Jak przypomina Ministerstwo Finansów, w związku ze zdiagnozowanymi problemami w zakresie wydajności systemu, uniemożliwiającymi wprowadzenie obowiązku KSeF w zakładanym terminie, konieczne było przesunięcie terminu jego wdrożenia. W związku z tym ustawą z dnia 9 maja 2024 r. zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw odroczono termin wdrożenia obowiązkowego KSeF do dnia 1 lutego 2026 r. Od tego momentu resort przeprowadził szerokie konsultacje, m.in. z organizacjami reprezentującymi przedsiębiorców, w trakcie których zgłaszano liczne wątpliwości i obawy dotyczące systemu. Projekt nowelizacji ma uwzględniać zgłaszane propozycje oraz uwagi, które wpłynęły w wyniku przeprowadzonych konsultacji podatkowych, w tym potrzebę uproszczenia otoczenia prawnego w zakresie wdrożenia KSeF. Jego założenia zostały opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Wdrażanie etapami
Zgodnie z propozycją wprowadzenie obowiązkowego KSeF dla wszystkich podatników (dla podatników czynnych i podatników zwolnionych z VAT), zostanie przeprowadzone etapowo:
- od 1 lutego 2026 r. obejmie przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,
- od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.
O dodatkowe pół roku, tj. do 31 lipca 2026 r., odroczone ma zostać wprowadzenia niektórych innych rozwiązań, takich jak:
- odroczenie terminu wymogu podania numeru KSeF w płatnościach za e-faktury, także za te faktury, za które płatność jest dokonywana w mechanizmie podzielonej płatności (split payment),
- utrzymanie dodatkowego odroczenia KSeF w odniesieniu do faktur wystawianych z kas rejestrujących,
- utrzymanie dodatkowego odroczenia terminu w zakresie kar za nieprzestrzeganie obowiązków KSeF.
Czytaj w LEX: Wpływ KSeF na wewnętrzne procesy w biurze rachunkowym i w przedsiębiorstwie >
Projekt zakłada umożliwienie stosowania tzw. trybu offline do końca 2026 r. przez wszystkich podatników. Uregulowane zostanie też zagadnienia dotyczące faktur konsumenckich - zostanie dopuszczona możliwość ich wystawiania w KSeF. Resort chce także zapewnienia w okresie przejściowym (do 30 września 2026 r.) podatnikom „wykluczonym cyfrowo”, gdzie skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka, możliwości wystawiania faktur w dotychczasowej formie.
Pełne funkcjonalności techniczne systemu obowiązkowego mają mają zostać udostępnione przed wejściem w życie przepisów, tak by przedsiębiorcy nie byli zaskakiwani. W projekcie zaproponowano również zmiany doprecyzowujące w zakresie możliwości korzystania przez organy KAS z danych w KSeF w toku prowadzonych przez nie spraw. Nowelizacja przepisów ustawy jest elementem realizacji celów reformy zapisanej w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.