nad uregulowaniem tych kwestii przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej są w pełni uzasadnione - twierdzą prawnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.08.2024
Prawo pracy

ZUS: Wakacje składkowe od 1 listopada

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Od 1 listopada tego roku przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne za wybrany miesiąc. Dotyczy to osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do dziewięciu osób – przypomina ZUS. W 2024 roku przedsiębiorcy mogą skorzystać z wakacji składkowych tylko za grudzień.
Grażyna J. Leśniak
07.08.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

MRPiPS: Ponowne przeliczenie emerytur zwiększy wydatki o 5-5,5 mld zł rocznie

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zniesienie mechanizmu potrącania wynikającego z art. 25 ust. 1b wobec ubezpieczonych z roczników innych niż 1953 spowodowałoby, że wcześniejsi emeryci korzystaliby ze sztucznej kapitalizacji wartości emerytury powszechnej. Mimo pobierania dotychczasowego świadczenia i nieodprowadzania składek staliby się beneficjentami opóźnienia daty przejścia na emeryturę w nowym systemie – twierdzi Sebastian Gajewski, wiceszef MRPiPS.
Grażyna J. Leśniak
07.08.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Mamy dwie różne instytucje zgłaszania naruszeń prawa w spółkach grupy kapitałowej. Z jednej strony możemy stosować wykładnię zgodną z motywem 55 dyrektywy unijnej, z drugiej - regulację zawartą w ustawie, która jest po prostu inna – mówi prof. Arkadiusz Sobczyk. I podkreśla, że skoro państwo polskie obciążyło przedsiębiorców zadaniami publicznymi, czyli obowiązkiem finansowania oddolnej kontroli naruszeń prawa, to miało wręcz obowiązek wprowadzić takie rozwiązanie, żeby zadania te mogły być wykonywane jak najmniejszym kosztem.
Grażyna J. Leśniak
07.08.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
4626 zł miesięcznie i 30,20 zł za godzinę - tyle ma wynosić minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2025 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało właśnie projekt rozporządzenia. Pytanie jaka jest granica wzrostu najniższej płacy. Problem z pracownikami mają już nie tylko firmy, ale i samorządy - nie są w stanie nadążyć za najniższym wynagrodzeniem, a przepaść płacowa między sektorem publicznym i prywatnym pogłębia się.
Grażyna J. Leśniak
07.08.2024
Prawo pracy Finanse Rynek pracy