united kingdom
ukraine

TSUE: Wsparcie w pandemii przewoźnika lotniczego było zgodne z prawem

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę Wizz Air dotyczącą pomocy przyznanej przez Rumunię krajowemu przewoźnikowi lotniczemu TAROM w celu zrekompensowania szkód poniesionych w związku z pandemią COVID-19. Sąd uznał, że wynosząca prawie 2 miliony euro pomoc jest zgodna z przepisami.

06.11.2024

Agnieszka Majewska: Nie mam inicjatywy ustawodawczej, ale i tak potrafię pomóc firmom

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Blokowanie kont bankowych przez skarbówkę to duży problem. Bronimy przedsiębiorców w sądach. Wspólnie z ministrem rozwoju i technologii dyskutujemy na temat zmian przepisów w tym zakresie, tak, żeby przedsiębiorcy nie bali się prowadzić swoich firm, ponieważ w każdej chwili fiskus może wejść im na konto - mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

04.11.2024

RPO: Dzierżawa ziemi rolnej Skarbu Państwa

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Obecnie nie jest rozważana możliwość odejścia od koncepcji wyłączeń z dzierżaw. Ministerstwo, we współpracy z KOWR, analizuje zaś rozwiązania, które mogłyby przyczynić się do poprawy spłacalności należności z tytułu wynagrodzenia za bezumowne użytkowanie nieruchomości rolnych - napisał w obszernej odpowiedzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Równie ważnym problemem są bardzo wysokie de facto kary za korzystanie z gruntów państwowych.

03.11.2024

W dniu Wszystkich Świętych można dorobić nawet bez własnej działalności

Rynek Prawo gospodarcze Rynek pracy

Nawet bez konieczności prowadzenia firmy można sprzedawać kwiaty czy znicze przed cmentarzem i zarobić na tym więcej niż rok temu. Trzeba jednak dochować pewnych warunków i nie przekroczyć 3225 zł miesięcznego przychodu. Warto również zapoznać się z obowiązującymi warunkami, nie tylko ustalanymi na poziomie krajowym, ale również w poszczególnych miastach.

31.10.2024

Rząd zdecydował, system kaucyjny od 1 października 2025 r.

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Przepisy w sprawie systemu kaucyjnego wejdą w życie 1 października 2025 r. - poinformował we wtorek premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu. Dodał, że rząd potrzebuje jeszcze czasu, by dobrze przygotować wdrożenie tego systemu. Rząd chce, żeby nowe przepisy przyczyniły się maksymalnie do ochrony środowiska.

29.10.2024

Zmiany w biurach informacji gospodarczych z podpisem prezydenta

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Nowe przepisy m.in. rozszerzają krąg podmiotów uprawnionych do otrzymywania informacji gospodarczych oraz wprowadzają procedurę zatwierdzania przez ministra regulaminów zarządzania danymi biura informacji gospodarczej.

29.10.2024

KSeF jednak będzie wprowadzany stopniowo - są założenia projektu

Podatki i opłaty lokalne Prawo gospodarcze

Wprowadzenie rozwiązań, które uproszczą wdrożenie KSeF i jego stosowanie przez podatników zwłaszcza w pierwszym okresie stosowania systemu - to główny cel projektu nowelizacji ustawy dotyczącej Krajowego Systemu e-Faktur, którego założenia zostały przedstawione przez resort finansów. Jedną z ważniejszych zmian ma być podzielenie wdrażania systemu na kilka etapów, w zależności m.in. od tego, jakiego rodzaju przedsiębiorcę ma on objąć.

28.10.2024

Nadchodzi zmiana kodów PKD. Ma być niekłopotliwa, ale…

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

1 stycznia 2025 r. ma wejść w życie nowa Polska Klasyfikacja Działalności, która zastąpi dotychczasową PKD z 2007 r. I chociaż nowelizacja ma przebiegać w sposób możliwie nieinwazyjny dla przedsiębiorców, część z nich stanie przed obowiązkiem aktualizacji kodu PKD swojej podstawowej działalności. Niekiedy wskazana może okazać się nawet zmiana umowy lub statutu spółki.

28.10.2024

System kaucyjny nie wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Jest autopoprawka

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Projekt nowelizacji przepisów o kaucjach jeszcze nie trafił pod obrady rządu, ale już doczekał się autopoprawki ministra klimatu. Proponuje on w niej przesunąć wejście w życie nowych przepisów o pół roku. Przedsiębiorcy woleliby, żeby ten obowiązek odroczyć aż do 1 stycznia 2026 r.

25.10.2024

Bank ma chronić klientów przed oszustwami. UOKiK wydał zalecenia

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Banki

To instytucje płatnicze, w szczególności banki, powinny wyjaśniać sposoby działania oszustów, a także wdrażać środki monitorowania, komunikacji i reagowania na coraz bardziej wysublimowane metody oszustw i kradzieży – uważa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Pomóc w realizacji tych obowiązków mają wydane przez niego zalecenia dla dostawców usług płatniczych, uwzględniające skargi klientów oraz wiedzę ekspertów z sektora finansowego.

23.10.2024

Strefy wolne od petard i huku

Środowisko Prawo gospodarcze

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki odpowiedziało na projekty ustaw, które prowadzą do całkowitego zakazu świętowania z fajerwerkami. Ustawy te niebawem procedowane będą w Sejmie. Branża proponuje wprowadzenie kompromisowego rozwiązania: stref wolnych od petard, które obejmowałyby tereny zabudowane, zabytkowe, parki, a także tereny szpitali.

22.10.2024

Zbrojeniówka i biznes przygraniczny z nową pomocą od państwa

Prawo gospodarcze Wojsko

Stymulacja inwestycji związanych z produkcją broni, amunicji i materiałów wybuchowych oraz rozwój gospodarczy wschodniej Polski – takie cele przyświecają planowanej nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji.

21.10.2024

Wolontariat pracowniczy – zagadnienia prawne i społeczne dla pracodawców

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Wolontariat pracowniczy jest inicjatywą, która mieści się w pojęciu CSR, czyli biznesu odpowiedzialnego społecznie. Jest to koncepcja polegająca na angażowaniu się przez przedsiębiorstwa w inicjatywy społecznie użyteczne m.in. działania charytatywne czy w celu ochrony środowiska. Podejście to staje się coraz bardziej powszechne w Europie Środkowo-Wschodniej i może przynieść pracodawcom wiele korzyści.

21.10.2024

SN: Spółka z minimalnym kapitałem musi od początku zarabiać

Spółki Prawo gospodarcze

Przepisy pozwalają na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z kapitałem wynoszącym zaledwie 5000 zł. Niemniej konsekwencją takiego działania jest obowiązek osiągania zysku od początku działalności. Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że gdy marża nie przewyższa kosztów, obowiązkiem członka zarządu jest przedstawienie wspólnikom konieczności dokapitalizowania spółki.

21.10.2024

Spółki giełdowe wprowadzą parytet płci. Kształt projektu niepokoi KNF i GPW

Spółki Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Komisja Nadzoru Finansowego wzbrania się przed nadzorowaniem spółek publicznych pod kątem przestrzegania nowych przepisów o równowadze płci. Giełda Papierów Wartościowych, chociaż „rozumie i w pełni popiera intencje, jakie przyświecały projektodawcom”, to jednak obawia się trudności z realizacją niektórych założeń z uwagi na "uwarunkowania kulturowe”.

21.10.2024

Nowelizacja k.s.h. ma rozwiązać problemy z rejestracją akcji

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nie wszystkie spółki dopełniły obowiązku rejestracji akcji, co stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa obrotu akcjami – zauważyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Odpowiedzią jest projekt ustawy, który przewiduje m.in. powiązanie rejestracji akcji z obowiązkowym wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego oraz likwidację podziału akcji na akcje imienne i akcje na okaziciela.

18.10.2024

Firma narusza prawo konkurencji? Surowe kary grożą menedżerom

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może karać nie tylko firmy, ale i osoby fizyczne, z czego w ostatnim czasie chętnie korzysta. Co istotne, sankcje za umyślne działania i zaniechania mogą spotkać nie tylko członków zarządów spółek. Przykład? Ponad 400 tys. złotych kary otrzymał niedawno były dyrektor zarządzający, od kilku lat będący na emeryturze.

16.10.2024

Firma może wygrać z ZUS. Rzeczniczka MŚP podaje przykłady

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W sądach okręgowych zapada coraz więcej korzystnych dla przedsiębiorców orzeczeń w sporach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych o wykładnię przepisów dotyczących preferencji Mały ZUS Plus. Poinformowała o nich w sprawozdaniu ze swojej działalności rzeczniczka MŚP Agnieszka Majewska.

14.10.2024

Wątpliwa sprawczość rządzącej koalicji – kluczowych reform brak

Prawo karne Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Mija rok od wyborów wygranych przez partie z tzw. koalicji demokratycznej – wynik wzbudził nadzieję na zmiany, także legislacyjne. Niestety brakuje wielu istotnych reform w tym zakresie i spełnienia obietnic. Nadal mamy m.in. bałagan w wymiarze sprawiedliwości, rząd nie zajął się składką zdrowotną, podwyższeniem kwoty wolnej od podatku, wycofał się z kredytu zero procent. Projekt deregulacji dla przedsiębiorców nadal nie wyszedł z resortu rozwoju, a pacjenci wciąż czekają na centralną e-rejestrację. Problemów jest więcej.

09.10.2024

WSA: Burmistrz może zapobiegać wykluczeniu komunikacyjnemu

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Transport

Burmistrz może się nie zgodzić, by przewoźnik zlikwidował wszystkie niedzielne kursy, powołując się na potrzeby społeczności. Jego decyzja ma niewątpliwy wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa przewozowego, ale nadużyciem byłoby twierdzenie, że burmistrz przekracza swoje kompetencje - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

04.10.2024