Jeżeli pracodawca, planując pracę na noc 26/27 października, uwzględnił zmianę wymiaru czasu pracy i zaplanował przedział czasowy siedmiogodzinny nie powstaną nadgodziny. Pracownik wypracuje w rezultacie zmiany czasu faktycznie osiem godzin, czyli nie przekroczy normy dobowej.

Przykład: Zwykle pracownicy pracują w godz. 22:00-6:00, jednak nie jest to wprost narzucony przedział godzin  w regulaminie i pracodawca planuje również pracę w innych godzinach (np. 21:00-5:00, 23:00-6:00). W noc z 26  na 27 października harmonogram przewiduje pracę w godz. 22:00-5:00, co spowoduje przepracowanie realnie 8, a nie 9 godzin. Takie rozwiązanie możliwe byłoby jednak tylko wówczas, gdyby pracodawca mógł pozwolić sobie na nieobsadzenie (lub niepełną obsadę) czasu pomiędzy 5:00 a 6:00. Jeżeli konieczne jest zachowanie ciągłości pracy, to oczywiście nic to nie da.

Nie można byłoby zarzucić pracodawcy planowania pracy siedmiogodzinnej (co jest istotne przy pełnym wymiarze czasu pracy i zatrudnieniu w systemie podstawowym), gdyż w związku ze znanym przecież z wyprzedzeniem faktem zmiany czasu praca w przedziale 22:00-5:00 to faktycznie osiem zaplanowanych godzin.

 

Prawo pracy
-52%

Cena promocyjna: 70.09 zł

|

Cena regularna: 146 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 65.7 zł


 

Praca w godzinach nadliczbowych

Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Normy czasu pracy wynoszą zaś 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 Kodeksu pracy, dalej: k.p.).

Dodatkowa godzina przepracowana w związku ze zmianą czasu musi być zakwalifikowana jako praca w godzinach nadliczbowych. Dla większości pracowników wprost stanowić będzie przekroczenie normy dobowej czasu pracy.

Czytaj również: Zmiana czasu to nie zawsze więcej pieniędzy dla pracujących tej nocy>>

Przykład: Pracownik pracujący na nocnej zmianie (22:00-6:00) w nocy z 26 na 27 października wypracuje faktycznie 9 godz. i przekracza normę dobową czasu pracy o godzinę. Jest to nadgodzina z tytułu przekroczenia normy dobowej czasu pracy, przypadająca w nocy.

Ważne! Pracodawca nie może tworzyć rozkładów czasu pracy przewidujących przerwę w pracy, o ile nie stosuje systemu przerywanego czasu pracy (art. 139 k.p.) lub nie wprowadził możliwości stosowania godzinnej przerwy niewliczonej do czasu pracy w oparciu o art. 141 k.p. W innych przypadkach rozkład czasu pracy przewidywać musi ciągłość godzin pracy w trakcie doby pracowniczej, nie można zatem zaplanować pracownikom przerwy na okres 2:00-3:00 w nowym (lub starym) czasie.

Czytaj w LEX: Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych a dodatkowe zatrudnienie na rzecz tożsamego pracodawcy. Glosa do wyroku SN z dnia 8 kwietnia 2009 r., II PK 270/08 > >

 

Sprawdź również książkę: Prawo pracy >>


Praca w nocy

Według art. 151(8) k.p. za każdą godzinę przepracowana w nocy pracownikowi przysługuje również dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z aktualnie obowiązującej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pora nocna to kolejne 8 godzin pomiędzy 21:00 a 7:00. Niezależnie od tego, jak została określona w zakładzie pracy, na pewno przedział 2:00-3:00 u każdego pracodawcy stanowi porę nocną.

W październiku 2024 r. za każdą godzinę pracy w porze nocnej dodatek wynosi 4,67 zł. Do tego dochodzi rekompensata godziny nadliczbowej (czas wolny lub dodatek 100 proc.).

Sprawdź w LEX: Prawo pracy, czas pracy, praca w godzinach nadliczbowych, osoby z niepełnosprawnością. Glosa do wyroku SN z dnia 3 sierpnia 2016 r., I PK 168/15 > >